Rolety zewnętrzne a izolacja termiczna

O roletach zewnętrznych napisano już setki, jeśli nie tysiące artykułów. Dokładnie wyjaśniono w nich sposób działania, a także korzyści wynikające z posiadania rolet zewnętrznych. Jest jednak pewien ważny temat, który nie został w całości wyczerpany.

Pragniemy wypełnić tę lukę, dostarczając Państwu odpowiedzi na pytania, które do tej pory pozostawały bez echa. Jedno z nich brzmi, jaki jest współczynnik przenikania ciepła okna, w którym założona jest roleta zewnętrzna?

Czy stosowanie rolet zewnętrznych pozwala uniknąć strat ciepła?

Rolety zewnętrzne a izolacja termiczna

Jednym z ważniejszych powodów do tego, aby jednak zdecydować się na montaż rolet w swoim domu, jest ograniczenie w nim strat ciepła. Nieszczelna okna, a także okna starego typu, z dwoma szybami lub drewnianymi, niedokładnie spasowanymi ramami to jedno z najczęściej pojawiających się w domach mostków termicznych.

Ale ciepło może także uciekać w przypadku nowoczesnych okien, które nie zostały w prawidłowy sposób zainstalowane w ścianie. Obecnie zapobiegać temu może tzw. ciepły montaż, ale tam, gdzie okna są już wprawione tradycyjnymi metodami, sprawę mogą rozwiązać rolety termiczne.

Stanowią one dodatkową barierę dla chłodu i wilgoci, nie pozwalając im na przenikanie do wnętrza muru, a następnie do środka pomieszczeń.

Jak dobre właściwości termoizolacyjne rolet poprawiają komfort mieszkania?

Rolety zewnętrzne poprawiają komfort termiczny

Kiedy straty ciepła w pomieszczeniu są mniejsze, można w mniejszym stopniu ogrzewać dom lub mieszkanie. Po pierwsze, jest to rzeczywista oszczędność dla naszego portfela. Po drugie, im mniej ogrzewamy wnętrza, tym korzystniejszy jest w nich poziom wilgotności powietrza.

Intensywne i długie ogrzewanie wysusza powietrze, sprawiając, że cierpi na tym nasze zdrowie. Wysuszone błony śluzowe są narażone na podrażnienia, a tym samym łatwiej zapadamy na różnego rodzaju infekcje i choroby. Montaż rolet zewnętrznych może pośrednio przyczynić się do lepszego stanu zdrowia i ogólnej kondycji.

Rolety okienne chronią mury przed przemarzaniem

Nieprawidłowo wykonany montaż okien i drzwi tarasowych skutkuje najczęściej tym, że w miejscu łączenia ramy okna z murem powstają wyczuwalne gołą reką mostki termiczne. W konsekwencji zbierać się tam będzie wilgoć, dając początek powstawania grzybom i pleśniom.

To bardzo niebezpieczne zjawisko tak dla naszego zdrowia, jak i całej konstrukcji budynku. Montując rolety zewnętrzne, zapobiegamy temu zjawisku, odcinając chłodne powietrze z zewnątrz od muru.

W ofercie posiadamy zarówno rolety okienne, jak i na drzwi balkonowe. Wykonujemy je na dowolny wymiar, dzięki czemu mogą one zakryć każdy otwór.

Z czego zbudowany jest płaszcz rolet zewnętrznych

Szerokie zastosowanie rolet sprawiło, że coraz więcej osób poszukuje ich zaawansowanych odmian. Co to takiego? Są to takie systemy, w których płaszcz rolety został wykonany z grubszego materiału, a wewnątrz znajduje się grubsza niż zwykle warstwa pianki termicznej.

Skuteczniej izoluje ona od warunków atmosferycznych, sprawiając, że budynek jest jeszcze lepiej izolowany. Standardowo pojedyncze listewki rolet wykonane są z aluminium, które jest świetnym materiałem o dużej odporności na działanie warunków atmosferycznych.

Jak przygotować otwory okienne pod montaż rolet zewnętrznych?

Odróżnić od siebie należy dwie podstawowe sytuacje — to kiedy montujemy rolety zewnętrzne jeszcze na etapie budowy i możemy je ukryć wewnątrz elewacji oraz to kiedy instalujemy rolety po zewnętrznej stronie elewacji, bezpośrednio w środku otworu okiennego.

W tym pierwszym przypadku kaseta rolety jest niewidoczna dla oka, znajduje się pod warstwą elewacji. Dokładając rolety do budynku, który już został wzniesiony, montujemy je pod górną krawędzią otworu okiennego lub bezpośrednio na elewacji.

Nie ma potrzeby szczególnego przygotowywania tych miejsc pod montaż. Niezbędne otwory montażowe, a także pod ewentualne sterowanie ręczne, zostaną wykonane podczas samych prac. Pozwoli to ustalić ich najlepsze położenie.

Rolety termiczne z dodatkowymi opcjami

Ciekawostką dla wszystkich osób zamawiających rolety termiczne może być możliwość zamontowania moskitiery w nich. To bardzo ciekawe i gorąco polecane rozwiązanie, które jest skuteczną ochroną przed komarami i muchami.

Możliwość wyposażenia rolet w moskitiery jest szczególnie ceniona w miejscach, w których są one poważnym utrapieniem, czyli w domach w pobliżu terenów podmokłych i zalesionych. W ofercie drutex dostępne są produkty, tworzące system nakładanych rolet na stolarkę okienną, co jeszcze bardziej usprawnia montaż, zapewniając wysoką estetykę wykończenia.

Jakie rolety sprawdzą się w standardowych oknach PCV?

Tak naprawdę każdy rodzaj rolet zewnętrznych jest lepszy, niż ich brak. Jeśli nie możesz się zdecydować na konkretny wybór, po prostu zadbaj o to, by były to rolety z profili aluminiowych wypełnionych pianką, dobrze izolujących zimne i ciepłe powietrze, a także pasujące kolorystycznie do elewacji domu. Bogata kolorystyka pancerzy z pewnością ułatwi wybranie najlepszego koloru.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl