Sposoby na dostosowanie mebli IKEA do własnego stylu

Meble IKEA cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, a jednym z kluczowych zarzutów jest powtarzalność mebli i dodatków, dlatego zadanie indywidualizacji wnętrza z wykorzystaniem takich produktów staje się bardzo trudne.

Wybieranie odpowiedniego mebla do modyfikacji

Meble IKEA cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, a jednym z kluczowych zarzutów jest powtarzalność mebli i dodatków, dlatego zadanie indywidualizacji wnętrza z wykorzystaniem takich produktów staje się bardzo trudne.

Jednak są sposoby na dostosowanie mebli IKEA do niepowtarzalnego stylu Twoich wnętrz i to o nich porozmawiamy dalej. Sukces personalizacji będzie uwarunkowany tym, czy dobierzesz odpowiednie meble.

Sposoby na dostosowanie mebli IKEA do własnego stylu

Na które opcje warto zwrócić szczególną uwagę? Naszym zdaniem odpowiednim rozwiązaniem będzie umeblowanie z serii: PAST, KALLAX (EXPEDIT) oraz MALM. Weź również pod uwagę, że meble z litego drewna lub twardej płyty wiórowej są łatwiejsze do modyfikacji, ponieważ można je malować, wiercić w nich lub ciąć bez powodowania znacznego uszkodzenia.

To, czy montaż mebli IKEA powinien zostać zrealizowany przed modyfikacją, czy już po niej, zależy od sposobu, który wybierzesz. Z reguły ikea montaż mebli jest realizowany przed modyfikacją mebla.

Kreatywne pomysły na modyfikację mebli IKEA

Istnieje wiele sposobów na odmianę mebli kupionych w sieci IKEA – przyjrzyjmy najciekawszym z nich, a dodatkowo takim, które sprawią, że montaż mebli IKEA cena będzie minimalna.

Malowanie i tapetowanie – proste, ale efektowne techniki

Jeśli chcesz, żeby modyfikacja mebli z IKEA nie kosztowała Cię fortuny, a ponadto chcesz ją zrealizować samodzielnie, zastanów się nad tą opcją. Większość mebli IKEA jest wykonana w bardzo jasnych, nawiązujących do natury odcieniach, dzięki czemu tak naprawdę nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o kolor farby. Malowanie i tapetowanie można wykonać na kilka sposobów:

  • Na całej zewnętrznej powierzchni mebla;
  • Na wybranych częściach, na przykład drzwiach;
  • W jednym lub kilku miejscach z użyciem trafaretu.

Jeśli chodzi o typ farby, to zachęcamy do skorzystania z tych w sprayu. Wygodnie się nimi pracuje, szybko schną i pozwalają uzyskać równomierne zabarwienie.

Używanie naklejek i folii dekoracyjnych

Zależy Ci na tym, by zachować powierzchnię mebla? Wówczas skorzystaj z folii dekoracyjnych lub naklejek:

  • Z motywami graficznymi;
  • Z napisami;
  • Z zestawów naklejek do klejenia na ścianie i meblach;
  • Z elementami świecącymi w ciemności itp.

Dodawanie lub zmiana uchwytów i nóżek

Surowa estetyka mebli IKEA daje możliwość użycia fantazji. Jeśli po tym, jak montaż mebli IKEA został już zrealizowany zauważymy, że brakuje ciekawych akcentów, możemy pokusić się o wymianę nóżek i uchwytów.

Przemianę tę można wykonać własnoręcznie, jest też możliwość poproszenia o pomoc fachowca: cennik montażu mebli IKEA tego typu będzie minimalny. Wymiana nóżek i uchwytów mebli – to doskonałe rozwiązanie w pokojach dziecięcych oraz wynajmowanych mieszkaniach.

Stosowanie tekstyliów w dekoracji mebli

Jeśli uważasz, że IKEA montaż mebli cennik jest dla Ciebie zbyt wysoki, a jednocześnie chcesz odmienić swoje wnętrza, skorzystaj z tekstyliów, za pomocą których szybko i łatwo zmienisz meble, którymi jesteś znudzony.

W realizacji Twojego marzenia o odnowionych wnętrzach pomogą różnego rodzaju pokrowce, poduszki i poduszeczki, draperie, zasłony, dywany, narzuty itp. Ciekawym pomysłem jest także obszywanie mebli IKEA: takie rozwiązanie nie wymaga zastanowienia się nad tym, ile wynosi koszt montażu mebli IKEA.

Upcykling starych mebli IKEA

Firma IKEA szeroko promuje upcykling produkowanych przez nią mebli: jest to ekologiczne, a więc znajdujące się na fali popularności podejście. Dlaczego zatem nie skorzystać z niego w swoim domu?

Do wykonania upcyklingu możesz użyć zarówno tych mebli, które posiadasz, jak i kupić je na pchlim targu – w takim przypadku montaż mebli z IKEA najprawdopodobniej nie będzie potrzebny. W ramach upcyklingu możesz nie tylko wymienić zepsute elementy, ale także dodać nowe szafki i przegrody, użyć elementów dekoracyjnych lub wykorzystać techniki rzemiosła.

Porady i triki od ekspertów

Jeśli nie chcesz zastanawiać się nad tym, ile kosztuje montaż mebli IKEA i planujesz zrealizować go samodzielnie, a jednocześnie poszukujesz ciekawych pomysłów na indywidualizację wnętrz, oto kilka przydatnych porad od ekspertów:

  • Poszukaj na rynku różnych tkanin, które pozwolą na dopasowanie mebli z IKEA do indywidualnych preferencji i stylu pomieszczenia. Są nawet firmy w Polsce, które specjalizują się w produkcji tego typu materiałów.
  • Zamów pokrowce na tapicerowane meble z IKEA – również znajdziesz je w ofercie wielu polskich firm.
  • Wymień drzwi lub frontony szaf, pozyskując te elementy od renomowanych producentów.

Spodziewamy się, że te zalecenia okazały się dla Ciebie skuteczne i teraz z łatwością odmienisz umeblowanie w swoim mieszkaniu odpowiednio do swoich preferencji i gustów.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl