Urządzasz domek letniskowy? Wybierz styl rustykalny

Coraz częściej uciekamy od zgiełku miasta, budując domki letniskowe w cichym i spokojnym miejscu. Pragniemy w rytmie „slow life” odpocząć na łonie natury. Jak urządzić domek, by także wnętrze naszej ostoi koiło nasze zmysły? Wybierzmy styl rustykalny!

Sielanka na wyciągnięcie ręki

Dla wielu nazwa tego stylu jest enigmatyczna. Jednakże wystarczy przyjrzeć się samej nazwie, by szybko pojąć, czym ten styl się charakteryzuje. Angielskie słowo rustic oznacza wiejski. Tak więc styl ten ma za zadanie wprowadzić nas w świat natury, przestrzeni i spokoju.

styl-rustykalny

Taki wystrój idealnie pasuje do wnętrz domków letniskowych. Wiedział o tym Thomas Lee, gdy już w XIX wieku z jednej deski zaprojektował krzesło do swojego wiejskiego domku. Jak widzimy, od ponad 200. lat styl rustykalny wciąż ma wielu zwolenników.

Wszak, wybierając taką aranżację, wyruszamy w stylową podróż ku przeszłości.

Magia drewna i wikliny

Kluczowym elementem naszego sielankowego wystroju powinno stać się drewno. Drewniane elementy nadadzą naszemu wnętrzu przytulności.

Dlatego, planując zakup mebli, wybierzmy te, które nie zasłaniają farbą słojów drewna. Wskazane jest, abyśmy wyeksponowali ich drewniany charakter. Dobrym pomysłem jest także renowacja naszych starych mebli, które możemy przemalować. Pamiętajmy jednak, by wybierać kolory w tonacjach bieli i beżu. Krzykliwe i intensywne barwy nie są polecane w rustykalnych stylizacjach.

Nie zapominajmy o jednej z największych powierzchni naszego domku – o podłodze. Ona również powinna być wykonana z drewna. Jednakże taka podłoga często jest zbyt dużym wydatkiem dla naszego portfela.

Możemy sprytnie ominąć ten problem, wybierając panele imitujące drewno. Najlepiej, gdy na naszą podłogę położymy solidne panele z fugą. Fugi sprawiają, że między panelami tworzy się drobna przerwa – do złudzenia przypominająca tę między prawdziwymi deskami.

Jeśli lubimy różnorodność, możemy połączyć drewno z wikliną. Choć z pozoru wiklina kojarzy nam się jedynie z ogrodem, to jednak w tym sezonie nie wstydźmy się postawić na takie rozwiązanie. W ofercie wielu sklepów meblowych znajdziemy szeroką gamę mebli wiklinowych: od foteli bujanych po kanapy.

Postaw na naturalne materiały

Zasłony, poduszki czy koce stanowią ważny element każdej aranżacji. Szukajmy takich, które są stworzone z naturalnych materiałów: wełny, lnu czy bawełny. W przypadku tekstylnych dodatków nie musimy ograniczać się jedynie do kolorystyki utrzymanej w bieli. Dobrze, jeśli nasze drewniane wnętrza przełamiemy swojską kratą, czy barwami nawiązującymi do natury: zielenią, brązami i żółcieniami. Takie materiały mogą delikatnie spływać ze stołów i kanap, sprawiając wrażenie lekkich i przewiewnych.

Zabierz łąkę do domu

Styl rustykalny opiera się na naturze. Nie musimy jednak wciąż jej imitować, możemy wyruszyć na poszukiwania kwiatów i roślin. Nasze zbiory możemy wstawić do wazonu z wodą lub ususzyć. Warto z takich zasuszonych roślin stworzyć kompozycje wzbogacone o owoce i warzywa. Jeszcze silniej uwypuklimy wiejski charakter naszego domku letniskowego. Bez względu na to, czy wybierzemy rośliny żywe, czy suszone, wypełnijmy nimi pomieszczenia, ciesząc się ich zapachem i pięknem.

Ludowość znów jest w modzie

Jeśli pragniemy udekorować nasz dom w stylu rustykalnym, powinniśmy sięgnąć po lokalne wzornictwo. Od dawna ludowość nie jest czymś wstydliwym, mniej estetycznym. Wróćmy do naszych korzeni. Jakie elementy będą optymalne, by podkreślić wiejskość naszego domku letniskowego?

Poszukajmy obrusów z lokalnymi wzorami czy kwietnymi motywami. Natomiast, kupując ludową poszewkę na poduszkę, w kilka chwil możemy odmienić nasze wnętrze. Także ściany możemy udekorować, wieszając na nich plakaty z ludowymi grafikami lub plecioną makramę.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl