Absolwenci odbierają mieszkania

W Poznaniu trwa zasiedlenie pięciu budynków wybudowanych przez Poznańskie TBS w ramach programu „Mieszkanie dla Absolwenta”. Do nowych mieszkań wprowadzają się młodzi absolwenci uczelni wyższych, pracujący w Poznaniu.

Przy ulicy Palacza w Poznaniu gotowe do zamieszkania są 143 mieszkania – 77 jednopokojowych o powierzchni od 33 do 40 m2 i 66 dwupokojowych o powierzchni od 45 do 55 m2. By zamieszkać należało spełnić warunki programu „Mieszkanie dla Absolwenta” organizowanego przy współpracy Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i urzędu miasta.

Program „Mieszkanie dla Absolwenta” – jak to działa?

Program „Mieszkanie dla absolwenta” opiera się w dużej mierze na modelu funkcjonowania budownictwa czynszowego w systemie TBS. Przyszli lokatorzy oprócz warunków stawianych najemcom TBS, muszą spełnić jeszcze dodatkowe:

– posiadać status absolwenta szkoły wyższej (licencjat, studia magisterskie, studia doktoranckie),
– okres ukończenia studiów nie może być dłuższy niż 5 lat od daty złożenia wniosku o przydział mieszkania,
– nie mieć ukończonego 36 roku życia,
– posiadać zatrudnienie w Poznaniu lub prowadzić działalność gospodarczą lub być stypendystą,
– złożyć oświadczenie o składaniu deklaracji PIT w poznańskim urzędzie skarbowym.

Ponadto absolwent musi wnieść opłaty (zwracane po opuszczeniu lokalu):

wkład partycypacyjny w wysokości 30 proc. kosztów budowy. W oddanych budynkach przy ul. Palacza w Poznaniu koszt 1 m kw. wyniósł około 750 zł. Partycypacja za najmniejsze mieszkanie 33 m2 wynosi więc prawie 25 tys. zł, a za największy lokal 55 m kw. przekracza 40 tys. zł.
kaucja zabezpieczająca w wysokości 6-krotnego czynszu. Czynsz wynosić będzie 12,27 zł za metr kwadratowy.

W przypadku programu „Mieszkanie dla absolwenta” umowa najmu lokalu mieszkalnego będzie zawierana na czas oznaczony – 10 lat.

Na osiedlu zapytaliśmy nowych lokatorów, co sądzą o programie.
Jak dla mnie bardzo dobre rozwiązanie. Wybrałem kawalerkę za którą zapłaciłem około 30 tys. zł. Przez kolejne 10 lat obowiązywania umowy najmu może coś odłożę na zakup mieszkania lub domu. Polecam młodym ludziom, którzy nie chcą się obciążać kredytami na dziesiątki lat – mówi Mateusz lat 26, absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Przez ostatnie 2 lata razem z narzeczonym wynajmowaliśmy mieszkania od prywatnych właścicieli. Niestety stale musieliśmy szukać czegoś nowego z uwagi na podwyżki czynszu, które pochłaniały sporą część naszych dochodów. O programie dowiedziałam się przypadkiem od koleżanki ze studiów. Udało nam się uzyskać mieszkanie dwupokojowe do którego właśnie dobieramy meble. Zdajemy sobię sprawę, że to nie lokum na stałe, ale okres najmu pozwoli nam ustabilizować sytuację finansową. Potem może coś kupimy – tłumaczy Dagmara lat 28, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Władze Poznania zapewniają, że to nie ostatnie tego typu przedsięwzięcie i program będzie kontynuowany, choć można go zmodyfikować, np. budując większe mieszkania, dostosowane do potrzeb par z małymi dziećmi.

Przeczytaj również: Mieszkanie z TBS krok po kroku

Rate this post