Rezygnacja z partycypacji a czas oczekiwania na pieniadze z tbs

This topic contains 15 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Anonim 7 years, 11 months temu.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 16 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #1058

  Anonim

  Witam,

  Nie moglem nikogo znaleźć następcy na mieszkanie więc wypowiedziałem umowę wynajmu, a z tym nie wskazując następnego partycypanta. Po dwóch tygodniach od wypowiedzenia znalazła się przypadkiem chętna osoba na wynajem.

  Powiadomiłem WTBS o tym fakcie, a Oni niestety nie zgodzili się żeby tej osobie udostępnić mieszkanie przed pokazaniem chętnym osobom „z listy rezerwowej WTBS”- rozumiemy…
  Po zapytaniu czy „nasza chętna osoba” będzie mogła po liście WTBS’u wynająć to mieszkanie – usłyszeliśmy „Najprawdopodobniej NIE”.
  Dlaczego „NIE”…?
  Czy WTBS spełni warunki umowy najmu i wypłaci nam kaucję w terminie nie przekraczającym miesiąca?
  Co z partycypacją jeśli WTBS będzie szukać następnego partycypanta miesiącami…?
  i w końcu – co z osobą proponowaną przez nas?

  #5118

  Anonim

  .

  • This reply was modified 7 years, 6 months temu by  Redakcja.
  • This reply was modified 6 years, 4 months temu by  Redakcja.
  #5121

  Anonim

  „Czy WTBS spełni warunki umowy najmu i wypłaci nam kaucję w terminie nie przekraczającym miesiąca?
  Co z partycypacją jeśli WTBS będzie szukać następnego partycypanta miesiącami…?”
  Pierwsze pytanie odpowiedź powinna brzmieć tak, co do drugiego to zgodnie z przepisami mają na to 12 miesięcy.
  Zobacz art. 29a ust 4.

  art. 29a
  3. W przypadku zakończenia najmu i opróżnienia lokalu kwota partycypacji, o której mowa w ust. 1, podlega zwrotowi najemcy nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu. W dniu zwrotu kwota partycypacji powinna odpowiadać kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej przez najemcę kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu.
  4. W przypadku gdy umowa najmu uzależnia termin zwrotu kwoty partycypacji od zawarcia umowy najmu danego lokalu z następnym najemcą, zwrot kwoty partycypacji następuje z dniem zawarcia tej umowy, jednak nie później niż w terminie, o którym mowa w ust. 3.

  #5254

  Anonim

  Według obowiązującego wzoru w aktualnej ustawie zwrot kowty partycypacji jest wyliczany inaczej, niż Pani w TBS mi podała (powierzchnia lokalu*kwota odtworzeniowa aktualna za 1m2*% wniesionego wkładu w kosztach budowy). Całkowicie inny wzór obowiązuje w ustawie (art.29 ust.2). Różnica między jednym a drugim wzorem jest bardzo duża.

  #5308

  Anonim

  Witam. Również składam wypowiedzenie partycypacji, ale nie widzę Leszku w tym co napisał Quba, w MŁP do końca marca obowiązuję kwota odtworzeniowa 4817 zł, zakładając, ze mieszkanie ma 50 mkw, a wkład wyniósł 30% wartości . To jak dla mnie TBS w ciągu roku ( chyba, że znajdzie wcześniej najemce) powinien zwrócić 72 255 zł + kaucja tak samo z odestkami.

  #5323

  Anonim

  Michał, a mógłbyś policzyć wysokość zwrotu, biorąc pod uwagę wzór zamieszczony w najnowszej nowelizacji ustawy z dnia 10 września 2015 r.?

  #5360

  Anonim

  Zwróćcie uwagę, że wzór dotyczy tych nieruchomości których wnioski kredytowe złożone były do 30.09.2009 roku. Nie dotyczy zapewne wszystkich nieruchomości wybudowanych do końca 2009 roku.

  #5570

  Anonim

  TBS w Krakowie (umowa sprzed 2005 roku ) w ogóle NIE zgadza się na zwrot partycypacji ..tzn inaczej, zgadza się , ale twierdzą, że przejmują wtedy partycypacji i prawo do wskazania najemcy i nie oddadzą z partycypacji ani …złotówki. Złodzieje w biały dzień :/

  #5574

  Anonim

  Możesz dokonać cesji partycypacji.

  #5582

  Anonim

  Mogę … ale znajdź chętnego ? Wczytuje się dopiero w całe forum i oddałem umowy do prawnika. Przecież to nie może być zgodne z prawem, żeby całą kasę mogli przejąć ot tak, jak się nie chce szukać najemcy już w d.. mam rewaloryzację, ale wkład powinny zwrócić, przecież jak sami ustanowią najemcę, to wtedy już nawet cesji nie da się zrobić, bo …jest najemca, który się na 99,9% nie zgodzi na odejście tak po prostu…

  #5605

  Anonim

  witam

  z racji braku zainteresowania odkupieniem partycypacji wypowiedziałem umowę najmu bez wskazania kolejnego najemcy. TBS odmawia zwrotu partycypacji, powołuje się na zapis w umowie, który faktycznie pozwala im odkupić bądź nie partycypację. Ustawa stawia sprawę inaczej … co zrobić, który zapis jest wiążący ??

  #5606

  Anonim

  nadrzędna jest ustawa…. bezwzględnie
  niestety wielu najmców aby ozyskać partycypację musi iść do Sądu, tbsy które w większości są na granicy bankructwa nie mają tych pieniędzy i nie chcę oddawać kasy, Twój przypadek nie jest odosobniony

  #5607

  Anonim

  Jeżeli zapis w umowie jest niezgodny z ustawą obowiązująca w chwili podpisania umowy to pozostaje sąd.
  Kiedy była podpisana umowa? Jak brzmi dokładnie zapis w umowie dotyczący zwrotu partycypacji?

  #5610

  Anonim

  z którą ustawą jest nizgodna? ustawa o tbsach się zmieniała, musisz zobaczyc treść ustawy z czasów podpisywania umowy…
  natomiast teraz zwrot partycypacji powinien odbywać się zgodnie z obecnym stanem prawnym…
  tak czy tak proponuje najpierw wysłać do tbsu przedsądowe wezwanie do zapłaty….może to ich obudzi

  #5632

  Anonim

  dzisiaj mam mieć odpowiedź od prawnika, który analizuje umowę pod kontem ustawy. Na chwilę obecną wiem, że po wstępnej analizie miał się konsultować z osobą specjalizującą się w klauzulach zakazanych. Będę informował o dalszym rozwoju sprawy.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 16 total)

You must be logged in to reply to this topic.