Spalinowe piły łańcuchowe – jakie powinny być?

Przydomowe ogród to miejsce, który zachwyca oko oraz pozwala na hodowanie zdrowych i w pełni naturalnych roślin. Aby jednak ogród przykuwał uwagę i mógł zdobić teren w pobliżu domu, musi być odpowiednio zadbany. Wiedzą o tym, szczególnie dobrze wszyscy posiadacze drzew oraz krzewów. Trzeba bowiem włożyć dużo pracy w to, by były one atrakcyjne wizualnie. Z tego artykułu dowiesz się, jaka powinna być spalinowa piła łańcuchowa, by z jej pomocą można było skutecznie zadbać o wygląd przydomowego ogrodu.

1. Sprawdź wagę sprzętu

Spalinowe piły łańcuchowe mają to do siebie, że są dosyć ciężkie. Przez to czasami bardzo ciężko się nimi operuje. Ważne więc jest to, byś wybrał możliwie jak najlżejszą piłę, którą będzie wygodna w użytkowaniu. Na rynku dostępnych jest wiele pilarek spalinowych przeznaczonych do przycinania małych drzew i krzewów.

Rozmiar tego typu pił jest dużo mniejszy niż tradycyjnych pilarek ogrodowych. Postaraj się, by waga urządzenia, które wybierzesz, nie przekraczała 4-5 kg. Jeżeli będzie ważyć więcej może okazać się, że dłuższa praca będzie przerastać Twoje możliwości fizyczne.

2. Wybierz odpowiednią prowadnicę

Jeżeli piła ma Ci służyć tylko do podstawowych czynności i nie zamierzasz karczować z jej pomocą lasu, powinieneś wybrać odpowiednią prowadnicę. Na domowe potrzeby wystarczy Ci 30-35 cm.

pila-lancuchowa-do-ciecia-drzewa.jpg

W przypadku, gdy pilarka ma służyć do pracy w lesie, prowadnica musi być do tego przystosowana. Najlepiej więc, żeby miała 35-40 cm. Istnieją też urządzenia, których prowadnice mają nawet 100 cm, ale są to wyspecjalizowane urządzenia do rozwiązań leśnych. Zapewne nie potrzebujesz tego typu sprzętu.

3. Dopasuj moc

Moc to temat rzeka. Każdy potrzebuje sprzętu o innej mocy i zazwyczaj dostosowanie tego parametru bywa kłopotliwe. Moc jest podawana w kilowatach (kW) lub koniach mechanicznych (KM). Przy wyborze piły łańcuchowej musisz pamiętać o tym, że jeden kilowat to ok. 1,4 KM. Jeżeli chodzi o moc, jaką najczęściej posiadają spalinowe piły łańcuchowe, to mieści się ona w zakresie od 1,5 do 2,5 KM.

Jeżeli Twoja pilarka ma pomagać Ci w okresowych pracach leśnych lub do cięcia trudnego drewna na opał lepiej zdecyduj się na pilarkę spalinową o co najmniej 2.5 KM. W przypadku sprzętu o takiej mocy, górna granica to 5 KM.

Do zadań typowo leśnych pilarka spalinowa powinna pracować w zakresie od 3,5 do 9 KM. Tego typu modele są też polecane dla ratowników, którzy usuwają skutki katastrof naturalnych takich jak np. huragany.

4. Sprawdź generowany hałas

Jest to niezwykle ważny parametr, na który musisz zwrócić uwagę, kupując spalinową pilarkę łańcuchową. Zazwyczaj przy urządzeniach z silnikiem spalinowym hałas osiąga nawet 120 dB. Jest to stanowczo za dużo dla ludzkiego ucha, dlatego przed każdorazowym uruchomieniem urządzenia, załóż słuchawki wygłuszające. W innym wypadku narażasz się na uszkodzenie słuchu lub nawet ogłuchnięcie. Nie licz na to, że kilka razy uda Ci się użyć pilarki bez słuchawek, ponieważ jest to bardzo duże ryzyko.

5. Inne parametry

Zanim kupisz piłę łańcuchową z silnikiem spalinowym, musisz również poznać pojemność jej zbiornika na paliwo. Jest to bardzo ważne, ponieważ poziom spalania waha się od 1l/h do 21l/h.

Przyznaj sam, że różnica jest bardzo duża, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę cenę paliwo do pilarki. Pomyśl więc o tym wcześniej i zanim kupisz konkretny sprzęt, sprawdź, jak wygląda jego spalanie. W innym wypadku możesz trafić na niekończącą się studnię na benzynę.

6. Wygoda pracy i jej bezpieczeństwo

Spalinowe piły łańcuchowe to nie są urządzenia, którymi mogą się bawić dzieci. Musisz pamiętać, że łatwo zrobić sobie nimi krzywdę, dlatego każdy, kto ich używa, powinien wiedzieć, jak działają. Na szczęście wielu producentów intensywnie pracuje, by ich urządzenia były jak najbardziej bezpieczne.

Zwróć na to uwagę przy zakupie i sprawdź, czy sprzęt, który Cię interesuje, posiada niezbędne systemy bezpieczeństwa oraz ułatwienia pracy. Ważne jest, by piła miała system, pomagający w uruchamianiu silnika oraz napinaniu łańcucha.

Są to bowiem czynności, które wymagają bardzo dużo wysiłku fizycznego. Zwróć też uwagę na rozwiązania minimalizujące drgania oraz oczyszczanie spalin. Weź również pilarkę do ręki i sprawdź, jak jest wyprofilowany ich uchwyt.

Co do bezpieczeństwa dobra pilarka powinna posiadać blokadę gazu oraz hamulec bezpieczeństwa. Ważna jest również ochrona rąk. Przydaje się szczególnie osobom, które nie mają dużego doświadczenia w pracy z piłą łańcuchową.

Jaką więc pilarkę wybrać?

Ceny pilarek spalinowych zaczynają się od 400 zł. Nie jest to więc sprzęt strasznie drogi, biorąc pod uwagę możliwości, jakie daje. Bardzo ważne, jeżeli chodzi o zakup pilarki, jest nienastawianie się na najtańsze rozwiązania.

Pamiętaj bowiem, że jest to sprzęt, który powinien charakteryzować się pewnego rodzaju zaawansowaniem technicznym. Pilarka musi być solidna oraz wytrwała. Tylko to daje Ci gwarancję bezpieczeństwa oraz komfortowej pracy. Jeżeli więc możesz, nie oszczędzaj na tym sprzęcie.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl