Trendy w urządzaniu ogrodów – jak stworzyć swój ogród marzeń?

Jesteśmy właśnie świadkami wkraczania nowych trendów w urządzaniu ogrodów, z drugiej strony dawno już wypracowane pomysły aranżacyjne nie przestają być popularne. Jak dziś urządzamy ogrody?

Garść pomysłów na nowoczesny ogród

Zbierzemy w tym miejscu całe mnóstwo pomysłów na urządzanie ogrodów, które są zgodne z nowoczesnymi trendami. Nie przyjmujemy przy tym żadnego klucza porządkującego. Liczymy na to, że z naszych uwag i przytoczeń, czasem pytań, wyłoni się obraz pięknego ogrodu marzeń, a Państwo sami będą mogli wybrać najlepsze dla siebie pomysły.

Pomyślmy na przykład o otoczeniu większych roślin lub ich skupisk kostką, która wydzieli te przestrzenie od trawnika. Nadal oczywiście możemy rośliny w naszym ogrodzie hodować w dużych donicach. Sąsiadujące ze sobą gatunki powinny tworzyć harmonijne zestawienia, aby ogród nie wydawał się „dziki”.

trendy-w-urzadzaniu-ogrodow-jak-stworzyc-swoj-ogrod-marzen

Bardzo modne są mostki, ogrodzenia, altany i inne konstrukcje ogrodowe wykonane z drewna. Dzięki nim nadajemy przestrzeni ład. Takie elementy łatwo wkomponować w większe całości obszaru ogrodu.

Wysokie rośliny (drzewa i wysokie krzewy) przycinamy posługując się bezpiecznymi drabinami: https://www.drabiny-krause.dmn.pl/oferta/drabiny-aluminiowe/drabiny-jednostronne,258. Pamiętajmy, że zacienienie ogrodu zależy właśnie od wysokich roślin, więc ich umiejscowienie powinno być takie, aby tworzyć przestrzenie, do których nie dociera pełne słońce, ale z drugiej strony chcemy mieć też miejsca zupełnie widne.

Inne trendy w urządzaniu ogrodów

Idźmy dalej. Czymś pożądanym jest, aby dom w sposób naturalny łączył się z ogrodem. Nie powinniśmy tworzyć wyraźnych przejść między domem i ogrodem, lecz zrobić wszystko, aby przejście części mieszkalnej i ogrodowej występowało możliwie naturalnie i płynnie.

Inną sprawą jest powierzchnia spacerowa ogrodu. To może być trawnik, lecz z pewnością zechcemy wyznaczyć także ścieżki. Ścieżki takie zbudować możemy z różnych materiałów, ale obecnie chyba bloki betonowe lub klasyczny kamień są wybierane najczęściej. Utrzymanie nowoczesnego ogrodu to także dostępność niezawodnych narzędzi – prosimy sprawdzić tutaj: https://alve.pl/.

Z pewnością trendem jest też tworzenie choćby niewielkich rozmiarów jeziorek, zatoczek, miejsc, w których jest woda, która w najgorętsze dni roku pozwoli nam obniżyć temperaturę odczuwalną. Niektórzy uważają również, że altana jest w ogrodzie rzeczą niezbędną, ale tak naprawdę rodzajów budynków użytkowych, które możemy włączyć do ogrodu jest znacznie więcej.

Pamiętajmy o miejscach do siedzenia – ławki oraz meble ogrodowe. Optymalna sytuacja to taka, kiedy w każdej części ogrodu możemy znaleźć miejsce do siedzenia. Po zmroku na pierwszy plan może wybijać się oświetlenie. Tylko od nas zależy, czy zechcemy postawić wysokie latarnie, czy zamontować mniejsze źródła światła wprost na wysokości gruntu.

Ogród marzeń

Ogrody marzeń to praca wielu lat. Efekt uzyskujemy zazwyczaj po jakimś czasie, kiedy uda nam się dokładnie dopasować kompozycję. To także miejsce ożywione. Mamy tu na myśli nie tylko przyrodę tworzącą ogród, ale również nas samych, którzy organizujemy w ogrodach spotkania rodzinne i przyjacielskie.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl