Trendy wnętrzarskie ulegają bardzo wielu zmianom, zmieniają się nie tylko kolory, ale także materiały i ich faktura. To, co jest modne właśnie teraz, już za parę miesięcy może całkowicie zostać wyparte przez nowy trend.
Jednak nie wszystkie elementy wystroju wnętrza podlegają zmianom i fluktuacjom, zamiast tego, dumnie opierają się nowym trendom oraz modzie, jednym z tych elementów jest oczywiście cegła dekoracyjna. Cegła jest ponadczasowa, jej historia sięga daleko w przeszłość, a jej popularność wcale nie słabnie…
Ściana w cegle jest świetnym pomysłem na urządzenie wnętrza i daje możliwość przełamania nudy i monotonii, a pomimo mijających lat, zawsze będzie prezentować się wdzięcznie.
Ściana z cegły w połączeniu z odpowiednim oświetleniem świetnie ociepla wnętrze i dodaje mu ciekawego charakteru. Jak się jednak zabrać za postawienie ściany z cegieł, aby efekt odwzorowywał piękne stare budynki z lat przedwojennych?
Ściana z cegły
Masz już wizję, jak mogłoby wyglądać Twoje wnętrze ze ścianą z prawdziwej cegły? w pierwszej kolejności musisz zadbać o to, aby cegły wyglądały autentycznie.
Nawet najlepiej położone cegły na ścianie, nie dadzą oczekiwanego efektu, jeśli same nie będą spełniać ścisłych wizualnych wymogów!
Z kupieniem oryginalnej cegły możesz mieć kłopot, oczywiście są na rynku firmy specjalizujące się w pozyskiwaniu starej cegły z rozbiórek historycznych budynków, jednak rozwiązanie takie niesie za sobą kilka minusów, są to m.in.:
- cegła z odzysku często posiada grzyby i pleśń, ponieważ pozyskuje ją się z obór oraz innych budynków gospodarczych,
- co więcej, cegła pochodząca z odzysku często przesiąknięta jest różnymi niemiłymi zapachami, które później roznoszą się po naszym pomieszczeniu.
Stare cegły z odzysku zanim trafią do sprzedaży, są dokładnie czyszcone z resztek zaprawy, tynku, a następnie przygotowuje je się do dalszego użycia.
Produkcja cegieł
Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem, będzie wyszukanie firmy zajmującej się produkcją cegieł ręcznie formowanych, jako przykład rodzinnej firmy z 40-letnią tradycją, mogę polecić cegielnię Trojanowscy.
Cegły pochodzące z tej cegielni są zupełnie nowe, naturalne i bez plastyfikatorów oraz innych dodatków, są ekologiczne oraz zdrowe, bo pochodzą z wypalonej gliny lessowej.
Oprócz możliwości zamówienia wielu rodzajów cegieł można również zamówić próbki cegły, którą zamierzamy kupić (jako ciekawostkę dodam, że koszt wysyłki jednej palety cegieł o wadze nieprzekraczającej 1200 kg to koszt 246 zł brutto).
Oferta cegielni Trojanowskich oferuje kilka rodzajów cegieł, a wśród nich znajdziecie:
- Cegły ręcznie formowane.
- Płytki ceglane ścienne.
- Płytki ceglane podłogowe.
- Kształtki ceglane ręcznie formowane.
- Mączka ceglana i glinka.
- Gruz ceglany.
Asortyment tej cegielni jest naprawdę szeroki, zatem gdy padł już wybór na konkretny rodzaj cegły, czas zająć się stawianiem ścianki z cegieł!
Stara cegła na ścianie – jak ją położyć
Aby ściana z cegły była nie tylko efektowna, ale i trwała, trzeba nieco zgłębić technikę jej stawiania. Ścianę z cegły można położyć samodzielnie, przestrzegając tych siedmiu poniższych kroków:
- Przygotowanie podłoża – zanim zaczniesz przyklejać cegły na ścianie, należy przygotować podłoże. Wszystkie pozostałości po tapecie bądź farbie, należy bezwzględnie usunąć. Oczyszczoną ścianę następnie należy zagruntować, co zapewni cegłom lepszą przyczepność.
- Zaprojektowanie układu cegieł – czas na pomiary płytek ceglanych i wyznaczenie grubości fugi.
- Przygotowanie zaprawy do płytek ceglanych – warto poszukać zaprawy, która nadaje się do klejenia płytek. Samą zaprawę przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Przyklejanie płytek z cegły – ten etap jest najfajniejszy, bo zaczyna być widać pierwsze efekty Twojej pracy. Przyklejanie płytek zawsze zaczynamy od górnego narożnika. Co bardzo ważne: zaprawę nakładamy i na ścianę i na płytkę. Najlepiej do tego celu nadaje się paca zębata.
- Przygotowanie fugi – w pierwszej kolejności należy dobrać odpowiedni odcień fugi do koloru płytek ceglanych. Warto poszukać fugi, która po wyschnięciu ma szorstką powierzchnię, bowiem najlepiej skomponuje się z cegłami.
- Fugowanie płytek – fugowanie należy rozpocząć od góry, a dokładniej: zaczynamy od spoin poziomych. W dalszej kolejności wypełniamy szczeliny pionowe. Jeśli fugę kładziesz wewnątrz pomieszczenia, zalecana jest fuga niepełna – bo po prostu wygląda lepiej.
- Czyszczenie i impregnowanie cegły – ostatni etap to przetarcie ściany szczotką lub twardym suchym pędzlem. Usuniesz w ten sposób pozostałości po fudze z lica cegieł. Po około 2-3 tygodniach, fugę oraz cegły pokrywa się dwukrotnie specjalnym impregnatem do płytek klinkierowych.
Ściana z cegieł – zdjęcia
Jak wyglądają gotowe realizacje ceglanych projektów z wykorzystaniem cegieł z Cegielni Trojanowscy? oto przykładowe realizacje: