Rozliczenie wody budynkowej

This topic contains 6 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Anonim 11 years temu.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #672

  Anonim

  .

  #3179

  Anonim

  Witam,
  Mam pytanie do lokatorów TBS-ów, czy Wy również płacicie coś takiego jak: woda budynkowa? Mieszkam w 3 letnim bloku TBS, opłaty za wodę mam rozliczane z licznika wodomierza – czyli spłacam na bieżąco i jeszcze do tego raz w roku jest rozliczenie wody budynkowej …w tym roku wyniosło to ponad 40zł o d mojej rodziny, ale takich rodzin jest w naszym bloku tyle, że składa się już niezła kwota, czyli zużycie wody…jest to woda w budynku, kTóra powinna się mniej więcej zgadzać z naszymi rozliczeniami. Wkurzam się, że muszę płacić podwójnie za wodę, a Tbs-y uważają to za normalną sprawę i nic nie robią, by uniknąć, zmniejszyć te koszty – bo przecież my zapłacimy…Napiszcie proszę, czy w Waszych TBS-ach też płacicie „wodę budynkową”?

  #3196

  Anonim

  My jesteśmy w ponad rocznym sporze z TBS K-c dot.rozliczenia tej wody. TBS rozlicza proporcjonalnie do ilości m2 mieskania na co nie chcemy się godzić, ponieważ jest to niesprawiedliwe.Cały budynek posiada indywidual. wodomierze i wodomierz główny jest zamieszkiwany od 5 lat po rewitalizacji. Ilości wody tej dodatkowej to basen kąpielowy o wymiarach 25x10x2 m. Jest o co walczyć. Bliższe wiadomości jak wyżej email.

  #3496

  Anonim

  U nas to również jest tyle, płacimy stawkę x ilość osób zamieszkiwaną w mieszkaniu.Nie mogę pojąć dlaczego ja mam płacić więcej za wodę ,której nie zużyłam z powodu tego że mam większą rodzinę niż osoba mieszkająca na takim samym metrażu sama.To jest poprostu chore!!!!!

  #3497

  Anonim

  ludzie jako że jestem w temacie to coś powiem na ten temat:
  Woda w budynku nigdy nie będzie się zgadzać do wodomierzy indywidualnych, interpretują to nawet przepisy które przewidują różnicę w wysokości do 10% globalnego zużycia. Jeżeli wodomierze odczytywane są indywidualnie to w praktyce przyjęte do 15%.

  Spowodowane jest to niestety dokładnością wodomierzy gdzie wodomierz główny jest najbardziej dokładną klasą stosowaną na tynku i niestety potrafi zliczyć każdą spadającą kroplę z kranu, natomiast wodomierz indywidualny zarejestruje to zużycie z bardzo dużym błędem albo nie zarejestruje w ogóle.

  W przypadku braku przecieków, posiadaniu sprawnych wodomierzy legalizowanych czyli nie starszych jak 5 lat, gdzie zaznaczyć można że najlepiej działają do trzeciego roku niestety, różnica w takim budynku ~40 mieszkań powinna wynosić około 3-7% oczywiście przy zakładanej 15% normie, która jeżeli już wystąpi to jest niepokojąca.

  Żaden sposób rozliczania różnic nie jest doskonały, jednakże opierając się na tezie powstawania błędu pomiędzy wskazaniami wodomierzy rozliczanie procentowe do zużycia uważam za najlepsze. Jeżeli ktoś zużywa dużo to wodomierz generuje większy błąd. Jeżeli ktoś nie mieszka to dlaczego ma płacić do powierzchni mieszkania.

  Dodam na koniec jeszcze żeby można było sobie to zobrazować. „Alkomat” kupiony na allegro pokaże że jesteście w stanie prowadzić samochód natomiast policyjny że niestety nie; to samo tyczy się np wagi.

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami różnice takie są i będą dopóki przepisy się nie zmienią.

  #3499

  Anonim

  walczyć możecie tylko o legalizację wodomierzy czyli:
  Jeżeli wodomierz przypisany do waszego lokalu jest po legalizacji to przypomniec/nakazać TBSowi wymianę (opłacacie to w stawce bazowej czynszu), w tym przypadku czasami lepiej płacić ze wskazania niż z normy przewidującej średnie zużycie w wysokości wynikające z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury
  z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody, które waha się w granicach od 2,4 – 5,4 m3 na osobę na miesiąc,
  Jeżeli wodomierz główny jest po legalizacji napisać do TBS i nie płacić ubytków a TBS powinien wystosować pismo do przedsiębiorstwa zaopatrującego Was w wodę o tej samej treści oraz o wymianę wodomierza.
  Wszystkich informacji powinni Wam udzielić w TBSie. Jeżeli ubytki sięgają w granicach większych niż 13% wnosić o pisemne wyjaśnienie z powołaniem na przepis Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 23 października 2007r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (Dz. U. Nr 209 poz. 1513) gdzie błędy graniczne dopuszczalne wodomierzy w użytkowaniu są równe dwukrotnej wartości błędów granicznych dopuszczalnych i wynoszą w pomocniczym zakresie pomiarowym ± 10%.
  W przypadku obciążenia proporcjonalnego do zużycia nie ma problemu w określeniu procentu ubytków (ubytki / zużycie za dany okres) jednakże przy obciążeniu osobowym czy od metra nie ma innej opcji jak zwrócenie się na piśmie.

  #3500

  Anonim

  zapomniałem dodać najgorsze:

  Obciążenie wyżej wymienionym rozliczeniem dodatkowym wody, kwalifikuje się jako opłaty niezależne od właściciela w kontekście art. 9 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.