Żywica epoksydowa – czym jest i do czego służy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym jest żywica epoksydowa? To syntetyczna masa, która może być jedno- albo dwuskładnikowa. Wykorzystuje się ją jako spoiwo (do klejenia), jako laminat oraz impregnat.

Żywica epoksydowa ma silne właściwości ochronne – można zabezpieczyć nią na przykład beton, ale też drewno czy metal lub nawet szkło.

Przed czym chroni? Przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak temperatura lub woda, ale też uszkodzeniami mechanicznymi lub zbyt dużym naciskiem na materiał.

Gdzie można użyć żywicy epoksydowej?

1. Posadzki żywiczne.

Najczęściej są używane w kuchniach, łazienkach i garażach, rzadziej w innych pokojach użytkowych w domu. Stosuje się je także na halach produkcyjnych lub innych zakładach pracy. Posadzki z żywicy epoksydowej są zwykle cienkimi warstwami farby nakładanej najczęściej na posadzkę betonową.

Tworzy się wtedy gładka nieprzemakalna podłoga. Istnieje wiele rodzajów takich posadzek w różnych kolorach oraz stylach – na przykład skandynawskim. Taką farbę nakłada się wałkiem malarskim z odpowiednim włosiem.

2. Żywica epoksydowa do drewna.

Właściwości żywicy epoksydowej do drewna pozwalają na zabezpieczenie każdej powierzchni drewnianej oraz różnorakich mebli i innych drewnianych powierzchni czy elementów.

Ten rodzaj żywicy może być także stosowany jako wykończenie mające na celu nadanie specyficznego wyglądu danemu elementowi. W ten sposób można na przykład wykonać wypełnienie ubytków w blacie (poprzez wlanie żywicy w danym kolorze), co zapewnia to niesamowity wygląd, ale też chroni przed zarysowaniami, temperaturą i innymi uszkodzeniami.

3. Farby z żywicy epoksydowej

Jak sama nazwa wskazuje, służą do malowania ścian i innych powierzchni płaskich. Jeżeli w naszym domu znajdują się betonowe schody, powłoką żywicy epoksydowej można pokryć stopnie i podstopnice.

W takim przypadku warto sięgać po żywice epoksydowe antypoślizgowe, np. matowe lub z dodatkiem kwarcu. Żywica epoksydowa można także pokryć elementy ogrodowe jak tarasy, balkony lub schody wejściowe, gdzie zastosowanie antypoślizgowego wykończenia również będzie bardzo dobrym wyborem.

W przypadku używania jej do elementów ogrodowych należy także mieć na uwadze, że przez promienie UV produkt może zżółknąć. Dlatego na zewnątrz najlepiej jest dobrać żywicę epoksydową o ciemnym kolorze, na którym zżółknięcie nie będzie zauważalne.

Wady i zalety żywicy epoksydowej

Zalety: Ten materiał posiada doskonałą odporność na ścieranie, co potwierdziło wiele testów. Trudno jest go także zarysować, a uderzenia w żywicę epoksydową nie wyrządzają na jej powierzchni najmniejszych szkód.

To naprawdę twarda masa syntetyczna, która okazuje się wytrzymała także przy ściskaniu, rozciąganiu czy zgniataniu. Inne dodatkowe zalety żywic epoksydowych? Wilgoć i wysokie temperatury nie są jej straszne, nie zniszczy się też kiedy wylejesz na nią smar, olej, a nawet niektóre chemikalia.

Wady: Niestety, ten materiał nie jest doskonały. Dlatego uważaj na jej kontakt z metanolem, chlorem oraz różnymi węglowodorami. Nie zniszczy się wprawdzie zupełnie, ale przy styczności właśnie z tymi substancjami, osiąga mniejszą wytrzymałość.

Żywica epoksydowa niszczy się, kiedy jest wystawiona na działanie promieni ultrafioletowych (UV). Co się wtedy dzieje? Tak jak zostało wspomniane wyżej, materiał wtedy żółknie, a na jego powierzchni zaczyna powstawać charakterystyczna pyłowa powłoka.

Gdzie kupić żywicę epoksydową ?

Stacjonarnie żywicę epoksydową można kupić w marketach wykończeniowo-budowlanych, jak Liroy Merlin, Castorama czy OBI. Istnieją także sklepy internetowe specjalizujące się tylko w żywicach, ale są również strony wyżej wymienionych marketów.

Dodatkowe substancje do żywica epoksydowa:

  • Wypełniacz – mączka kwarcowa: stosowana jako dodatek do żywic epoksydowych i poliestrowych. Dzięki jej zastosowaniu zwiększa się wytrzymałość mechaniczna odlewów, a jednocześnie zmniejsza się ilość zużytej żywicy. W przypadku żywic poliestrowych wypełniacz ten w istotny sposób niweluje duży skurcz tych żywic.
  • Utwardzacz PAC – służy do utwardzania ciekłych żywic epoksydowych. Utwardzacz ten powoduje wzrost elastyczności i udarności kompozycji dla tego znajduje zastosowanie do połączeń narażonych na odkształcenia.

Podsumowanie

Podsumowując, żywica epoksydowa to bardzo trwały i odporny na wiele czynników produkt. Ma swoje wady i zalety, jak każdy inny produkt budowlany, jednak naprawdę warto zwrócić na niego uwagę.

Dzięki niemu możesz w wyjątkowy sposób urozmaicić wystrój swojego domu i ogrodu. Warto jednak przed zakupem dokładnie sprawdzić jakiego rodzaju żywicy epoksydowej potrzebujemy i sprawdzić jak się ją używa lub zatrudnić fachowca, aby to on spełnił nasze wymagania.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl