Wentylatory przemysłowe – jaki powinniśmy wybrać?

Wentylator przemysłowy to bardzo pomocne urządzenie w każdym zakładzie pracy. Jego podstawowym zadaniem jest wymuszenie ruchu powietrza, dzięki czemu usuwane są nieprzyjemne zapachy i powietrze zanieczyszczone lub suche. Wentylatory takie regulują także temperaturę panującą w danym pomieszczeniu.

Wentylatory przemysłowe to urządzenia, które mogą, lecz nie muszą być podłączone do układu wentylacyjnego. Jako urządzenia wolnostojące również doskonale się sprawdzą, szczególnie do tymczasowych robót, na przykład na plac budowy. W takim przypadku rozważyć można też wynajem wentylatorów, który oferuje firma BM-Rent. Sprawdź wentylatory w BM-Rent.

Rodzaje i budowa wentylatorów przemysłowych

Wentylatory przemysłowe
Wentylatory przemysłowe

Wentylatory przemysłowe to urządzenia charakteryzujące się mało skomplikowaną budową. Podstawą konstrukcji jest silnik napędowy, który napędza umieszczony w specjalnej obudowie wirnik. Ze względu na konstrukcję możemy wyróżnić kilka typów wentylatorów przemysłowych:

  • wentylatory promieniowe, czyli takiew którym wylot następuje prostopadle do osi wentylatora, czyli właśnie promieniowo. Charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością;
  • wentylatory osiowe, które wyróżniają się bardzo cichym działaniem, wysokim przepływem powietrza i możliwością pracy w trybie ciągłym. Ich wadą jest wysokie zużycie energii i duże rozmiary, które utrudniają transport;
  • wentylatory strumieniowe, które wykorzystywane są przy akcjach gaśniczo-ratowniczych (odprowadzają dymy pożarowe). Często widziane w tunelach lub garażach, są łatwe w obsłudze i konserwacji.

Wentylatory przemysłowe – zastosowanie

Przemysłowe wentylatory mają wszechstronne zastosowanie. Pod tym kątem również można wyróżnić kilka ich rodzajów.

  • Wentylatory dachowe służą wywietrzaniu z budynku powietrza suchego, zanieczyszczonego bądź po prostu zużytego. Stanowią część systemu wentylacyjnego, muszą więc pracować bez przerwy i z tego powodu muszą mieć wyjątkowo dobre parametry. Mogą być montowane na dachach skośnych oraz płaskich.
  • Wentylatory kanałowe najczęściej stosowane są w hurtowniach czy halach produkcyjnych lub magazynach. Montowane są wewnątrz kanałów wentylacyjnych.
  • Wentylatory ścienne muszą charakteryzować się cichą pracą i równocześnie wysoką wydajnością. Są to urządzenia dość duże i występują w wersji ssącej oraz tłoczącej.

Jaki wentylator przemysłowy będzie odpowiedni dla nas?

Wybierając odpowiedni wentylator, weź pod uwagę następujące kwestie:

Typ wentylatora

Dobierz wentylator do swoich potrzeb. W zależności od nich wybierzesz cichszy wentylator osiowy bądź bardziej wydajny wentylator promieniowy. Wybrać musisz też między wentylatorem dachowym do stałej pracy, wentylatorem ściennym lub (rzadziej) wentylatorem kanałowym.

Układ wentylacyjny

Pamiętaj, że wentylator musi być połączony z wydajnym i dobrze zaprojektowanym układem wentylacyjnym. Weź to pod uwagę przy planowaniu kosztów całkowitych.

Całkowity przepływ powietrza

Przepływ powietrza jest wyrażony najczęściej, w metrach sześciennych na godzinę. Jest to współczynnik opisujący objętość powietrza odprowadzaną w określonym czasie.

Ciśnienie statyczne

Ciśnienie statyczne wentylatora to wartość, która wskazuje, jak duży spręż wentylator jest stanie wytworzyć. Jest to bardzo ważny współczynnik, który determinuje, jak długi kanał wentylacyjny jest w stanie „obsłużyć” dany wentylator, to znaczy jakie są możliwości rozprowadzenia przez niego powietrza.

4.7/5 - (3 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl