Cegła dekoracyjna – ponadczasowa dekoracja każdego rodzaju wnętrza!

Trendy wnętrzarskie ulegają bardzo wielu zmianom, zmieniają się nie tylko kolory, ale także materiały i ich faktura. To, co jest modne właśnie teraz, już za parę miesięcy może całkowicie zostać wyparte przez nowy trend.

Jednak nie wszystkie elementy wystroju wnętrza podlegają zmianom i fluktuacjom, zamiast tego, dumnie opierają się nowym trendom oraz modzie, jednym z tych elementów jest oczywiście cegła dekoracyjna. Cegła jest ponadczasowa, jej historia sięga daleko w przeszłość, a jej popularność wcale nie słabnie…

Ściana w cegle jest świetnym pomysłem na urządzenie wnętrza i daje możliwość przełamania nudy i monotonii, a pomimo mijających lat, zawsze będzie prezentować się wdzięcznie.

Ściana z cegły w połączeniu z odpowiednim oświetleniem świetnie ociepla wnętrze i dodaje mu ciekawego charakteru. Jak się jednak zabrać za postawienie ściany z cegieł, aby efekt odwzorowywał piękne stare budynki z lat przedwojennych?

Ściana z cegły

Masz już wizję, jak mogłoby wyglądać Twoje wnętrze ze ścianą z prawdziwej cegły? w pierwszej kolejności musisz zadbać o to, aby cegły wyglądały autentycznie.

Nawet najlepiej położone cegły na ścianie, nie dadzą oczekiwanego efektu, jeśli same nie będą spełniać ścisłych wizualnych wymogów!

Z kupieniem oryginalnej cegły możesz mieć kłopot, oczywiście są na rynku firmy specjalizujące się w pozyskiwaniu starej cegły z rozbiórek historycznych budynków, jednak rozwiązanie takie niesie za sobą kilka minusów, są to m.in.:

 • cegła z odzysku często posiada grzyby i pleśń, ponieważ pozyskuje ją się z obór oraz innych budynków gospodarczych,
 • co więcej, cegła pochodząca z odzysku często przesiąknięta jest różnymi niemiłymi zapachami, które później roznoszą się po naszym pomieszczeniu.

Stare cegły z odzysku zanim trafią do sprzedaży, są dokładnie czyszcone z resztek zaprawy, tynku, a następnie przygotowuje je się do dalszego użycia.

Produkcja cegieł

Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem, będzie wyszukanie firmy zajmującej się produkcją cegieł ręcznie formowanych, jako przykład rodzinnej firmy z 40-letnią tradycją, mogę polecić cegielnię Trojanowscy.

Cegły pochodzące z tej cegielni są zupełnie nowe, naturalne i bez plastyfikatorów oraz innych dodatków, są ekologiczne oraz zdrowe, bo pochodzą z wypalonej gliny lessowej.

Oprócz możliwości zamówienia wielu rodzajów cegieł można również zamówić próbki cegły, którą zamierzamy kupić (jako ciekawostkę dodam, że koszt wysyłki jednej palety cegieł o wadze nieprzekraczającej 1200 kg to koszt 246 zł brutto).

Oferta cegielni Trojanowskich oferuje kilka rodzajów cegieł, a wśród nich znajdziecie:

 • Cegły ręcznie formowane.
 • Płytki ceglane ścienne.
 • Płytki ceglane podłogowe.
 • Kształtki ceglane ręcznie formowane.
 • Mączka ceglana i glinka.
 • Gruz ceglany.

cegly-oferta

Asortyment tej cegielni jest naprawdę szeroki, zatem gdy padł już wybór na konkretny rodzaj cegły, czas zająć się stawianiem ścianki z cegieł!

Stara cegła na ścianie – jak ją położyć

Aby ściana z cegły była nie tylko efektowna, ale i trwała, trzeba nieco zgłębić technikę jej stawiania. Ścianę z cegły można położyć samodzielnie, przestrzegając tych siedmiu poniższych kroków:

 1. Przygotowanie podłoża – zanim zaczniesz przyklejać cegły na ścianie, należy przygotować podłoże. Wszystkie pozostałości po tapecie bądź farbie, należy bezwzględnie usunąć. Oczyszczoną ścianę następnie należy zagruntować, co zapewni cegłom lepszą przyczepność.
 2. Zaprojektowanie układu cegieł – czas na pomiary płytek ceglanych i wyznaczenie grubości fugi.
 3. Przygotowanie zaprawy do płytek ceglanych – warto poszukać zaprawy, która nadaje się do klejenia płytek. Samą zaprawę przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
 4. Przyklejanie płytek z cegły – ten etap jest najfajniejszy, bo zaczyna być widać pierwsze efekty Twojej pracy. Przyklejanie płytek zawsze zaczynamy od górnego narożnika. Co bardzo ważne: zaprawę nakładamy i na ścianę i na płytkę. Najlepiej do tego celu nadaje się paca zębata.
 5. Przygotowanie fugi – w pierwszej kolejności należy dobrać odpowiedni odcień fugi do koloru płytek ceglanych. Warto poszukać fugi, która po wyschnięciu ma szorstką powierzchnię, bowiem najlepiej skomponuje się z cegłami.
 6. Fugowanie płytek – fugowanie należy rozpocząć od góry, a dokładniej: zaczynamy od spoin poziomych. W dalszej kolejności wypełniamy szczeliny pionowe. Jeśli fugę kładziesz wewnątrz pomieszczenia, zalecana jest fuga niepełna – bo po prostu wygląda lepiej.
 7. Czyszczenie i impregnowanie cegły – ostatni etap to przetarcie ściany szczotką lub twardym suchym pędzlem. Usuniesz w ten sposób pozostałości po fudze z lica cegieł. Po około 2-3 tygodniach, fugę oraz cegły pokrywa się dwukrotnie specjalnym impregnatem do płytek klinkierowych.

Ściana z cegieł – zdjęcia

Jak wyglądają gotowe realizacje ceglanych projektów z wykorzystaniem cegieł z Cegielni Trojanowscy? oto przykładowe realizacje:

sciana-z-cegly cegly-na-scianie cegla-na-scianie

5/5 - (1 vote)
O Redakcja 452 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl