TBS Józefów koło Otwocka

This topic contains 8 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Magda 6 years, 6 months temu.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #11336

  anonim

  Witam serdecznie. Chciałabym w skrócie opowiedzieć swoją sytuację i bardzo proszę o odpowiedź na moja wiadomość. Od kilku miesięcy mamy problem z Panem burmistrzem z Józefowa który wstrzymuje podjęcie decyzji w sprawie czy spełniamy warunki wymagane aby zostać najemcą mieszkania TBS.

  Sprawa jest poważna i ciągnie się już kilka miesięcy. Chcemy odkupić cesje i zamieszkać na osiedlu TBS na ul. Zielonej w Józefowie lecz nie możemy ponieważ burmistrz wstrzymał jak to sam nazwał handel partycypacjami. Chciałabym się dowiedzieć czy ma takie prawo? Czy możemy jakoś wygrać tą nie równą walkę z nim? Mamy dwójkę dzieci które muszę zameldować. Córka idzie od września do 3 klasy podstawowej nie wiemy co robić. Wzięliśmy kredyt 190 tys. na to mieszkanie który musimy spłacać a jednocześnie nadal mieszkamy w wynajmowanym mieszkaniu za które płacimy ponad 2 tys. zł

  Bardzo proszę o pomoc.

  #11337

  arek

  Być może zrobiliście (czyli Wy i obecny lokator mieszkania TBS) błąd, czy burmistrz lub zarząd TBS dowiedzieli się, że przepisanie partycypacji będzie odpłatnie? takie rzeczy raczej robi się po cichu. Handel mieszkaniami TBS odbywa się w całej Polsce i bez przeszkód chyba, że właśnie wychodzą takie kwiatki, że TBS dowiaduje się o umowie kupna-sprzedaż partycypacji na co TBS-y nie zezwalają?! a więc podstawowe do Ciebie pytanie, czy wszyscy wiedzą o umowie kupna-sprzedaży? czy przekazaliście już pieniądze obecnemu lokatorowi mieszkania?

  #11338

  quba

  To czy możesz być najemcą określa ustawa.
  To czy możesz być partycypantem na podstawie cesji bez zgody TBS zależy od tego kiedy zawarta była umowa partycypacji ale też i od samej treści umowy.

  #11340

  Artur

  Podziękujcie Burmistrzowi. Ładowanie 190 tys w partycypację to koszmar. Nie wiem w którym roku mieszkanie wybudowane ale wszystkie mieszkaia wybudowane bez preferencyjnego kredytu z BGK (do 2009 udzielany) od jesieni 2015 roku nie są włączone w ustawe o TBSach co oznacza ze TBS może ustalić dowolny czynsz i dowolne zasady zwrotu partycypacji dla nowych najemców. Jeśli chcecie wywalić 190 tys to tylko ważne czy sprzedający partycpację nie ma zapisu umownego w umowie o zakazie zbytu czy uzyskaniu zgody. Jeśli nie ma zapisu to nie ma przeszkód. Co do szkoły córkę Dyrektor może przyjąć bez meldunku. Szkoły dostają dofinansowanie na każdą przyjętą uczennicę (jest specjalny system informatyczny do rozliczeń tego typu). Wszystko zależy od Dyrektora szkoły. Z mediami czynsz wyjdzie około 18 zł (12 czynsz + media) za metr. Odsetki od 190 tys to też jakaś kwota. Przy tej cenie partycypacji nie warto.

  #11341

  quba

  Artur wszystkie mieszkania w systemie TBS są ograniczone wysokością czynszu. W starych mieszkaniach nadal obowiązuje stawka 4% natomiast w nowych budowanych przy wykorzystaniu kredytu z BGK stawka czynszu nie będzie mogła przekroczyć 5%.

  #11342

  Artur

  Tak. Ale dla najemców „starych”. Dla NOWYCH najemców (po X 2015) jeśli mieszkanie NIE było wybudowane przy udziale kredytu z BGK udzielonego do 2009 roku to czynsz jest dowolny-tych mieszkań (warunków najmu dla nowych najemców) nie obejmuje ustawa o TBSach.

  #11351

  quba

  1) 4% wartości odtworzeniowej lokalu, obliczonej według przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 150 oraz z 2015 r. poz. 1322 i 1777) – w przypadku lokali mieszkalnych wybudowanych przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie wniosków o kredyt złożonych do dnia 30 września 2009 r.;
  2) 5% wartości odtworzeniowej, o której mowa w pkt 1 – w przypadku lokali mieszkalnych wybudowanych przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego.

  Stawka czynszu nie obowiązuje prawdopodobnie tylko w przypadku, jeżeli TBS budował by budynek bez zaciągania kredytu (ze środków własnych), ale tego nie jestem pewien.

  #11352

  Artur

  Zgadza się. Budynek ze środków własnych czy np. kredytu komercyjnego/emisji obligacji i td.
  Sporo jest takich obiektów powstałych w 2011 i dalej. Zasada jest taka-jeśli Państwo (nie samorząd np. w postaci gruntu) coś dołożyło (BGK kredyt) to czynsz preferencyjny. Jeśli nie to nie ma preferencji.

  #21398

  Magda

  Czy udalo sie nabyc w koncu to mieszkanie?

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)

You must be logged in to reply to this topic.