partcypacja

This topic contains 2 odpowiedzi, has 0 głosy, and was last updated by  Anonim 12 years, 7 months temu.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #400

  Anonim

  .

  #2408

  Anonim

  Chcę oddać mieszkanie do TBS , niestety nie mogę , ponieważ nie otrzymam zwrotu partcypacji , tylko kaucję. Mam sama znaleźć nowego partycypanta . Czy są przepisy nakazujące zwrot partycypacji przez TBS? Czy mogę opuścić mieszkanie i po zawiadomieniu TBS przestać je opłacać ?

  #2410

  Anonim

  Zwrot kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego powinien nastąpić w kwocie wyliczonej w oparciu o aktualną wartość odtworzeniową lokalu. Kwota partycypacji podlega zwrotowi na rzecz najemcy bądź jego następców prawnych w przypadku zakończenia najmu i opróżnienia lokalu.

  Zasady zwrotu kwoty partycypacji, w tym sposób określenia jej wysokości, szczegółowo określają przepisy ustawy z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Kwota ta powinna odpowiadać kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej przez najemcę kwoty partycypacji w kosztach budowy (art. 29a ust. 3 ww. ustawy).

  Zatem wszystkie odmienne metody wyliczenia kwoty podlegającej zwrotowi (w oparciu o wskaźnik inflacji lub waloryzację) opisane w innych przepisach uznać należy za nieprawidłowe i niedopuszczalne, choćby nawet kwota partycypacji podlegająca zwrotowi wyliczona w oparciu o aktualną wartość odtworzeniową lokalu była wyższa niż uiszczona przez najemcę. Konkretnie oznacza to, że do wyliczenia kwoty partycypacji nie mają zastosowania przepisy ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.) oraz Kodeksu cywilnego w zakresie przepisów o najmie.

  Należy również uznać, że ustawodawca świadomie posługuje się dwoma odmiennymi wskaźnikami niezbędnymi do wyliczenia kwoty partycypacji:

  – kosztem budowy lokalu mieszkalnego (przy wpłacie tej kwoty przez najemcę),

  – aktualną wartością odtworzeniową lokalu (przy zwrocie tej kwoty

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)

You must be logged in to reply to this topic.