Wiosenne ożywienie w budownictwie

Polskie budownictwo powoli powraca do stanu sprzed kryzysu. Świadczy o tym ogólna liczba mieszkań oddanych do użytku, w 2011 r. jedynie o tysiąc niższa niż w 2007 roku. W styczniu i lutym 2011 roku oddano do użytku 17 812 mieszkań. Ich liczba jest niższa o blisko 5 tys. w porównaniu ze styczniem-lutym poprzedniego roku.

Branża pozostaje daleko od rekordowego pod względem liczby oddanych lokali w roku 2009, kiedy to na rynek trafiło blisko 32 tys. mieszkań czy też 2008 r., w którym na rynek trafiło 25,6 tys.
Deweloperzy oddali o niemal 30 proc. mniej mieszkań niż w ubiegłym roku. Nie jest to niespodzianką, to efekt niewiarygodnie małej liczby rozpoczynanych inwestycji w roku 2009.

Ważne jest to iż, budownictwo mieszkaniowe w lutym bieżącego roku w porównaniu z lutym 2010 roku odznaczyło się dużym wzrostem liczby rozpoczynanych budów.
Po czterech miesiącach umiarkowanych spadków, liczba rozpoczynanych budów zarówno w styczniu jak i lutym zanotowała dynamiczny wzrost. W drugim miesiącu wyniósł on 12,8 proc. względem analogicznego okresu sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 7,4 tys. nowo rozpoczętych budów lokali.

Ale prawdziwy skok rynku budowlanego mierzony liczbą oddawanych mieszkań dopiero przed nami. Należy się go podziewać w III/IV kwartale 2012 r. Wtedy to właśnie na rynek trafią projekty, które ruszają lub wkrótce wystartują, dzięki powolnemu powrotowi do normalności rynku kredytowego, zwłaszcza hipotecznego.

Rate this post