Odcięcie ciepłej wody – czynsz.

This topic contains 4 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Anonim 10 years, 5 months temu.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #35

    Anonim

    Czy tylko TBS Marki (na Kowalczyka) stosuje metodę odcinania ciepłej wody (!) poprzez zakręcanie zaworu od lokalu, na klatce i zakładanie na nim kłódki(!), czy też są inne TBSy, które stosują tę metodę, aby zmotywować nie płacących czynsz lokatorów. Pomijam aspekty, że czynsz trzeba płacić, ale wiadomo w życiu różnie bywa, niektórzy mają załamanie finansowe, etc., jak to wygląda prawnie? Czy można w ten sposób wymuszać na najemcy określone zachowanie, czy jest, to zgodne z prawem. Dodam, że część mieszkańców jest „uprzywilejowanych”, bo posiadają takie zawory bezpośrednio w lokalu i im nie odcina się wody. Temat jest ciekawy i zapraszam do dyskusji….

    #1279

    Anonim

    w zależności co wchodzi jako składnik czynszu. Podaj szczegóły. Jeżeli ciepła woda jest składnikiem czynszu, to TBS raczej wyjdzie na swoje. W sądzie cywilnym nie ma szans lokator.

    #1280

    Anonim

    Ale jeśli jest jak u mnie że płacę za ciepło do elektrociepłowni to nie mogą mieć nic do tego

    #1282

    Anonim

    TAK – ciepła woda wchodzi w skład czynszu, podobnie jak zimna woda, podobnie jak konserwacja domofonu. Jednak zimnej wody ani domofonu nikomu nie odłączają. Zresztą drzwi do lokalu też nie zaspawali, ani nie zmienili zamków a teoretycznie, idąc ich tokiem rozumowania – mogliby… Hmmm, nadal nie rozumiem, zresztą większość znajomych sąsiadów, jaka jest podstawa prawna i czy to jest do końca w porządku. Wiem, że jak ktoś nie płaci czynszu… no właśnie, to sprawę kieruję się do sądu… No to jak to jest z tą wodą???

    #1283

    Anonim

    Obowiązuje ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o Zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. W niej w art. 8 ustawodawca daje prawo zakładowi wod-kan możliwość odcięcia wody, z zastrzeżeniem konieczności wskazania zastępczego punktu poboru wody. W ustawie nie ma zastrzeżenia, iż tylko zakład wod-kan może dokonać takiej czynności ani nie ma zakazu dokonania odcięcia wody administratorom nieruchomości. W konsekwencji w praktyce jest tak, iż odciąć można bez echa wodę ciepłą, CO, pozostawiając wodę zimną celem niewskazywania ewentualnego zastępczego punktu poboru wody.

    Obowiązuje też art 6. w/w ustawy mówiący o możliwości zawarcia na wniosek administratora umów o dostawie wody z lokatorami poszczególnych mieszkań. Administrator w przypadku zaistniałych dłużników z tytułu opłat za wodę, może wystąpić z takim wnioskiem, ale wiąże się to z koniecznością rozliczenia różnic na wodomierzu ogólnym, a sumie wskazań wodomierzy w lokalach. Ta praktyka nie jest stosowana.

    W prawie jak zwykle w Polsce są niedociągniecia. Administrator odcinając wodę działa zapewne posiłkujac się art. 8 tej ustawy, jednakże to nie on jest zakładem wod-kan wymienionym w tym punkcie, ale działając jako pośrednik dba o swój interes – wolno mu. Nie ma możliwości egzekwowania swoich praw w tej sytuacji, gdyż najemca lokalu jako dłużnik nie spełnia podstawowych warunków objęcia lokalu.

    Drogą do zażegnania konfliktu jest wystąpienie do administratora z prośbą o rozłożenie na raty zaistniałych zaległości. Taka forma załatwienia sprawy jest na rękę każdej ze stron.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.