mieszkanie

This topic contains 6 odpowiedzi, has 0 głosy, and was last updated by  Anonim 12 years, 3 months temu.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #388

  Anonim

  .

  #2369

  Anonim

  Witam.
  Jestem głównym najemcą mieszkania TBS, jestem zameldowana na stale razem z synem, mąż jest zameldowany tymczasowo, a teściowa jest partycypantem, w chwili obecnej jesteśmy z mężem w trakcie rozwodu (mieszkanie kupiliśmy dwa lata po ślubie), mąż ma zakaz zbliżania się do mnie za znęcanie sie i od 4 miesięcy nie mieszka ze mna i moje pytanie brzmi. Jak mogę wymeldować męża i czy teściowa ma jakieś prawa do tego mieszkania (w grudniu mija 10 lat) i po rozwodzie jeżeli sąd zadecyduje że ja mam prawa do miwszkania i eksmisje męża czy wtedy teściowa będzie miała jakieś prawa do mieszkania.
  Bardzo proszę o odpowiedź.

  #2370

  Anonim

  …zależy jak jest skostruowana umowa partycypacji między TBS a Pani teściową… jesli ma Pani kopię, to proszę sprawdzić czy jest zapis o tym że partycypant traci prawo do wskazywania głównego najemcy po 10 latach (u mnie w umowie między TBS a moim partycypantem coś takiego jest) i jeśli jest taki zapis to w grudniu wygasa tesciowej możliwość zmiany głównego najemcy….ale tymczasem tesciowa może wskazać innego głównego najemcę, który spełnia wymogi TBS tj. nie posiada innej własności w postaci nieruchomości, jego zrobki nie przekraczają progów ustalonych dla TBS itd. (jeśli takie warunki spełnia Pani mąż to go może wskazać tez jego jako głównego najemcę i będzie miał prawo zameldować się na stałe) Niestety prawo do wskazywania g. najemcy w tej chwili posiada parytycypant 🙁 , więc trzeba się liczyć z tym, że Pani z synem będzie musiała się wyprowadzić jeśli teściowa się „w porę zorientuje” i podejmie odpowiednie kroki. Zakładając że to stycznia nic sie nie wydarzy jest jakaś szansa aby Pani została w tym mieszkaniu, gdyż teoretycznie wtedy TBS nie jest zobligowany do brania pod uwagę woli partycypanta i sam wskazuje głównego najemcę (jesli oczywiście spełnia w/w warunki do wynajmu lokalu w TBS). Gdyby się okazało, że w umowie Partycypacji nie ma zapisu o mozliwości wskazywania głównego najemcy w ciągu 10 lat od podpisania umowy partycypacji to niestety jest Pani uzalezniona od dobrej woli tesciowej, która teoretycznie może wskazywać kiedy chce i kogo chce na głównego najemcę w lokalu w którym partycypowała. Partycypant nie melduje najemców. To najemca melduje się na podstawie umowy najmu lokalu w TBS. Najemcy bez jego zgody nie można wymeldować 🙂 więc napewno o wszystkim i tak ostatecznie będzie decydować sąd.

  #2371

  Anonim

  a czy mieszkanie TBS jest brane pod uwage w sprawie o podział majątku?

  #2373

  Anonim

  … nie mieszkanie …… a chyba raczej kwota partycypacji powinna być brana pod uwagę w sprawie o podział majątku (ale w Polsce wszystko jest możliwe 🙂 więc nie byłabym taka pewna… załużmy że małżonkowie partycypowali w kwocie 40 tys PLN w budowie mieszkania w TBS, więc przy podziale majątku mają prawo do połowy kwoty partycypacji . Prędzej czy później będą musieli się dogadać kto kogo spałaca lub wyznaczy to sąd. Mieszkanie w TBS jest własnością TBS :):):) a nie własnością partycypanta.

  #2374

  Anonim

  dziękuję bardzo za odpowiedzi bardzo mi pomogły, pozdrawiam

  #2377

  Anonim

  chciałabym sie jeszcze dowiedzieć bo niestety teściowa jest partycypantem i bez mojej zgody (głównego najemcy) zameldowała na pobyt stały swojego syna a jesteśmy w trakcie rozwodu i on ma zakaz zbliżania się do mnie i w trakcier tego zakazu ona poszłła do urzędu i zameldowała go i mam podstawy twierdzić że po znajomości i co ja mogę teraz w tej sprawie zrobić czy mogę ją podać do sądu ?

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.