odp

#4668

Anonim

Pisząc podział na pół mam na myśli kwotę kaucji i partycypacji:

„jestem po wyroku w tej sprawie, partycypacja + kaucja+ wartość wyposażenia zostały podzielone na pół. Aktualna wartość partycypacji wyliczona w/g wskaźnika z tego roku. Pozdrawiam”

Natomiast odnosząc się do dalszej części wypowiedzi to:

„jestem w trakcie sprawy o podział majątku, gdzie składowa jest udział w TBS, zakupiony w trakcie trwania małżeństwa; osoba która zostaje w mieszkaniu ma obowiązek spłacić byłego współmałżonka z połowy wartości udziału lokalu; mieszkanie w TBS nie posiada prawa własności i dlatego Sąd skupia się na wyliczeniu wartości udziału lokalu, u mnie prawdopodobnie wartość będzie musiał wycenić biegły rzeczoznawca, wkład partycypacyjny jaki płacimy przy obejmowaniu lokalu (u mnie bardzo wysoki jak na TBS bo ok 100 tys. PLN) nie jest brany pod uwagę.
Wartość najmu wylicza się porównując cenę miesięcznego najmu w mieszkaniu o podobnym standardzie na wolnym rynku, z czynszem jaki płacimy w naszym mieszkaniu. Różnicę w czynszach liczy się razy ilość lat które osoba pozostająca w mieszkaniu może jeszcze potencjalnie w nim zamieszkiwać. „

Czyli tym wypadku poza tym co oczywiste wylicza się koszta fikcyjne. W tym wypadku osoba zostająca w mieszkaniu będzie miała dużo do dopłaty.

„Ja też uważam że to chore i niesprawiedliwie, ze sad nie bierze pod uwagę wysokości wkładu partycypacyjnego, tylko wycenia wartość najmu lokalu. Tez myślałam ze najprostsze i najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie to wkład + kaucja do podziału, ale na moje nieszczęście tak nie jest, i mój były maż zrobi niezły interes na tym podziale 🙁 Najbardziej korzystna wycena wartości najmu mojego mieszkania to ok 150,000 PLN + ruchomości. Liczę na przychylność biegłego, którego wyznacza sad. W naszym prawie niestety brak przepisów na wycenę mieszkań TBS i wykorzystuje się prawo które obowiązuje do wyceny mieszkań spółdzielczych czy komunalnych, czyli takich które nie posiadają prawa własności. PS. Mam najlepszego adwokata w miescie, i niestety nie ma tu zbyt dużego pola do manewru, takie jest prawo w naszym kraju. „