Czynsz – co obejmuje?

This topic contains 25 odpowiedzi, has 3 głosy, and was last updated by  Anonim 9 years, 5 months temu.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 26 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #245

  Anonim

  .

  #1880

  Anonim

  Witam! mam pytanie. Czy ktoś z zamieszkałych w tbs może mi udzielic informacji co wchodzi w stawke czynszu? Czy w czynszu jest zawarta woda? I rozlicza się ja co pol roku? Czy moze czynsz to osobna kwestia a do tego dochodza media tzn woda, prad itd. ? Prosze o informacje!

  #1887

  Anonim

  W każdym TBS (Towarzystwie Bezwzględnego Szachrajstwa) jest niby inaczej na przykład w TBS-Bemowo mamy dwie pozycje: 1.- spłata kredytu, 2- koszty eksploatacji; z tym, że w tych kosztach eksploatacji zawiera się wielka tajemnica. Włodarze TBS-Bemowo z ogromną determinacją bronią tego elementu opłat tzn. opłata eksploatacyjna *jest to kwota 5,33zł/m²*i w żaden sposób nie podają co wchodzi w skład tej opłaty. Kierowane pisma do miasta to jest do biura nadzoru właścicielskiego, prezydent Warszawy, nie przyniosły nam pożądanej odpowiedzi. Na spotkaniu z byłym prezesem Pan Pawłem Mortasem dowiedzieliśmy się, że my w opłacie tej eksploatacyjnej płacimy za zużyte ciepło potrzebne do ogrzewania lokali usługowych, zużytą ciepła, zimną wodę w tych lokalach. Tą informacje potwierdził nam inny były pracownik TBS-u. Tych lokali usługowych w naszym TBS-sie jest kilka: 2 prywatne przedszkola, sklep spożywczy, biblioteka, przychodnia specjalistyczna, 2 fitness kluby. W KRS jest wykazany dochód spółki za 2009r. w wysokości ponad 500 tys.zł.- nie dowiedzieć się na jakie cele został przeznaczony ten dochod.
  We wrześniu 2010r. otrzymaliśmy rozliczenia za dostawę ciepłej i zimnej wody, oraz zużyte ciepło do ogrzania zajmowanych przez nas mieszkań, (w moim przypadku to zadłużenie wynosiło 789 zł.) . Wyliczono nam zadłużenie wahające się w przedziale 500 – 2000zł. .W grudniu na przykład do mnie przysłano rzekome rozliczenie, z którego wynika, że stan zadłużenia we wszystkich księgach TBS-u wynosi 0,00zł. Jak to można zrobić nie wiem.

  #1888

  Anonim

  W stawkę czynszu w tbs wchodzi wywóz śmieci, winda i ponoć spłata kredytu zaciągnięta na budowę bloku, tylko ze nigdzie nie jest to wyodrębnione. Czynsz to dla tbs czynsz i już. Wszelkie media płaci się osobno- wodę, gaz, ogrzewanie itd. Jedno wielkie złodziejstwo. Przeklinam dzień, w którym podpisałam z tą spółdzielnią umowę najmu…….

  #1889

  dazon
  Participant

  Zależy od TBS`u. W moim wrocławskim w czynsz wliczona jest zaliczka za wodę ustalana w/g ilości osób zamieszkujących mieszkanie. Poza wodą są to wszystkie pozostałe media, wywóz śmieci, windy, ogrzewanie centralne itp. Dodoatkowo płaci się tylko za zurzycie prądu.

  #1896

  elzbieta8
  Participant

  Witam, czynsz to inne znaczenie wyrazu „najem”. Zatem czynsz to opłata za wynajmowanie mieszkania. Do czynszu, czyli opłat za najem doliczane są koszty mediów, tj. woda zimna, podgrzanie wody ciepłej, ogrzewanie, ścieki, nieczystości płynne i wywóz śmieci, winda, itp. Opłaty za media wzrastają za każdym razem, gdy ich dostawca (np. wodociągi) podwyższą opłatę. Naleznośc za czynsz (najem) może wzrosnąć 2 razy do roku, a jej wysokośc ustala zarząd tbs na podstawie wartości odtworzeniowej metra, ustaloną corocznie przez właściwego terytorialnie wojewodę. Mieszkam we Wrocławiu i za mieszkanie (3 pokoje), 62 m2, płacę do TBS-u ok. 800 zł czynszu (najmu) + płaty za media (zw, cw, co, śmieci), razem ok. 1100 zł. Dodatkowo opłacam energię i gaz, ale to już na konta dostawców

  #1903

  Anonim

  Mam pytanie: czy Wasze czynsze obejmuja rowniez w jakis sposob splate kredytu zaciagnietego przez TBS?

  U mnie w TBS nie ma ani slowa o tym. Jest podany czynsz w granicach 11zl/m2. Nie jest powiedziane jaka czesc tej kwoty idzie na splate kredytu… czy to jest jakos ustalone?

  Czy to, ze po 30 latach najemca splaci kredyt zaciagniety na mieszkanie ( ktory niby splaca w tym wysokim czynszu) jest fikcja?

  Wydaje mi sie, ze 30 lat placenia czynszu nie jest jednoznaczne z tym, ze splaci sie to mieszkanie i bedzie ono na wlasnosc….

  #1916

  Anonim

  TBS na żądanie najemcy ma obowiązek przedsatwić kalkulację czynszu. Wtedy dowiesz się, jakie są składniki czynszu i w jakiej wysokości spłacasz kredyt.

  #1936

  Anonim

  Mam pytanie, czy tbs majacy obowiazek przedstawic mi kalkulacje czynszu jest zobligowany jakas ustawa, czy to jest tylko jego dobra wola.Bo gdy zapytalem jaka kwota z czynszu jest przeznaczona na splate kredytu dowiedzialem sie tyle ze to nie moja sprawa i oni czyli tbs nie ma obowiazku udzielic mi takich informacji.

  #1937

  Anonim

  Witam.Mój czynsz wynosi 750 zł i tylko mam wliczone śmieci( okolo 35 zł),i nic więcej.Tak jest przynajmniej jak sie mieszka w szczecinie.

  #1941

  Anonim

  Można to sobie mniej więcej policzyć samemu: przypomnij sobie ile wynosiła wartość mieszkania gdy wpłacałeś jego 30%. rozłóż pozostałe 70 % na 30lat,dolicz średnie odsetki imniej więcej ci wyjdzie ile kredytu spłacasz w czynszu.

  #1944

  Anonim

  w Bydgoszczy w czynszu jest woda, c.o., śmieci.

  #1946

  Anonim

  Owszem, najemca spłaca kredyt, ale spłaca go za TBS, który ten kredyt otrzymał, czyli to spółka będzie właścicielem mieszkania po tych 30-latach. Nawet partycypant nic do tego mieszkania nie ma, a pieniądze, które wpłacił na budowę, upoważniają go jedynie do wskazania najemcy! Spłacamy dług zaciągnięty przez prywatną spółkę i cieszymy się, że mamy gdzie mieszkać. Oto cała prawda!

  #3421

  Anonim

  w TBS prawobrzeze nie chcieli mi powiedziec ile w czynszu splacamy kredytu, nawet jak do nich napisałem w tej sprawie. W umowie jest tylko napisane, ze bede musial spłacić ten kredyt sam jesli np. TBS zbankrutuje

  #3456

  Anonim

  Spłata kredytu to jakieś 60-65% czynszu, do tego jest podatek od nieruchomości, ubezpieczenie budynku, utrzymanie czystości, energia elektryczna na klatce schodowej, przeglądy kominiarskie i pieców gazowych, drobne naprawy (najczęściej dewastowane drzwi) i awarie na częściach wspólnych, fundusz remontowy (np. na malowanie elewacji czy wymianę wodomierzy (około 8%)), amortyzacja nieruchomości i oczywiście coś dla zarządzającego.

  W zależności od TBSu np nigdy nie słyszałem o zaliczkach na wodę czy śmieci, wszystko płaci się co miesiąc w wystawionej odrębnej fakturze.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 26 total)

You must be logged in to reply to this topic.