mieszkanie tbs

This topic contains 8 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Aga 6 years, 1 month temu.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #18869

  PYTANIE TBS

  Witam
  kieruje do was pytanie na czym polega dokładnie program TBS
  Mam okazje kupic mieszkanie za 73tysiace plus czynsz miesieczny

  Czy to mieszkanie jest moja wlasnocia?

  #18938

  romanw

  Nie. Nie jest twoją własnością. Jedyna zaleta to trochę niższy czynsz niż jak prywatnie wynajmujesz. To tak jakbyś z kimś się umówił dam ci 73 tys a ty obniż mi koszt wynajmu. Jak zrezygnuję to po roku zwrócisz mi część z tych 73 tys (nie wszystko)

  #18939

  nat87

  TBS to nie jest to samo, co zakup mieszkania. Wpłaca się partycypację w kwocie odpowiadającej około 30% wartości odtworzeniowej mieszkania plus kaucję równą 12-miesięcznemu czynszowi jako zabezpieczenie – tu zapewne jest ta Twoja kwota 73 tysiące. Jeśli poza wpłaceniem wspomnianej kwoty masz być lokatorem mieszkania, to podpisujesz umowę najmu, czyli jesteś najemcą. Płacisz zatem czynsz plus dodatkowe opłaty, ale właścicielem nieruchomości jest TBS. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą można wykupić mieszkanie TBS od spółki TBS, wówczas wpłacona partycypacja staje się wkładem własnym i pozostałą kwotę trzeba dopłacić, ale jest jedno ALE – TBS musi wyrazić wolę odsprzedać swoją nieruchomość, a o to już nie jest tak łatwo.

  #18940

  nat87

  A jeśli chodzi o zwrot partycypacji i wpłaconej kaucji po rezygnacji z mieszkania – TBS przelicza koszty amortyzacji, czyli koszty zużycia (typu sanitariaty, sprzęt kuchenny itp.) i jeśli kaucja nie jest wystarczająca na pokrycie tych kosztów, to wówczas pobierana jest też część z partycypacji. Chyba, że umowa z TBS-em określa inne warunki, ale to trzeba się zorientować. TBS ma 12 miesięcy na zwrot partycypacji. Dodatkowo lokator ma obowiązek odnowić lokal przed wyprowadzką.

  #18943

  ANETA

  cZYLI MAM ROZUMIEC ZE PO 20LATACH SPLACANIA MIESZKANIE NIE BEDZIE NIGDY MOJA WLASNOSCIA?
  BO MAM SPLACAC PO 590ZL PRZEZ 20 LAT

  #18968

  nat87

  Otrzymała Pani jakieś dokumenty, umowę najmu na taki okres? Nie wiem jak to u Pani działa, ale z tego, co wiem, to TBS-y nie podpisują umów terminowych, tylko na czas nieokreślony oczywiście z zastrzeżeniem możliwości wypowiedzenia (zarówno przez spółkę, jak i lokatora). Jeśli w Pani przypadku byłaby to umowa terminowa, to i tak wydaje mi się, że kwota 590 zł, o której Pani nadmienia, to jest czynsz miesięczny. A wiadomo, że czynsz płaci każdy lokator, niezależnie od statusu własności mieszkania – czy to wynajmuje prywatnie od kogoś, czy jest najemcą, czy też posiada akt własności. I w takiej sytuacji stwierdzenie „spłacanie” tutaj nie pasuje – nie spłaca się przecież w ten sposób rat kredytu hipotecznego, tylko płaci czynsz.

  #18970

  quba

  Są TBSy które zawierają umowy z możliwością późniejszego wykupu mieszkania. Radzę się podpytać w TBSie czy mieszkanie będzie można wykupić. To jest kwestia indywidualna. Najczęściej tam gdzie wchodzi partycypacja również jest możliwość wykupienia.

  #18971

  quba

  A jeszcze, mieszkania najczęściej wyceniane są po cenie rynkowej, pomniejszonej o spłacony kredyt. Więc to że koszt wybudowania mieszkania był załóżmy 2 tys za metr nie znaczy że za tyle zostanie sprzedane.
  Tutaj się niestety tego nie dowiesz.

  #19891

  Aga

  czy jakby sie wykupywalo kiedys mieszknie to bedzie cena rynkowa nowego mieszkania czy cena mieszkania tylu-letniego co tbs?

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)

You must be logged in to reply to this topic.