Co dalej z tbsami

This topic contains 24 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Dorian 6 years, 10 months temu.

Viewing 10 posts - 16 through 25 (of 25 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #13432

    Arek Jowiński

    ani TBS ani kredyt

    No ale mieszkać gdzieś trzeba. Wynajem od prywatnych właścicieli też średni rokuje na przyszłość, mogą wywalić Ciebie kiedy zechcą…

    Myślę, że aby kupić mieszkanie na własność trzeba byłoby wyjechać za granicę, np. jako para i posiedzieć tam 5-10 lat. Wrócić, kupić mieszkanie za gotówkę i żyć ze spokojną głową… ale nie każdy zna język i nie każdy ma tyle odwagi aby wyjechać za granicę. Ciężki temat generalnie… dom czy mieszkanie to cholernie trudna sprawa…

    #13434

    bobo

    nie do końca się zgadza, tbsy są najmniej stabilne, są już takie które zbankrutowały a ludzie zostali na ulicy, poczytajcie sobie, kredyt na wolnym rynku to zobowiązanie na 30 lat a tbsy brały kredyty często na 50 lat, proszę sobie policzyć odsetki w BGK, które też płaci najemca, są duże wyższe niż w innych bankach. Obecnie wynoszą około 5%. Niższa rata kredytu wynika tylko z tego że tbsy brały kredyty na 40-50 lat, tylko z czego będziecie to płacić jak będziecie na emeryturze….
    Więc rachunek ekonomiczny jest prosty,
    jeśli ktoś nie ma zdolności finansowej to oczywiste że zostają mu tylko tbsy lub komunałki.

    #13435

    Arek Jowiński

    @bobo – mieszkanie komunalne jest ciężko dostać, poza tym, gmina ma prawo odrzucić wniosek o takie mieszkanie mimo okazania niskich dochodów. Kolejki w miastach tych małych i tych większych są ogromne na mieszkanie komunalne. A międzyczasie trzeba gdzieś mieszkać…

    Aby dostać mieszkanie komunalne trzeba także mieszkać na stałe w danej gminie, co też jest utrudnieniem w dzisiejszych czasach gdzie młodzi ludzie i Ci w średnim wieku podróżują za pracą po całym kraju… to ich dyskwalifikuje w ubieganiu się o takie mieszkanie.

    #13458

    bobo

    ok, tylko myślę, że tbsów nie należy traktować długoterminowo, sęk w tym, że wiele osób płacąc wysoki czynsz w tbsie razem z kredytem nie jest w stanie odłożyć grosza, tym bardziej, że na partycypację też często brali kredyty, u nas w bloku to średnio 2500 zł a nawet więcej (kredyt na partycypację + czynsz + kredyt tbs) a to daje ratę kredytu na wolnym rynku. Piszę tu z perspektywy opłacalności.

    U nas kilkanaście osób się wyprowadziło bo przeszli na emeryturę i nie mieli z czego płacić, więc wiem o czym mówię…

    #13459

    ja47

    Mieszkanie w TBS tylko jako tzw. przystanek w drodze po własny dom lub mieszkanie. Tak terzeba to wszystko skalkulować żeby po opłaceniu czynszu i rachunków wyjść na taki plus aby w okresie 5 czy 6 lat mieć na wkład własny do domu czy mieszkania na kredyt i tyle.

    Ludzi na rencie czy emeryturze nie stać na mieszkanie w TBS.

    #13545

    Maer

    tego nie da się skalkulować, to pułapka finansowa… przy obecnych kosztach utrzymania mieszkań tbs nie da się oszczędzić , utrzymanie mieszkania w tbs jest wyższe niż na wolnym rynku
    to paranoja

    #17019

    BOD

    Po złożeniu ostatniej deklaracji zapaliła mi się czerwona lampka! Obecnie mój dochód mieści się w przewidzianym dla mojej rodziny, zastanawiam się co będzie jeśli za 10 lat córka wyprowadzi się z domu i zostaniemy tylko z żoną. Nasze dochody przekroczą próg i zmuszeni będziemy do płacenia podwyższonego czynszu. Wtedy będziemy mieli ponad 50 lat i nikt nie da nam kredytu hipotecznego, który będziemy w stanie spłacić. Co wtedy? Wysoki czynsz lub wyprowadzka z TBS.
    Co myślicie?

    #17212

    kma

    wyprowadzka, tbsy nie mają przyszłości…. obecnie jest to rozwiązanie nawet na chwilę, tym bardziej, że nikt Ci nie odda tej kasy co wpłacałeś w czynszu, tak więc finansujesz mieszkanie tbsowi, my też mamy ten sam problem, stąd bierzemy kredyt na własne m… szkoda, że tyle lat straciliśmy …

    #18006

    artmodern

    dokładnie, TBSy to nie są mieszkania opłacalne w długim terminie, najbardziej opłacają się na kilka lat, w tym czasie odłożyć na kupno własnego mieszkania na własność (na całe się nie oszczędzi, ale chociaż na wkład własny) i uciekać gdzie pieprz rośnie

    #18324

    Dorian

    Niby ludzie tak narzekają na mieszkania z TBS a gołym okiem widać, że takich mieszkań przybywa i szybka znajdują się na nie najemcy. Wystarczy sprawdzić google news i wpisać frazę „TBS”. Z czerwca tylko:

    – Suwałki, TBS: W listopadzie oddanie pierwszego bloku
    – TBS w Legnicy postawi nowy budynek
    – Rusza budowa nowych mieszkań (TBS) w Otwocku Małym
    – Ruszyła budowa TBS nr 15
    – Zabrze: W mieście powstaną kolejne mieszkania w ramach TBS
    – W Rudzie Śląskiej przybędzie mieszkań komunalnych i TBS
    – Przy ul. Wojska Polskiego powstanie nowy TBS
    – Nowy blok mieszkalny TBS powstanie w Tarnobrzegu
    – W Suwałkach powstanie pierwszy blok TBS
    – TBS wybuduje nową kamienicę na rogu ul. Jerozolimskiej i …
    – TBS w Bielawie ze wsparciem BGK
    – TBS inwestuje. Będą nowe mieszkania w Zamościu
    – Chorzów w budowie. Zobacz nietypowe TBS-y
    – 323 mieszkania dla tysiąca lokatorów. W Gliwicach zakończyła się …

    i to jeszcze nie wszystko, jest masa nowych doniesień o powstawaniu coraz to nowszych inwestycji…

Viewing 10 posts - 16 through 25 (of 25 total)

You must be logged in to reply to this topic.