Trendy w budownictwie w 2023/2024 – sprawdzamy najciekawsze kierunki

Nowoczesne budownictwo jest przede wszystkim proste, ergonomiczne, ekonomiczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić na budowie oraz utrzymaniu obiektu. Ogromną rolę odgrywa funkcjonalność, która ma znaczenie zarówno w inwestycjach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.

Trendy w omawianej branży kształtuje wiele czynników, a jednym z nich jest czas. Minimalistyczne konstrukcje można wznieść nie tylko taniej, ale także łatwiej i szybciej. Im mniej skomplikowanych elementów, tym mniejszy nakład pracy, co bezpośrednio wpływ na finalny koszt przedsięwzięcia.

1. Minimalizm

Nie od dziś wiadomo, że „mniej znaczy więcej”. Jest to zasada, która znakomicie sprawdza się również w budownictwie. W trendach królują minimalistyczne, geometryczne bryły, które zapewniają mnóstwo możliwości aranżacyjnych.

Proste konstrukcje i płaskie dachy są tym, na co najchętniej decydują się inwestorzy. Takie konstrukcje są łatwe we wzniesieniu, co niesie za sobą realne oszczędności. Do realizacji projektu nie potrzeba wyspecjalizowanej ekipy.

Dom w formie geometrycznej bryły może prezentować się niezwykle efektownie. Budynek zaprojektowany w zgodzie z restrykcyjnymi normami zapewnia wysoką oszczędność energii. Oznacza to, że utrzymanie pożądanej temperatury wewnętrznej generuje niższe opłaty. 

2. Prefabrykacja

Kolejnym trendem wartym omówienia jest prefabrykacja. Wnoszenie obiektu z gotowych modułów jest wygodnie i szybkie. Prefabrykaty powstają w przedsiębiorstwach produkcyjnych, a następnie transportowane są na miejsce budowy.

Ich montaż realizowany jest przez kompetentnych fachowców, dzięki czemu w wielu przypadkach wystarczy kilka tygodni, aby obiekt o dużej powierzchni został oddany do użytku. Konstrukcje z prefabrykatów wznoszone są przez cały rok, gdyż czynniki pogodowe nie wpływają na przebieg prac.

Współczesne budownictwo przemysłowe opiera się na prefabrykacji. To sprawdzona technologia, która nie bez powodu zyskała mnóstwo pozytywnych opinii inwestorów.

Jej zastosowanie jest szczególnie opłacalne podczas wznoszenia obiektów magazynowych, przemysłowych, rolniczych. O prefabrykacji w kontekście budowy hal namiotowych można przeczytać na blogu producenta Łukasiuk, pod adresem: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/hale-prefabrykowane/.

3. Inteligentne rozwiązania

inteligentne-domy

W aktualnych trendach budowlanych nie brakuje inteligentnych rozwiązań. Domy SMART to gwarancja nieprzeciętnego standardu życia. Mogłoby się wydawać, że wdrożenie zaawansowanych instalacji kosztuje majątek, jednak nie jest to prawdą.

Dzięki nim z poziomu smartfona można zarządzać m.in. oświetleniem, temperaturą, klimatyzacją, alarmem, nawodnieniem ogrodu. Opcji jest wiele, więc wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Należy wspomnieć również o automatyce przemysłowej, której popularność z roku na rok wzrasta. Prawdą jest, że zwiększają one koszty inwestycji, jednak ułatwiają prowadzenie działalności. W wielu przypadkach podnoszą wydajność pracy, a także minimalizują ryzyko wystąpienia strat.

4. Technologia pasywna

Standardy UE wpływają na przepisy prawa budowlanego. Technologia pasywna to szereg rozwiązań, które ograniczają straty energetyczne. Niższy ubytek ciepła jest równoznaczny ze spadkiem kosztów ogrzewania.

Ma to wpływ nie tylko na domowy budżet, ale także środowisko naturalne. Koszty inwestycyjne są wyższe, jednak zaoszczędzić można na kosztach eksploatacyjnych.

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii pozwala uniezależnić się od sieci energetycznej. Świetnym wyborem jest również pompa ciepła czy wentylacja z odzyskiem ciepła.

5. Wielofunkcyjność (mixed-use)

Na czym polega idea mixed-use? W wielofunkcyjnych budynkach znajdują się przestrzenie o różnym przeznaczeniu. Są one podzielone na strefy mieszkalne, biurowe, rekreacyjne, handlowe, biurowe itp. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę w przypadku dużych miast, gdzie trudno o nieruchomość w dogodnej lokalizacji.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl