Czym Można Szlifować Beton?

Posadzka betonowa głównie kojarzy nam się z obiektami przemysłowymi i komercyjnymi, jednak coraz częściej można ją spotkać w nowoczesnych domach. Dzięki gładkiej powierzchni świetnie prezentuje się w połączeniu z takimi materiałami jak drewno, korek, szkło czy metal.

Dowiedzmy się, na czym polega szlifowanie betonu i jakich narzędzi należy użyć, by cieszyć się gładką, równą i błyszczącą powierzchnią?

Na czym polega szlifowanie betonu?

Szlifowanie powierzchni betonu to czynność polegająca wyrównaniu nawierzchni betonowej, czyli na pozbyciu się z warstwy wierzchniej luźnych elementów podłoża, mleczka cementowego oraz innych zanieczyszczeń, zarysowań oraz nierówności. Zabieg szlifowania betonu otwiera również pory betonu, dzięki czemu uzyskuje on znacznie lepszą przyczepność.

Metody szlifowania betonu

Do wyboru mamy kilka technik szlifowania betonu. Obecnie najlepszą metodą szlifowania posadzki betonowej jest technika diamentowa. Wykorzystując szlifierki z tarczą diamentową, można usunąć stare i niechciane powłoki, znajdujące się na wyeksploatowanej podłodze. Za jej pomocą można szlifować nie tylko powierzchnie poziome, ale również pionowe oraz miejsca trudno dostępne.

Szlifowanie betonu metodą diamentową odbywa się w kilku krokach. Pierwszym krokiem jest całkowite zdarcie betonu, aż do odsłonięcia jego struktury. Następnie dokonywane jest związanie betonu.

Do tego celu używany jest specjalny środek impregnujący, pod wpływem którego zachodzą w betonie zmiany chemiczne zwiększające twardość szlifowanej powierzchni betonowej. Ostatnim krokiem jest wygładzenie oraz wypolerowanie powierzchni betonowej, aż do zamknięcia się mikroporów i uzyskania maksymalnego połysku.

Szlifowanie metodą diamentową nie jest trudną czynnością, jednak jeśli chcemy, aby przebiegała ona sprawnie, warto odpowiednio przygotować powierzchnię przed renowacją oraz zaopatrzyć się w odpowiednie szlifierki do betonu, których jakość nie będzie wpływała na proces renowacji.

Techniki szlifowania nawierzchni betonowej

Szlifowanie posadzek betonowych może być wykonane w dwóch technikach – na sucho i na mokro. Szlifowanie na sucho jest mało efektywną metodą szczególnie w przypadku skrajnie twardych materiałów, ponieważ narzędzia szlifierskie dużo szybciej się przegrzewają. Szlifowanie betonu na mokro jest bardziej wydajne, jednak podczas szlifowania wytwarza się duża ilość ścieru i z tego powodu narzędzia szlifierskie szybciej się zużywają. Obie metody mają swoje dobre i złe strony, dlatego należy je dobrać do okoliczności, w których mają być zastosowane.

W obu przypadkach należy zastosować obróbkę zgrubną, która polega na przechodzeniu z narzędzi z grubym ziarnem, aż do tych najdrobniejszych, dzięki czemu zarysowania są usuwane stopniowo.

Szlifowanie posadzki na mokro

Sprzęt do polerowania betonu

Decydując się na szlifowanie posadzek, jednym z ważniejszych etapów jest wybór odpowiedniej maszyny, która powinna być dostosowana do wielkości powierzchni i rodzaju podłoża.

Uwzględniając wagę, szerokość roboczą oraz zasilanie elektryczne do wyboru mamy:

  1. Szlifierkę jednogłowicową o wadze około 40-230 kilogramów i szerokości roboczej 250 mm.
  2. Szlifierkę jednogłowicową o wadze 80-120 kilogramów i szerokości roboczej 400 mm.
  3. Szlifierkę trójgłowicową o wadze 120 – 600 kilogramów i szerokości roboczej od 435 mm.

Uwzględniając zasilanie elektryczne dostępne w miejscu pracy, wyróżniamy szlifierki jednofazowe o natężeniu 16 A, napięciu 230 V i mocy od 1,5 kW do 2,2 kW lub szlifierki trójfazowe o napięciu 400 V i mocy od 3 kW do 15 kW.

