Czym charakteryzują się systemy deskowań ramowych?

Proces deskowania, ze względu na koszty wynajmu szalunków, konieczność wielogodzinnego montażu i stale aktualizowane standardy budowlane, generuje duże koszty.

Aby całość przebiegła sprawnie oraz nie nadwyrężyła zbytnio budżetu, wykorzystuje się systemy deskowań ramowych, łączące niską cenę z gwarancją spełnienia wymogów jakościowych.

Charakterystyka

czymcharakteryzujasiesystemydeskowanramowych

System deskowań jest zbiorem uzależnionych od siebie elementów umożliwiających stworzenie konstrukcji żelbetowych. Do grona elementów systemu należą m.in. płyta szalunkowa, narożniki (wewnętrzne, zewnętrzne oraz przegubowe), czy wsporniki.

Na funkcjonowanie konstrukcji deskowania ma wpływ jej balast – mowa tu zarówno o wadze wszystkich wykorzystanych elementów, jak i o ilości pracowników wraz ze sprzętem do betonowania.

Istnieją dwa rodzaje deskowań ramowych:

  • drobnowymiarowe – dostosowane są do montażu ręcznego i zdolne do przenoszenia mieszanki betonowej o ciśnieniu do 100 kN/m2,
  • wielkowymiarowe – w ich przypadku niezbędne będzie wykorzystanie żurawia. Wykorzystywane są w przypadku budowli przemysłowych, inżynieryjnych i kompleksowych kondygnacji mieszkalnych.

Zaletami deskowań ramowych są:

  • duża wydajność montażowa,
  • utrzymanie optymalnego tempa prac,
  • możliwość deskowania dużych ścian,
  • możliwość obniżenia kosztów montażowych,
  • łatwość w wykonaniu betonu przeznaczonego do elewacji.

Elementy i akcesoria deskowania ramowego

Najważniejszymi elementami systemu deskowania ramowego są:

  • tarcza deskowania – jest to połączenie ramy wraz z poszyciem. W głównej mierze tworzone na podstawie stali czy stopów aluminiowych, które to materiały pozwalają na nadaniu całości odpowiedniej stabilności i sztywności,
  • płyta uniwersalna – w przeciwieństwie do swojego tradycyjnego odpowiednika zaimplementowano w niej szynę metalową z dodatkowymi otworami, dzięki którym można ze sobą łączyć dane elementy budowlane z użyciem kotwy,
  • części narożnikowe – redukują konieczność wykorzystania fragmentów uzupełniających i niwelujących ubytki.

Akcesoria służą do łączenia elementów deskowania. Jednym z nich są zamki klinowe, czyli podstawowe łączniki wszystkich płyt i narożników typu Rasto. Co więcej, w trakcie ich stosowania nie ma potrzeby korzystania z dodatkowego ekwipunku. Gwarantują one przy tym sztywność wytworzonego układu płytowego.

Podsumowanie

Systemy deskowań ramowych są w stanie znacznie ułatwić pomyślne zrealizowanie inwestycji budowlanej. Oczywiście pod warunkiem, że wykorzystane zostaną te profesjonalne, dobrze wykonane, o odpowiedniej jakości. Dobry system jest w stanie znacznie zwiększyć wydajność na budowie oraz zapewnić, że będzie ona wykonana zgodnie z wymogami i warunkami technicznymi.

4.7/5 - (3 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl