Czy TBS może pobierać opłaty za antenę i domofon oraz odłączać wodę zadłużonym

This topic contains 3 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Kocurek 6 years temu.

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #20585

  Kocurek

  Najwyższa Izba Kontroli już siedem lat temu zakwestionowała jako niezgodne z prawem praktyki pobierania przez TBS oprócz czynszu (art. 28 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego) oraz opłat niezależnych od wynajmującego (art. 9 ust. 5 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy o ochronie praw lokatorów) także opłat dodatkowych, np. za konserwację anteny, domofonu, za konserwację wodomierzy itp (wydatki te powinny być już pokryte w ramach uzyskiwanego przez TBS czynszu)
  Tu link do raportu:
  https://www.nik.gov.pl/plik/id,1584,vp,1770.pdf
  W 2011 roku Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone praktyki odcinania dostaw mediów do zadłużonych lokali i żądania opłat za ponowne ich załączenie:
  https://decyzje.uokik.gov.pl/bp/dec_prez.nsf
  Może warto sprawdzić, czy Państwa TBS zawsze postępuje w stosunkach z najemcami zgodnie z prawem. Informacje, jakie to są faktycznie prawa, znajdą Państwo w np. książce
  Ewy Bończak-Kucharczyk: Towarzystwa Budownictwa Społecznego w świetle obowiązujących przepisów, która jest dostępna w internecie: https://books.google.pl

  Jeżeli TBS narusza Państwa prawa, mogą Państwo wystąpić do Sądu lub zgłosić sprawę np. do:
  – do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta https://www.uokik.gov.pl/delegatury_uokik.php
  – właściwego Miejskiego lub Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta
  – Najwyższej Izby Kontroli nik@nik.gov.pl

  #20588

  ona45

  Hmm interesujące, dzięki @Kocuerek!

  #20605

  Kocurek

  Może komuś się przyda, bo wystarczy poszukać w internecie, by przekonać się, że nadal są TBS-y stosujące takie praktyki.
  Od stycznia 2016 r. obowiązuje art. 191 par. 1a kk, zgodnie z którym przymuszanie lokatorów do zapłaty rachunków poprzez odłączanie im mediów może być ścigane jako przestępstwo.

  administrator24.info/artykul/id6759

  #20911

  Kocurek

  Pismo Ministerstwa Infrastruktury, z którego wynika, że TBS nie ma prawa obciążać lokatorów dodatkowymi opłatami za konserwację anteny, domofonu, wodomierzy itp.

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)

You must be logged in to reply to this topic.