Wakacje czynszowe w TBS i dojście do własności?

Rząd przyjął już część pakietu mieszkaniowego, który zakłada większą dostępność mieszkań na wynajem dla osób, które osiągają niskie i średnie dochody, a których nie stać nadal na kupno własnego mieszkania.

Na celowniku znalazły się też inne ciekawe projekty:

  • wakacje czynszowe TBS,
  • dopłaty do czynszów TBS (nawet 20%),
  • możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach,
  • poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach na wynajem.

Jak zaznaczyło Ministerstwo Rozwoju, „pakiet ma stanowić impuls rozwojowy dla gospodarki, w którą uderzyła pandemia COVID-19”.

Kluczowe rozwiązania pakietu mieszkaniowego, jak wskazał resort, to m.in. zmiany w budownictwie społecznym czynszowym oraz komunalnym. Chodzi m.in. o „wyższe granty z Funduszu Dopłat w BGK dla gmin na budowę mieszkań czynszowych (z 20 proc. kosztów inwestycji do nawet 35 proc.) oraz na budowę mieszkań komunalnych (na pokrycie 50 proc. kosztów inwestycji)”, a także wprowadzenie zasady finansowania, a nie refinansowania.

Kolejna warta uwagi rzecz, to pojawienie się premii remontowych na budynki TBS, które są starsze niż 25 lat – w chwili obecnej ogólna prawo pozwala uzyskać ze środków FTiR premię na remont budynku, który został wybudowany przed 1961 r.

Kolejny projekt, to wakacje czynszowe dla lokatorów TBS (obniżka czynszu może dotyczyć nawet 20 proc. czynszu), obniżka zostanie jednak uruchomiona dopiero gdy TBS spłaci w całości kredyt zaciągnięty przez BGK.

Natomiast w przypadku budowy mieszkań społecznych z wyższą partycypacją lokatora w kosztach budowy, będzie można dokonać zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności.

Czekamy na więcej konkretów, ale wydaje się, że wreszcie coś zaczyna się dziać dobrego dla lokatorów mieszkań TBS!

…aktualizacja artykułu:

Dopłaty do czynszu TBS

Dopłaty do czynszu będą stanowić dodatek mieszkaniowy dla najemców, których skutki pandemii COVID-19 dotknęły finansowo. Każdy najemca, który spełnia warunki uprawniające do otrzymania dodatku mieszkaniowego, będzie mógł starać się o dopłatę:

  • dopłata do czynszu przyznana będzie maksymalnie na 6 miesięcy,
  • maksymalna kwota dopłaty to 1500 zł i nie więcej niż 75% czynszu,
  • dopłaty pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Najemca chcący otrzymać dopłatę do czynszu, będzie musiał wykazać obniżenie swoich dochodów o co najmniej 25% przez 3 ostatnie miesiące.

Wnioski o dopłatę do czynszu można składać do końca tego roku i co ciekawe, o dopłatę do czynszu można się starać wstecz.

jak-sie-starac-o-mieszkanie-tbs

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl