TBS w Elblągu nie wybuduje mieszkań

Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wycofuje się z inwestycji na osiedlu Modrzewina Północ w Elblągu. Powodem jest rezygnacja władz miasta z budowy tam drogi, która jednocześnie zapewniałaby planowanej budowie podłączenie do sieci miejskiej.

Na Modrzewinie miało docelowo zostać wybudowanych 9 bloków mieszczących łącznie ponad 300 mieszkań na wynajem, w których miałoby zamieszkać blisko tysiąc osób. Jako pierwszy miał być realizowany czterokondygnacyjny budynek z 33 mieszkaniami w systemie deweloperskim. Planowano przekazać go do użytku na początku 2012 roku.
Część zainteresowanych ofertą osób zdążyła podpisać z ETBS umowy przedwstępne i rozpocząć starania o kredyt bankowy. Jednak niespodziewanie przyszli lokatorzy otrzymali od towarzystwa pismo z informacją o odstąpieniu od umowy i prośbą o nie wpłacanie pieniędzy za mieszkanie.

Inwestycja nie dojdzie do skutku, gdyż nie ma pieniędzy na budowę drogi poprzez którą przyłączono by osiedle do sieci miejskiej. Koszt drogi to ponad 7,5 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniosłoby tylko 1,5 mln zł. W chwili obecnej miasto nie stać na wyłożenie pozostałych 6 mln zł.

Elbląskie TBS miało czas do końca stycznia na odstąpienie od umów i z tego prawa skorzystało zanim jeszcze żadna z zainteresowanych osób nie dokonała wpłaty. Obecnie nie wiadomo czy i kiedy, inwestycja zostanie podjęta. Władze Elbląga zapewniają, że zależy im na rozbudowie Modrzewiny, ale konieczne jest przygotowanie zmian zagospodarowania przestrzennego tego terenu.

Rate this post