Opłaty za prąd i gaz-opinia o mieszkaniach TBS aktualnych mieszkańców

This topic contains 10 odpowiedzi, has 2 głosy, and was last updated by  Kocurek 6 years, 6 months temu.

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #21114

  Nikol

  Witam. Planuję wynająć mieszkanie w TBS jednak zastanawiam się jak wychodzą opłaty za prąd i gaz w sezonie grzewczym? Czy nie wychodzą z tego szalone kwoty? Proszę o opinie aktualnych mieszkańców. Pozdrawiam

  #21127

  Redakcja
  Keymaster

  TBSy oszukują często na ogrzewaniu, tu masz ciekawy wątek z którego sporo się dowiesz: wysokość opłat za centralne ogrzewanie w TBS. Pamiętaj jednak, że to nie tak, że wszystkie TBSy oszukują. Najlepiej popytaj mieszkańców tam, gdzie chcesz wynająć mieszkanie od TBSu. Zapytaj ludzi wprost z chodnika, jak jest z rachunkami…

  #21131

  Kocurek

  Ja mam negatywne doświadczenia, lokal był ogrzewany prądem, II taryfa i energooszczędny budynek, nowoczesne piece akumulacyjne, a rachunki w zimie rzędu 350 zł na miesiąc za samo ogrzanie 50 m mieszkania. Dodatkowo ten TBS pobiera poza czynszem i opłatami niezależnymi od wynajmującego jeszcze dodatkowo opłaty za konserwację anteny, konserwację domofonu, konserwację kolektorów słonecznych, konserwację wodomierzy, konserwację i eksploatację wentylacji (w sumie ok. 50 zł miesięcznie ekstra) – co nie jest zgodne z prawem, ale żadna instytucja na to nie reaguje, więc interes się kręci. Z reguły bloki budowane były najniższym kosztem, na szybko, co się teraz mści, bo w większości z nich panuje wilgoć i grzyb. Oczywiście administracja zawsze twierdzi, że to wina lokatorów 🙂 Dużo osób chce się wobec tego pozbyć mieszkania w TBS, bo w sumie nie różni się od mieszkania w prywatnej kamienicy. Sprzedawcy w ogłoszeniach nie podają wszystkich faktycznych kosztów utrzymania, żeby nie odstraszyć potencjalnych nabywców. No i nikt nie lubi się przyznawać, że został nabity w butelkę. Zastanów się, czy jest sens pakować się w TBS zamiast prywatnego najmu albo kredytu na własne mieszkanie.

  #21153

  quba

  @Redakcja – często to nie TBSy rozliczają ciepło a zewnętrzne instytucje na podstawie otrzymanych danych z faktur. Z tego też wniosku z daleko posuniętej ostrożności nie używał bym stwierdzenia że TBSy oszukują. Rozliczenie ciepła wcale nie należy do jakichś skomplikowanych rzeczy. Sam nie wiem dlaczego niektóre instytucje zarządzające potrafią to robić 5-6mc.
  Najprościej, jeżeli ktoś nie zgadza się z rozliczeniem, bo uważa że za dużo, a rozliczenie następuje na podstawie podzielników kosztów, wystąpić do TBSu o przedstawienie faktycznych kosztów centralnego ogrzewania wraz z ogólnym zużyciem na wszystkich podzielnikach ew. ciepłomierzach. W rozliczeniu nie ma żadnej filozofii.
  Warto tu zauważyć, że wszędzie, powtórzę wszędzie, czy we wspólnotach, czy w spółdzielniach, gdzie rozliczenie c.o. następuje na podstawie podzielników, czy innego opomiarowania przez zarządcę, właściciela, rozliczane jest w tym ogrzewanie na klatkach schodowych jako składowa części wspólnej nieruchomości. Warto przy tym zadbać żeby bez sensu nie wietrzyć klatek schodowych w okresach grzewczych z oczywistych względów.

  #21368

  Kocurek

  Jak to nie TBS rozliczają, tylko zewnętrzne instytucje? Najemcy nie łączy umowa z żadną zewnętrzną firmą, tylko z TBS i w kontaktach z najemcą to właśnie TBS odpowiada za prawidłowość rozliczenia. Zewnętrzny dostawca może co najwyżej wystawić dla TBS fakturę zbiorczą, a TBS powinien refakturować ją, przy uwzględnieniu odpowiedniego rozliczenia kosztów, na poszczególnych najemców. No i chyba niestety z tymi rozliczeniami różnie bywa, dla zainteresowanych proponuję przyjrzeć się np. działalności stowarzyszenia mieszkańców TBS Bogatynia, mają swoją stronę na FB.

  #21370

  quba

  Czytaj i nie dodawaj po swojemu treści. Poza tym, żeby firma rozliczała nie jest jej potrzebna umowa z najemcą a TBS. Dostawca z tego co mi wiadomo nigdy nie zajmuje się rozliczaniem.
  Powtórzę, w rozliczeniu centralnego nie ma żadnej filozofii i zamiast pisać jak powinno być wystarczy zacząć działać.

  #21375

  Kocurek

  Quba, nie jestem w stanie zrozumieć Twojej uwagi „czytaj i nie dodawaj po swojemu treści” – chyba nie chcesz powiedzieć, że uczestnicy forum mogą jedynie czytać posty redakcji, bez ich komentowania?
  Zewnętrzna firma (ciepłownia) nie pobiera żadnych opłat bezpośrednio od najemców, ponieważ nie ma z nimi indywidualnych umów. Natomiast ma taką umowę z TBS i w związku z tym na TBS wystawia zbiorczą fakturę za ogrzewanie. Następnie TBS rozlicza zbiorczy koszt na poszczególnych najemców i wystawia im refaktury. Wobec tego dla najemcy kontrahentem jest TBS i to on odpowiada wobec najemcy za prawidłowość rozliczenia. To raczej oczywiste.
  Przeczytaj proszę art. 9 ustawy o ochronie praw lokatorów, w szczególności:
  ust. 5. W stosunkach najmu oprócz czynszu wynajmujący może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, a w wypadku innych tytułów prawnych uprawniających do używania lokalu, oprócz opłat za używanie lokalu, właściciel może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, z zastrzeżeniem ust. 6.
  ust. 6. Opłaty niezależne od właściciela mogą być pobierane przez właściciela tylko w wypadkach, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług.
  Pamiętaj, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy przez opłaty niezależne od właściciela należy rozumieć opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych.

  #21376

  quba

  Rozliczenie ciepła nie jest tożsame z jego dostarczeniem.
  W moim przypadku np. ciepło dostarcza zakład energetyki cieplnej a dla lokatorów rozlicza je zewnętrzna firma na podstawie wskazań podzielników ciepła. Teraz rozumiesz co mam na myśli?

  #21377

  Kocurek

  Ok, ale nie zmienia to faktu, że z punktu widzenia najemcy za prawidłowość tych rozliczeń ostatecznie odpowiada zarządca – TBS, spółdzielnia mieszkaniowa … Zobacz wyrok: http://ursynow.tv/wp-content/uploads/2015/11/Wyrok-IC-45-15-podzielniki-spoldzielnia-rozliczanie.pdf

  #21378

  quba

  Jak się bubel tworzy to później są z tego same problemy 😉 Na szczęście ja głowice mam odpowiednie. Z rozliczeniem centralnego nie widzę żadnego problemu o ile na mieszkańców przerzucane są faktyczne koszty, a nie jak w załączonym wyroku zapisy regulaminu pozwalające spółdzielni zarobić. Przy blokach wyposażonych w opomiarowanie jakiekolwiek, problem z „zarabianiem” nie powinien występować, a rozliczane koszty faktycznie poniesione winny być przerzucone na odbiorcę końcowego.
  Co do centralnego zawsze byłem zwolennikiem ciepłomierzy a najlepiej indywidualnego ogrzewania gazowego. Czegokolwiek, co znajdowało by się poza lokalem mieszkalnym. Co z tego? Najwięcej kombinują ludzie z podzielnikami bo się da i nic się z tym nie da zrobić.

  #21403

  Kocurek

  Wrzucam link do niekorzystnego dla TBS wyroku w sprawie naliczania lokatorom kosztów ogrzewania
  z własnej kotłowni:
  http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/155005300000503_I_C_000627_2014_Uz_2014-11-13_001

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)

You must be logged in to reply to this topic.