TBS w Opolu szuka pieniędzy na budowę

Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie otrzymało wsparcia finansowego z BGK na nową inwestycję przy ulicy Lwowskiej w Opolu. Jak zapewniają władze spółki prace nie zostaną wstrzymane, a w przygotowaniu jest już projekt nowej formuły finansowania.

Towarzystwo miało już poważne kłopoty z uzyskaniem kredytu na ostatnio oddany blok przy ul. Hallera. Teraz pomimo tego, że wniosek kredytowy Opolskiego TBS na 200 złożonych wniosków zajął wysokie 25 miejsce nie został przyznany kredyt.

Nowy sposób na pozyskanie pieniędzy na budowę podobny jest do rozwiązań, jakie wdraża obecnie Widzewskie i Zgierskie TBS. Najemcy wnosiliby nie 30 a 40 procentowy wkład własny i płaciliby wyższy czynsz. W obecnym zasobie OTBS czynsz wynosi 11,50 zł/m2, a w nowym systemie wyniósłby 19 zł/m2. W zamian lokatorzy po 15 latach otrzymaliby prawa własności do tych lokali.

Aby pomysł został wprowadzony w życie, OTBS musi po pierwsze uzyskać pozwolenie na budowę budynku. Jest z tym problem, bo wydział architektury Urzędu Miasta ma zastrzeżenia do projektu ze względu na zbyt bliskie ulokowanie parkingów. Prezes towarzystwa Jihad Rezek jest jednak dobrej myśli, bo ma już pozytywną opinię ministerstwa w tej sprawie.

Na działce przy ulicy Lwowskiej ma powstać budynek mieszkalny mieszczący 65 mieszkań o powierzchni od 35 do 65 m2. Zainteresowanie mieszkaniami TBS w Opolu jest duże – na liście oczekujących wpisanych jest już ponad 500 osób.

Zobacz także:  Opolskie TBS – aktualne inwestycje

Rate this post