Przeprowadzka ze starego mieszkania na nowe

W Świdnicy 21 rodzin, które oddały dotychczas zajmowany lokal komunalny, wkrótce zasiedli mieszkania oddane właśnie do użytku w nowo wybudowanym bloku przy ul. Kopernika. Dzięki takiej metodzie, miasto zyskuje wolne mieszkania, których część jest przekwalifikowywana na lokale socjalne, a pozostałe są sprzedawane.

Blok wybudowany przez Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego połączył już istniejące budynki komunalne przy ulicy Kopernika. Inwestycja kosztowała blisko 3,4 mln zł. Ponad 1,2 mln zł Świdnica otrzymała w ramach dotacji z Funduszu Dopłat.

W nowym budynku zamieszka 21 rodzin w mieszkaniach jedno-, dwu- lub trzypokojowych. Ich powierzchnia sięga od 36 do 71 m2. Jeden lokal przewidziano dla osoby niepełnosprawnej. Na parterze trzypiętrowego budynku jest też miejsce na lokal użytkowy o powierzchni 85 m2. Lokale wyposażone są w podstawowe sprzęty, jak kuchenki gazowe, zlewozmywaki, wanny, piece gazowe, mają wykończone podłogi.

To już trzeci budynek mieszkalny w ostatnich latach, na który miasto wywalczyło dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Nowe mieszkania przyznajemy osobom, które w zamian za bardzo dobry standard, przekazują miastu swoje dotychczasowe mieszkanie komunalne. Dzięki temu miasto zwiększa pulę mieszkań, które możemy przekazywać najbardziej potrzebującym – oczekującym na lokale socjalne. Świdnicka metoda, którą wprowadziliśmy jako jedni z pierwszych w Polsce sprawdziła się i wiele miast poszło w nasze ślady. W ostatnich latach w nowych budynkach komunalnych i socjalnych zamieszkały 263 rodziny. – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Obecnie Świdnickie TBS buduję jeszcze blok przy ul. Kilińskiego. Tam w połowie przyszłego roku ma się wprowadzić 25 rodzin.
Przeczytaj także:
Świdnickie TBS – aktualne inwestycje

Rate this post