Rozwiązania dla dużych i małych ogrodów: Dmuchawy do liści dla każdego.

Jesień w ogrodzie jest równie pracowitym okresem co wiosna, choć prace, które trzeba wykonać są zupełnie inne.

Spadające z drzew liście i małe gałązki wymagają uprzątnięcia, a nie ze wszystkich nawierzchni zgrabia się je równie wygodnie.

Wtedy z pomocą przychodzą dmuchawy, których zastosowanie wbrew pozorom nie ogranicza się jedynie do rozdmuchiwania. Dlaczego warto posiadać taki sprzęt i jak go wybrać?

Zalety dmuchawy do liści

dmuchawy-do-lisci

Na początek warto podkreślić, że dmuchawy do liści mogą pełnić także rolę ogrodowych odkurzaczy, jeśli tylko dysponują funkcją odwróconego ciągu. W takim przypadku jeden sprzęt można wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko do sprzątania liści z trawnika czy chodników. Obsługa dmuchawy jest bardzo prosta i nie wymaga takiego wysiłku jak tradycyjne zgrabianie czy zamiatanie.

Wystarczy nakierować ją na zalegające liście i w ten sposób uformować stertę, którą potem zbierzemy do worków. Jeśli dmuchawa ma funkcję odkurzacza, od razu pozbiera liście do specjalnego worka. Może też rozdrobnić zasysaną zawartość, aby zbiornik nie wymagał częstego opróżniania. 

Dmuchawą da się sprzątać nie tylko liście, ale również szyszki, małe gałęzie, piasek i tym podobne. W zależności od mocy silnika urządzenie może poradzić sobie nawet z większymi zanieczyszczeniami.

Co ważne, dmuchawa świetnie sprawdza się na różnych nawierzchniach. Można oczyszczać nią nie tylko chodnik, udeptaną ścieżkę czy trawnik, ale również podjazd wysypany żwirem.

Wystarczy dostosować moc nadmuchu tak, aby unosił jedynie liście, a nie kamyczki. Poza tym dmuchawy znajdują zastosowanie zarówno jesienią, jak i o każdej innej porze roku. Zimą mogą rozdmuchiwać świeży śnieg, a latem usuwać z kostki piasek po ulewie. 

Rodzaje dmuchaw do liści

dmuchawy-do-lisci-2

Jeśli decydujemy się na zakup dmuchawy do liści najważniejsze, co musimy ustalić, to sposób jej zasilania. Należy wiedzieć, że istnieją zarówno spalinowe dmuchawy do liści, jak i dmuchawy elektryczne i akumulatorowe. Czym się różnią?

Model spalinowy jest najmocniejszy, dlatego bez problemu poradzi sobie także z gałązkami czy rozdmuchiwaniem śniegu. Jest mobilny, zatem sprawdzi się w dużym ogrodzie, a także na działce, która nie ma dostępu do energii elektrycznej. Urządzenie spalinowe będzie nieco droższe i będzie wymagało regularnego zakupu odpowiedniego paliwa. Jego największe wady to głośność pracy, nieco większy ciężar oraz nieekologiczność (spaliny).

Elektryczne dmuchawy stanowią poniekąd odwrotność modelów spalinowych. Są dosyć lekkie, stosunkowo ciche i ekologiczne. Z ich obsługą bez problemu poradzi sobie także osoba starsza czy kobieta, która nie dysponuje dużą siłą. Elektryczne dmuchawy mogą okazać się też nieco tańsze w eksploatacji i zakupie.

Natomiast ich wadą jest ograniczony zasięg działania. Jeśli posiadamy niewielki ogród, nie będzie to problemem. Z elektrycznej dmuchawy nie skorzystamy natomiast na działce, do której nie doprowadzono prądu.

Pomiędzy tymi rodzajami dmuchaw plasują się modele akumulatorowe. Podobnie jak te spalinowe, działają one bez dostępu do prądu. Z kolei z elektrycznymi dzielą takie zalety jak ekologiczność czy cicha praca.

Akumulatorowe dmuchawy będą jednak nieco cięższe niż modele elektryczne, a ich zasięg pracy ograniczać będzie pojemność i stan naładowania akumulatora. Jeśli zapomnimy podłączyć je do ładowania, nie posprzątamy ogrodu – chyba że wyposażymy się w kilka dodatkowych akumulatorów na zamianę, co rozwiąże też problem zasięgu.

Moc silnika takich urządzeń wypada jednak najsłabiej na tle pozostałych wariantów, ponieważ ściśle wiąże się z wytrzymałością baterii. Im mocniejszy silnik, tym szybciej będzie zużywał akumulator. 

Pozostałe parametry

Niezależnie od tego, czy wybieramy elektryczne dmuchawy do liści, dmuchawy spalinowe czy akumulatorowe, musimy przyjrzeć się także ich indywidualnym parametrom. Najważniejsze z nich dotyczą mocy silnika i prędkości przepływu powietrza. Przyjmuje się, że do sprzątania lekkich suchych liści wystarczająca prędkość to około 200 km/h.

Do liści mokrych i malutkich gałązek potrzebna będzie prędkość przekraczająca 200 km/h.

Natomiast do pozostałych ciężkich prac – ponad 300 km/h. Jeśli chodzi o moc, to oczywiście im ona wyższa, tym lepiej. Jednak znacznie istotniejszym parametrem może okazać się obszar roboczy pracy urządzenia, czyli objętość przepływu powietrza. Mówi ona o tym, jaki obszar możemy objąć nadmuchem. Tańsze, małe dmuchawy oferują objętość przepływu w granicach około 200 m3 na godzinę, te droższe i efektywniejsze do 800 m3 na godzinę.

Przy zakupie elektrycznej dmuchawy warto zwrócić uwagę również na obecność zabezpieczenia przeciw przegrzaniu silnika, a w przypadku modelu akumulatorowego na pojemność jego baterii, jej czas pracy i czas ładowania.

W urządzeniach spalinowych ważna będzie zaś moc (wyrażona w koniach mechanicznych) oraz pojemność zbiornika na paliwo. Aby praca z dmuchawą była wygodna, należy sprawdzić, czy sprzęt posiada dodatkowe szelki lub pas nośny oraz jaką długość ma rura dmuchawy.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl