This topic contains 9 odpowiedzi, has 0 głosy, and was last updated by Anonim 8 years, 7 months temu.
-
AutorWpisy
-
6 listopada 2015 at 12:39 #1090
AnonimWitam wszystkich.
Podobny temat już się przewijał tutaj chyba wielokrotnie, ale totalnie nie wiem jak się do tego zabrać i czy mam rację, więc proszę o pomoc.A więc tak:
– jestem najemcą mieszkania w TBS Wrocław od 12.08.2005
– moja mama jest partycypantem.
– umowa partycypacyjna została podpisana 24.05.2004
– partycypacja była wniesiona w wysokości 30%Chciałbym zrezygnować z najmu jak i z partycypacji.
Co do zwrotu kaucji to nie ma problemu, wszystko wiadomo.
Pojawia się problem ze zwrotem partycypacji a mianowicie TBS twierdzi że odda mojej mamie tyle ile wpłaciła.
W paragrafie 2 umowy partycypacyjnej jest jak wół napisane że: „TBS oświadcza iż realizuje ……. zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1995 r.Z tego co wyczytałem w ustawie to powinni mi zwrócić kwotę 30% z (aktualnej wartości odtworzeniowej * metraż) – no chyba że ja to źle rozumiem ?
Co śmieszniejsze w paragrafie 8 umowy partycypacyjnej jest jak byk napisane, że to ja muszę znaleźć kolejnego partycypanta, ale na to TBS twierdzi że to jest nieaktualne.
Czy TBS wybiórczo bierze przepisy tak, żeby mieli jak najlepiej ?Dochodząc do meritum sprawy:
– czy mylę się bądź nie mylę odnośnie wysokości zwracanej partycypacji
– jeżeli się nie mylę to jak to najłatwiej zrobić, żeby mnie nie oszukaliZ góry dziękuje za pomoc.
6 listopada 2015 at 12:39 #5356
Anonim6 listopada 2015 at 13:44 #5357
AnonimMusisz czytać przepisy obowiązujące na dzień zawarcia umowy.
Waloryzacja partycypacji obowiązuje dla inwestycji oddanych w użytkowanie po 2005 roku tak więc jeżeli w umowie nie było zapisu że należy się kwota po aktualnym wskaźniku to należy się kwota wpłacona.6 listopada 2015 at 13:46 #5358
AnonimPS. jeżeli masz coś w umowie to nie ma że „nieaktualne” chyba że zostało zmienione aneksem. W przeciwnym wypadku aktualne jak najbardziej.
6 listopada 2015 at 14:20 #5361
AnonimFaktycznie poszperałem trochę w necie i wcześniej patrzyłem na tekst jednolity a nie na ustawę która wyszła w 1995 roku, więc z kasy bezpośredni od TBS nici.
Co do wskazania partycypanta to tak jak myślałem TBS wybiórczo traktuje przepisy i chce mnie …….
W umowie partycypacji jasno jest napisane: „W przypadku, kiedy Partycypujący odstepuje od umowy, z przyczyn leżących po jego stroni, lub umowa została rozwiązana z winy Partycypującego, dokonane wpłaty nie podlegają zwrotowi, chyba że wskaże On następce, na Jego miejsce i dokona wpłaty równowartości sumy podlegającej zwrotowi”
Wnioskuje z tego, że zgodnie z tym punktem TBS sam na mnie wymusza znalezienie nowego partycypanta a teraz chcą się z tego wycofać.
Żadnego aneksu ja ani moja mama nie widzieliśmy.16 listopada 2015 at 10:36 #5442
AnonimZe względu, że znalazłem nabywcę na moje mieszkanie i chciałbym aby nowa osoba była również partycypantem prosiłbym o rozjaśnienie sytuacji.
Tak jak pisałem wcześniej w punkcie 8 umowy partycypacyjnej mam taki wpis: „W przypadku. kiedy Partycypujący odstępuje od umowy, z przyczyn leżących po jego stronie, lub umowa zostaje rozwiązana z winy Partycypującego, dokonane wpłaty nie podlegają zwrotowi, chyba że wskaże On następce na Jego miejsce i dokona wpłaty równowartości sumy podlegającej zwrotowi.”
Przy pierwszej rozmowie z Panią z TBS Wrocław, zostało mi zakomunikowane, że ten punkt jest nieaktualny (już nawet nie wnikam dlaczego)
Rozmawiałem z koleżanką, która miała bardzo podobną sytuację i przeniosła prawa wynikające z partycypacji na nowego najemce za pomocą cesji.
Dzisiaj dzwoniłem do TBS’u żeby umówić się na wskazanie nowego najemcy itp. Pani od razu mi zakomunikowała, że nie ma możliwości przenoszenia praw itp itd.No i teraz moje pytanie:
Rozumiem, że obowiązują mnie przepisy z roku 1995 ponieważ umowa partycypacyjna była podpisana 24.05.2004.
W ustawie tej nie ma ani słowa o tym, że nie można lub można wykonać cesji. W umowie partycypacyjnej również nie mam ani słowa o tym, że nie mogę wykonać cesji.
Czy ja dobrze rozumuję, że bez problemu mogę zrobić cesję na nową osobę i tylko powiadomić TBS o tym fakcie a w razie problemów stawianych przez TBS zrobić dym ?18 listopada 2015 at 11:04 #5491
AnonimW gwoli ścisłości obowiązuje Cię ustawa w nowelizacji obowiązującej przed 2005 rokiem a nie sam tekst jednolity z 1995 roku. Patrząc po zmianach najprawdopodobniej to będzie Dz.U.2000.98.1070.
Przed 2005 rokiem nie było w ustawie nic na temat partycypacji i strony same w umowie ustalały czego ma dotyczyć i jak ma wyglądać jej ewentualny zwrot.
Jeżeli inwestycja oddana była do użytkowania przed 2005 rokiem to umowy nie obowiązują przepisy po 2005 roku jeżeli w umowie wskazane jest co innego.Zobacz np tutaj – http://www.eporady24.pl/cesja_partycypacji_i_zmiana_najemcy_mieszkania_w_budynku_tbs,pytania,4,55,3025.html
albo tutaj – troche źle się czyta
„Jedyną możliwością zablokowania ewentualnych niekontrolowanych cesji jest zmiana zapisów umów partycypacyjnych zawarta za obopólną zgodą strony”
http://www4.rp.pl/artykul/293779-Prawo-do-lokalu-w-TBS-mozna-nadal-sprzedac.html7 marca 2016 at 18:44 #5887
AnonimCzy udało się skłonić TBS do zgody na cesję partycypacji?
W tym samym TBS mam taki sam problem.
Kontaktowałam się z radcą prawnym , który potwierdził moją rację i twierdzi,że wg umowy cesja i wskazanie nowego partycypanta jest możliwe .
Nie podpisywaliśmy aneksu, pierwotna umowa jest obowiązująca.8 marca 2016 at 08:49 #5888
AnonimWitam, mam podobną sytuację, po konsultacji z radcą, na podstawie umowy, ustawy i KC, prawnie jest możliwe przekazanie praw cesją. TBS stanowczo mówi NIE,
co robić?8 marca 2016 at 11:17 #5889
AnonimPartycypacja jest prawem majątkowym podlegającym obrotowi cywilnoprawnemu, jeśli w ustawa Ciebie obowiązująca tego nie wyłącza a umowa nic nie wspomina to zwyczajnie dokonujesz cesji i informujesz o tym TBS.
TBS najprawdopodobniej z racji dbania o swój interes wprowadza Ci ę w kontaktach niepodsumowanych pismem bo jedynie ustnie takie info Ci przekazali w błąd chcąc wywołać u Ciebie dany sposób zachowani im będący na rękę.Osobną kwestią jest , iż nowelizacja ustawy z końca zeszłego roku mówi o sposobie zwrotu partycypacji w kosztach budowy lokali wybudowanych przy wykorzystaniu środków z KFM do dnia 30.09.2009 r. więc także twojego bo zakładam, że w tych latach co wskazałeś to tak ta budowa się odbywała.
Wiem, że zaraz odezwą się głosy, iż prawo nie działa wstecz ale odsyłam do Kodeksu Cywilnego tzn. punk mówiący o nie działaniu wstecz ustaw stwierdza także, że ustawa może działać wstecz jeśli jej treść na to wskazuje i tu mamy dokładnie taki przypadek.
-
AutorWpisy
You must be logged in to reply to this topic.