Reply To: Opłaty za prąd i gaz-opinia o mieszkaniach TBS aktualnych mieszkańców

#21153

quba

@Redakcja – często to nie TBSy rozliczają ciepło a zewnętrzne instytucje na podstawie otrzymanych danych z faktur. Z tego też wniosku z daleko posuniętej ostrożności nie używał bym stwierdzenia że TBSy oszukują. Rozliczenie ciepła wcale nie należy do jakichś skomplikowanych rzeczy. Sam nie wiem dlaczego niektóre instytucje zarządzające potrafią to robić 5-6mc.
Najprościej, jeżeli ktoś nie zgadza się z rozliczeniem, bo uważa że za dużo, a rozliczenie następuje na podstawie podzielników kosztów, wystąpić do TBSu o przedstawienie faktycznych kosztów centralnego ogrzewania wraz z ogólnym zużyciem na wszystkich podzielnikach ew. ciepłomierzach. W rozliczeniu nie ma żadnej filozofii.
Warto tu zauważyć, że wszędzie, powtórzę wszędzie, czy we wspólnotach, czy w spółdzielniach, gdzie rozliczenie c.o. następuje na podstawie podzielników, czy innego opomiarowania przez zarządcę, właściciela, rozliczane jest w tym ogrzewanie na klatkach schodowych jako składowa części wspólnej nieruchomości. Warto przy tym zadbać żeby bez sensu nie wietrzyć klatek schodowych w okresach grzewczych z oczywistych względów.