TBS Gliwice-czy warto?

This topic contains 6 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Anonim 9 years, 10 months temu.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #838

  Anonim

  Witam,

  zastanawiamy się z mężem nad mieszkaniem w TBS.
  prosimy o opinie jak się mieszka, jak jest wysokość czynszów, czy jesteście zadowoleni? czy nie lepiej wziąć kredyt i zakupić mieszkanie?

  Pozdrawiam

  #4037

  Anonim

  .

  #4038

  Anonim

  Interesuje mnie, czy w przypadku wyprowadzenia się z TBS partycypacja i kaucja zwracana jest w takiej samej kwocie w jakiej została wpłacona przy wprowadzaniu się, jaki procent czynszu stanowi kredyt i czy kwota tego spłaconego kredytu w czynsz będzie uwzględniona przy ewentualnym wykupie mieszkania w przyszłości. czy wiadomo już coś na temat możliwości wykupienia mieszkań TBS w Gliwicach? I czy w umowach jest zapis, że w przypadku gdy TBS zbankrutuje zobowiązani jesteśmy spłacić zaciągnięty kredyt?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  #4041

  Anonim

  1.Spłacić kredyt można tylko go poręczając. W przypadku bankructwa mieszkanie wchodzi do masy upadłościowej i można je kupić od syndyka.
  2. Partycypacja zależy za ceny budowy metra faktycznego w odniesieniu do ceny metra tzw wartości odtworzeniowej. Jeśli TBS wybudował poniżej widełek ustawowych to zawsze przy zwrocie partcypacji jesteś do przodu. Ale to rzadkość. Jeśli zbudował drożej to zawsze tracisz. Np. cena budowy 4000 zł. cena urzędowa 3000 zł. Wpłacasz np. 30% od 4000 zł ale przy zwrocie partycypacji otrzymujesz 30% od 3000 zł.

  #4042

  Anonim

  Moim zdaniem TBS to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż własnościowe na kredyt. Dlaczego – masz wyjaśnione w tym artykule:
  https://tbs24.pl/artykuly/691-mieszkanie-z-tbs-czy-na-kredyt.html

  Zresztą po cholerę ludzie wam ta własność? Do grobu chcecie iść z mieszkaniem? Na dzieci możecie przepisać partycypacje i później bedą mieszkać bez problemu. W całej Europie jest rozwinięty rynek mieszkań na wynajem tylko u nas się promuje własnościowe z kredytem na karku przez 30-40 lat. Banki i deweloperzy robią kokosy.

  #4043

  Anonim

  Czyli rozumiem, że w przypadku bankructwa TBS nie zostanie zwrócona partycypacja i kaucja, a gdy zechcę się wyprowadzić i znajdę najemcę na swoje miejsce to nie odzyskam swojej całej partycypacji i kaucji?

  #4051

  Anonim

  Jesli posiadacie zdolnosc kredytowa to radze kredyt, bo zawsze takim mieszkaniem dysponujecie, tzn mozliwa sprzedaz czy zamiana.

  W tbs czynsz jest podwyzszony o kredyt, natomiast w umowie nie ma mowy ze po splacie kredytu mieszkanie przechodzi na wlasnosc najemcy. Obecnie istnieje ustawa o wykupie mieszkan tbs, ale to fikcja poniewaz wlasciciel prawny tbs musi zgodzic sie na „wypuszczenie” mieszkan do wykupu a poki co nikt w Polsce nie zgodzil sie na wykup. Polecam przeczytanie ustawy o wykupie, to jest masakra w teorii a w praktyce duze koszty-nie strasze,naprawde tak jest.

  Jesli chodzi o samo mieszkanie w tbs to jest ok, ludzie fajni, mlodzi na poziomie. Mieszkanie jest nowe i trzeba sie liczyc na poczatku z usterkami, bo szybko buduja i wiadomo podwykonawcy…Materiały wykonczeniowe raczej sredniej jakosci, armatura tez raczej kiepska-krotka zywotnosc. Ogolnie jesli ktos nie ma duzych wymagan to polecam. Stawka bazowa czynszu podnoszona jest co 2lata i wynosi zawsze prawie maksymalny pulap owej stawki.

  Osobiscie zamienilam tbs na mieszkanie wlasnosciowe, tu przynajmniej mam pewnosc ze po splacie kredytu bank bedzie wykreslony z hipoteki a co z tbs? wlasnie-duzy znak zapytania…

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.