Wiosenne ożywienie w budownictwie

Polskie budownictwo powoli powraca do stanu sprzed kryzysu. Świadczy o tym ogólna liczba mieszkań oddanych do użytku, w 2011 r. jedynie o tysiąc niższa niż w 2007 roku. W styczniu i lutym 2011 roku oddano do użytku 17 812 mieszkań. Ich liczba jest niższa o blisko 5 tys. w porównaniu ze styczniem-lutym poprzedniego roku.

Branża pozostaje daleko od rekordowego pod względem liczby oddanych lokali w roku 2009, kiedy to na rynek trafiło blisko 32 tys. mieszkań czy też 2008 r., w którym na rynek trafiło 25,6 tys.
Deweloperzy oddali o niemal 30 proc. mniej mieszkań niż w ubiegłym roku. Nie jest to niespodzianką, to efekt niewiarygodnie małej liczby rozpoczynanych inwestycji w roku 2009.

Ważne jest to iż, budownictwo mieszkaniowe w lutym bieżącego roku w porównaniu z lutym 2010 roku odznaczyło się dużym wzrostem liczby rozpoczynanych budów.
Po czterech miesiącach umiarkowanych spadków, liczba rozpoczynanych budów zarówno w styczniu jak i lutym zanotowała dynamiczny wzrost. W drugim miesiącu wyniósł on 12,8 proc. względem analogicznego okresu sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 7,4 tys. nowo rozpoczętych budów lokali.

Ale prawdziwy skok rynku budowlanego mierzony liczbą oddawanych mieszkań dopiero przed nami. Należy się go podziewać w III/IV kwartale 2012 r. Wtedy to właśnie na rynek trafią projekty, które ruszają lub wkrótce wystartują, dzięki powolnemu powrotowi do normalności rynku kredytowego, zwłaszcza hipotecznego.

Koniecznie sprawdź  Wykup mieszkań TBS nikomu się nie opłaca