Maszynowe szlifowanie posadzki a ręczne szlifowanie betonu

Szlifowanie posadzki betonowej możemy wykonać zarówno ręcznie, jak i maszynowo.

Maszynowe szlifowanie betonu

Twarde powłoki betonowe należy szlifować przy użyciu szlifierek do betonu oraz narzędzi diamentowych (segmenty diamentowe). Szlifowanie betonu przy użyciu specjalistycznych maszyn sprawdzi się przede wszystkim na dużych powierzchniach przemysłowych. Ze względu na ich specyfikę (rozmiar i waga) możemy nimi szlifować tylko powierzchnie poziome.

Szlifowanie ręczne

Szlifowanie ręczne to proces czasochłonny, dlatego metoda ta wykorzystywana na małych powierzchniach, głównie mieszkalnych. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się małe szlifierki kątowe. Warto również zaopatrzyć się dodatkowo w pady ceramiczne bardzo przydatne do usuwania rys z betonu. Szlifowanie ręczne betonu najczęściej przeprowadzamy w dwóch etapach – pierwszych z nich jest wykonanie obróbki zgrubnej w celu usunięcia nierówności, a następnie zmniejszając rozmiar ziarna, rozpoczynamy polerowanie betonu, uzyskując gładką i równą powierzchnię.

Zastosowanie szlifowanego betonu

Szlifowanie betonu można wykonać zarówno na nowych, jak i już użytkowanych powierzchniach.

Metoda szlifowania betonu pozwala na szybką regenerację starej posadzki betonowej, wysłużonej po wielu latach intensywnego użytkowania, nadając jej pierwotny blask i właściwości. Na szlifowanie podłóg betonowych bardzo często decydują się właściciele hal magazynowych, warsztatów samochodowych, parkingów czy zakładów produkcyjnych.

Posadzka betonowa w domu

Pomimo tego, iż posadzkę betonową możemy spotkać w różnorodnych obiektach przemysłowych, dopiero od niedawna na dobre zagościła w naszych domach, stając się niezwykle popularnym materiałem wykończeniowym. W zależności od upodobań posadzki betonowe mogą występować w postaci matowej lub połyskującej. Rozmaity może być również jej kolor, który uzyskuje się poprzez dodanie do masy specjalnego pigmentu

Podłoga betonowa w domu

Zalety posadzki wykonanej z betonu szlifowanego

Ze względu na wyjątkową wszechstronność betonowe podłogi można stosować nie tylko w budynkach przemysłowych, ale również we wnętrzach prywatnych domów. Wśród niezliczonej ilości zalet szlifowanego betonu możemy wyróżnić:

  • dużą odporność na ścieranie oraz zarysowania,
  • niskie koszty pielęgnacji,
  • łatwość w utrzymaniu czystości,
  • niskie koszty wykonania posadzki z betonu szlifowanego,

Kiedy warto zdecydować się na szlifowanie betonu?

Usługa szlifowania posadzek wykonywana jest w budynkach mocno eksploatowanych, w których wierzchnia warstwa posadzki betonowej wymaga renowacji, czyli ma widoczne pęknięcia oraz ubytki w strukturze. Szlifowanie betonu sprawdza się również w pracach mających na celu zmianę wizerunkową powierzchni związaną na przykład z nową koncepcją rozwoju firmy.

W związku z tym, iż beton w ostatnim czasie stał się niezwykle popularnym materiałem wykończeniowym, usługi szlifowania betonu zamawiane są w nowych budynkach, zapewniając gładką i równą powierzchnię oraz atrakcyjne efekty wizualne.

Podsumowanie

Przy wyborze szlifierki warto wziąć pod uwagę wielkość obrabianej powierzchni, jak również zakres prac. Aby usunąć starą powłokę w dużych pomieszczeniach najlepszym wyborem będą ciężkie maszyny, które odznaczają się dużą prędkością obrotową, z kolei w przypadku małych powierzchni, głównie mieszkalnych najlepiej sprawdzą się małe szlifierki jednofazowe.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl