Rozwiązanie dla małych przestrzeni: Elektryczne suszarki jako alternatywa dla tradycyjnego suszenia ubrań

Wiele osób planując remont lub budowę nowego mieszkania, zastanawia się, co lepiej się w nim sprawdzi: suszarka elektryczna czy tradycyjna.

Mechaniczne suszenie ubrań może kusić zwłaszcza tych, którzy muszą w funkcjonalny sposób zagospodarować niewielką przestrzeń. Czy elektryczna suszarka na pranie pozwoli rozwiązać problem związany z suszeniem odzieży w salonie?

Tradycyjne suszenie prania – jakie ma wady i zalety?

W każdym mieszkaniu pranie można suszyć w sposób tradycyjny. Suszarki podwieszane pod sufitem, zamontowane na balustradzie balkonu czy te wolnostojące pozwalają suszyć odzież w sposób całkowicie ekologiczny.

Taka metoda suszenia bardzo dobrze sprawdza się latem, kiedy pranie rozwieszone na zewnątrz bardzo szybko wytraca swoją wilgoć. W odpowiednich warunkach – ciepło, niska wilgotność powietrza, lekki wiatr – takie pranie pachnie idealną świeżością. 

Problem pojawia się jednak, kiedy nie mamy balkonu, a pranie musimy przez cały rok suszyć wewnątrz mieszkania. Wtedy suszarka nie tylko zajmuje nam cenną przestrzeń, ale stanowi również wątpliwą dekorację salonu.

suszarki-do-prania

Warto pamiętać też, że nawet posiadacze balkonów nie zawsze mogą suszyć pranie w sposób tradycyjny. Suszenie na zewnątrz może prowadzić do płowienia kolorów ubrań (na skutek promieniowania słonecznego) oraz do osadzania się na odzieży pyłków (alergeny) i nieprzyjemnych zapachów – prania lepiej nie wywieszać na zewnątrz, kiedy sąsiedzi grillują. 

Niezależnie od tego, w jakich warunkach i w jakim miejscu suszymy pranie w sposób tradycyjny, zawsze wymaga ono wykonania następujących czynności: rozwieszenia, zebrania, wyprasowania i złożenia lub zawieszenia na wieszakach. Tymczasem takie urządzenia jak suszarki Beko pozwalają nam już nawet po jednej godzinie wyjąć z bębna suche pranie, które nie wymaga rozstawiania deski do prasowania.

Mała przestrzeń a suszarka elektryczna

Suszarka elektryczna z wielu powodów doskonale sprawdza się zwłaszcza w małych, a nawet bardzo małych mieszkaniach. Na niewielkim metrażu można co prawda suszyć pranie tradycyjnie, ale wtedy suszarka musi zostać zlokalizowana na przykład nad wanną, na balkonie (o ile jest dostępny) lub w największym pokoju, najczęściej w salonie.

Mowa tu oczywiście o suszarce rozkładanej, którą trzeba gdzieś przechowywać także wtedy, kiedy nie suszymy na niej prania. Wszystkie te konstrukcje można zastąpić jednym urządzeniem, czyli suszarką elektryczną lub pralko-suszarką 2w1.

Taki sprzęt również zajmuje nieco miejsca w łazience, jednak na bardzo ograniczonym metrażu suszarkę elektryczną można ustawić także w pionie nad pralką.

Dzięki takiemu rozwiązaniu pokój kąpielowy stanie się także funkcjonalną pralnio-suszarnią, a pranie wyjęte z bębna pralki będzie można bez trudu przekładać z jednego urządzenia do drugiego. Kupując suszarkę elektryczną, odzyskujemy zatem cenną przestrzeń. Nie jest to jednak jedyna zaleta takiego urządzenia.

Jakie zalety ma suszenie ubrań w suszarce elektrycznej?

Podczas gdy odzież rozwieszona na tradycyjnej suszarce czy sznurkach musi schnąć przez wiele godzin, a czasami nawet przez kilka dni, pranie w suszarce bębnowej schnie w ciągu maksymalnie kilku godzin, zależnie od wybranego programu pracy. Zasada działania suszarek jest prosta – bęben obraca się, dzięki czemu ubrania są w ciągłym ruchu, a urządzenie wtłacza do komory ciepłe powietrze, które pomaga usunąć z tkanin wilgoć. 

Odzież wyjęta z suszarki elektrycznej może być lekko wilgotna – wtedy idealnie nadaje się do szybkiego wyprasowania – lub całkowicie sucha. Oznacza to, że w ciągu kilku godzin możemy zrobić pranie, wysuszyć je i poskładać do szafek. Skrócenie czasu potrzebnego na realizację tych domowych obowiązków nie stanowi jedynego atutu suszarek. 

Wiele osób obawia się, że taki sposób suszenia niszczy ubrania. Ryzyko to istnieje jednak tylko wtedy, kiedy korzystamy z urządzenia niezgodnie z zasadami. Nie każdą tkaninę można bowiem suszyć w suszarce bębnowej.

Co więcej, program suszenia zawsze należy dobrać zarówno do rodzaju materiału, jak i do rodzaju suszonych tekstyliów. Suszarki nie powinny niszczyć odzieży – wręcz przeciwnie, suszarka Electrolux model EW8H358PSP jest w stanie poprawić kondycję odzieży, usuwając z niej zmechacenia.

Sprzęt nadaje się nawet do suszenia ubrań wełnianych czy kaszmirowych i nie powoduje ich kurczenia się. Co ciekawe, odzież wyjęta z suszarki jest nie tylko idealnie sucha, ale również miękka, przyjemna w dotyku, a przy zastosowaniu dodatkowych środków zapachowych długo pachnie świeżością.

Jak wybrać suszarkę elektryczną do małego mieszkania?

Wybierając suszarkę, którą chcemy postawić na pralce w małej łazience, musimy upewnić się, czy wskazane urządzenie może pracować w taki sposób. Producenci ułatwiają nam to zadanie, informując o tym, czy sprzęt nadaje się do montażu nad pralką.

Jeśli produkt ma stać na podłodze samodzielnie, wystarczy wymierzyć dostępne miejsce i dodać ok. 5 cm z tyłu – wolna przestrzeń jest niezbędna dla prawidłowej pracy urządzenia. Posiadając wymiary suszarki, łatwiej wyselekcjonujemy z oferty sklepów te modele, które zmieszczą się w małej łazience.

Drugą istotną kwestią jest wielkość bębna suszarki, która powinna mieścić tyle samo wsadu, co pralka. W przeciwnym razie pranie trzeba będzie dzielić na partie przed umieszczeniem ich wewnątrz suszarki.

Przy zakupie takiego urządzenia, warto wziąć pod uwagę także jego zużycie energii. Oznaczenie “eko” przy nazwie modelu może sugerować, że sprzęt jest bardziej energooszczędny niż inne z tej samej kategorii. Przykładowo, suszarka Miele TWR 780 WP Eco należy do klasy energetycznej A+++ i zużywa rocznie ok. 174 kWh prądu, co daje wydatek około 135 zł. 

Na koniec wybrane urządzenia należy porównać także pod kątem dostępnych programów pracy czy dodatkowych funkcji, na których nam zależy, na przykład na funkcji opóźnionego startu czy sterowania smartfonem. Jeśli zaś chodzi o programy suszenia, to warto upewnić się, ile trwają poszczególne cykle i czy suszarka daje możliwość ich skrócenia lub, czy sama dostosowuje czas suszenia do wielkości wsadu. 

5/5 - (1 vote)
O Redakcja 452 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl