Czy TBS może wypowiedzieć umowę?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2głosów, średnia: 4,50z 5)
Loading...

This topic contains 7 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Iwona 6 days, 20 godz. temu.

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #25251 Reply

  normalny

  Witam wszystkich,

  Mam taki dylemat.
  Umowę o najem lokalu (bez partycypacji) zawarłem w 2001 roku. W umowie mam określone 4 przypadki, w których TBS może mi wypowiedzieć umowę z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia. W skrócie są to przypadki:
  1. Lokal używany w sposób sprzeczny z umową
  2. wykracza w sposób rażący przeciwko porządkowi domowemu
  3. jest zwłoka w zapłacie czynszu
  4. podnajęcie lokalu

  Czy w obecnym stanie prawnym TBS może mi wypowiedzieć umowę najmu na podstawie art.30 pkt 5c ustawy, czyli przepisu:
  „W przypadku gdy najemca wykaże w trzech kolejnych deklaracjach dochody przekraczające wysokość określoną odpowiednio w ust. 1 pkt 2, 2a lub 3, w tym w trzeciej deklaracji dochody przekraczające o 50% wysokość określoną odpowiednio w ust. 1 pkt 2, 2a lub 3, towarzystwo wypowiada umowę najmu.”

  Z góry dziękuję za pomoc 🙂

  #25255 Reply

  paulka69

  Teoretycznie tak, jeśli wykazane dochody znacznie przekroczą „limity” zapisane w ustawie, ale może tez podnieść czynsz, tez są odpowiednie zapisy w ustawie. A czy wydarzyło się ,czy masz powody by się obawiać wypowiedzenia umowy, bo nie znam przypadków wypowiedzenia umowy ze względu na dochody.

  #25273 Reply

  normalny

  Mam przekroczone dochody i martwi mnie treść tego przepisu.
  Przepis stanowi, że „towarzystwo wypowiada umowę najmu”, a nie że „może wypowiedzieć”.
  Rozumiem to tak, że towarzystwo ma obowiązek wypowiedzieć umowę.

  #25276 Reply

  Partycypant

  Ten zapis został dodany nowelizacją w 2017r. więc zakładam, że TBS nie miał jeszcze okazji z niego skorzystać ale jak widać ustawa daje taką możliwość.

  Rozumiem, że „spełniasz” oba warunki wypowiedzenia umowy najmu z art. 30 pkt 5c ustawy?

  #25277 Reply

  paulka69

  ale to się nie zdarzyło jeszcze…
  poczekaj co będzie, podejrzewam że prędzej podniosą Ci czynsz niż wypowiedzą umowę

  #25285 Reply

  Iwona

  Zmiany brzmienia ust. 5c w art. 30 ustawy (w skrócie o TBS) dokonała nowelizacja z 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1442).
  Natomiast samą instytucję wypowiedzenia umowy najmu ze względu na wysokość dochodów (czyli dodanie ust. 5c w art. 30) wprowadziła nowelizacja z 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1582, ze zm.). Zgodnie z art. 6 ust. 1 tej nowelizacji, do umów najmu zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym.
  Ust. 2. W przypadku umów najmu lokalu mieszkalnego zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwach, o której mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, przyjmuje się na podstawie ogłoszenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, wydanego na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

  #25290 Reply

  normalny

  Bardzo dziękuję za rzeczowe wyjaśnienia.

  Czy mam to rozumieć tak:
  1. Nie mogą mi wypowiedzieć umowy najmu ze względu na przekroczenie dochodów, bo obowiązują mnie przepisy z przed nowelizacji ustawy w 2015 roku?

  2. Ale mogą mi podnieść czynsz

  Jeszcze nie „spełniam” obu warunków wypowiedzenia umowy najmu z art. 30 pkt 5c ustawy, ale boję się, że za kilka lat wypowiedzą mi umowę, a nie chcę się wyprowadzać. Dobrze mi się mieszka 🙂

  #25292 Reply

  Iwona

  Moim zdaniem, obie odpowiedzi dobre:) Ale dla pewności i spokojnego zamieszkiwania może Pan napisać takie zapytanie do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (Departament Mieszkalnictwa). Sądzę, że na proste pytanie (czy do umów zawartych przed 2015 rokiem zastosowanie ma przepis art. 30 ust. 5c ustawy o niektórych formach…), Ministerstwo odpowie, a Pan się nam wszystkim pochwali odpowiedzią 🙂

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
Reply To: Czy TBS może wypowiedzieć umowę?
Your information:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre> <em> <strong> <del datetime=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">

Czy wiesz ile kosztuje euro? Nasz przelicznik walut Ci w tym pomoże.