Warszawskiemu TBS grozi bankructwo

Urząd Dzielnicy Bemowo podwyższył o 400 procent opłaty za użytkowanie gruntu TBS-owi Mieszkanie Naszych Możliwości. Zdaniem urzędu wyceny dokonał rzeczoznawca a podwyżka wynika z operatu szacunkowego za grunt. Władze TBS-u uważają, że teraz grozi im plajta.

Dotychczas Towarzystwo płaciło z tytułu opłat za użytkowanie gruntu 24 tys. zł. Po podwyżce będzie to kwota 88 tys. zł. Prezes TBS Mieszkanie Naszych Możliwości Robert Witkowski zapowiada, że podwyżka, którą zaproponował urząd doprowadzi do bankructwa spółki.

TBS zaskarżył wycenę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i proponuje, by to Kolegium ustaliło stawkę za użytkowanie gruntu. Zarząd TBS uważa, że szacunki rzeczoznawcy nie są miarodajne i przy wycenie gruntu pominięto kilka istotnych faktów m.in., że w pobliżu osiedla powstaje trasa szybkiego ruchu, która będzie źródłem hałasu i zanieczyszczeń oraz to, że obok bloków znajdują się nieużytki zapełnione gruzem i odpadami. Według TBS wartość rynkowa gruntu powinna wynosić 771 zł za m kw a nie 1564 zł jak podaje rzeczoznawca.

Podwyżkę na pewno odczują lokatorzy. Towarzystwo ustaliło z lokatorami, że od lutego będą płacić wyższy czynsz – tak na wypadek gdyby Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie przyznało racji TBS. Wtedy mogłoby się okazać, że mieszkańcy mają kilka tys. zł opłat do uregulowania.

 

5/5 - (2 votes)