Zasiedlenie mieszkań TBS w Olkuszu

49 rodzin odebrało dziś klucze do nowych mieszkań w budynku przy ul. Osieckiej wybudowanym przez Olkuskie Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Blok jest szóstą i zarazem największą inwestycją OTBS.

Inwestycję rozpoczęto pod koniec 2010 roku, a jej koszt wyniósł 6 mln 400 tys. złotych. 30 procent tej kwoty pochodziło z partycypacji przyszłych najemców, 3,5 mln złotych wyniósł kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego, 600 tys. złotych to wkład gminy Olkusz, a resztę wydatków pokrył OTBS z własnych środków. Działkę pod budowę przekazała gmina aportem.

W pięcioklatkowym, czterokondygnacyjnym bloku znalazło się dziewięć mieszkań jednopokojowych, osiemnaście dwupokojowych i dwadzieścia dwa trzypokojowe. Łącznie 49 mieszkań o powierzchni od 36 do 65 m2. W piwnicach usytuowane są garaże dostępne podjazdem, komórki lokatorskie dla każdego mieszkania oraz suszarnie i pomieszczenia techniczne a także wózkownie.

Przy odbiorze kluczy dominowali głównie ludzie młodzi dla których mieszkanie z TBS to bardzo atrakcyjna oferta. – Chcieliśmy z mężem po ślubie się usamodzielnić i wyprowadzić od rodziców na „swoje”. Pomimo, że posiadaliśmy zdolność kredytową na mieszkanie od dewelopera to perspektywa spłacania przez 30 lat mieszkania w ratach po blisko 2 tys. zł miesięcznie skutecznie nas do tego zniechęcała. Od znajomych przypadkiem dowiedzieliśmy się o systemie TBS, złożyliśmy wniosek i udało się. Mamy śliczne nowe mieszkanie i nie jesteśmy obciążeni gigantyczną ratą jaką byśmy płacili w przypadku mieszkania nabytego na rynku komercyjnym – przekonuje pani Monika, która z mężem odebrała dziś klucze do dwupokojowego mieszkania.

Na liście osób chętnych na mieszkania figuruje obecnie około 300 nazwisk. Władze Olkuskiego TBS zapewniają, że będą budować kolejne budynki jednak na nieco innych zasadach, gdyż po likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego są problemy z finansowaniem inwestycji. We wrześniu OTBS powinien mieć już ustalone nowe zasady. Prawdopodobnie partycypacja będzie nieco wyższa niż dotychczas.

Rate this post