Rodzaje kosiarek do trawy i ceny

Równo skoszony, gęsty i soczyście zielony trawnik to najlepsza wizytówka każdego domu. Aby trawa cieszyła pięknym wyglądem, trzeba jednak regularnie ją pielęgnować.

Koszenie to podstawa, zwłaszcza w sezonie. Chociaż każdy uwielbia zapach świeżo skoszonej trawy, to jednak sama czynność koszenia nie zawsze należy do przyjemnych.

Głównym problem bywa tu źle dobrany sprzęt. Jakie urządzenie wybrać na swoje podwórko lub działkę? Sprawdź!

Kosiarki spalinowe

kosiarki

Kosiarki spalinowe to urządzenia wyposażone w silnik spalinowy o mocy wyrażonej w koniach mechanicznych, zwykle około 4 – 6 KM. Sprzęty tego typu możemy podzielić przede wszystkim ze względu na obecność lub brak napędu. Kosiarki spalinowe z napędem są znacznie łatwiejsze w prowadzeniu, ponieważ nie trzeba popychać ich do przodu siłą własnych mięśni. 

Większość dostępnych na rynku modeli posiada regulację wysokości koszenia, co pozwala skracać trawnik na różną wysokość, a tym samym kosić częściej lub rzadziej. Wybierając kosiarkę spalinową, warto zwrócić uwagę także na szerokość koszenia oraz pojemność kosza na trawę – im większy, tym rzadziej trzeba go opróżniać. 

Czym różni się kosiarka spalinowa od elektrycznej? Chociaż jest ona znacznie głośniejsza i mniej ekologiczna, to jej podstawową zaletą jest pełna mobilność.

Wystarczy mieć przy sobie odpowiednie paliwo, a kosiarkę spalinową można zabrać wszędzie, również na działkę bez dostępu do prądu. Podczas pracy nie musimy martwić się także o plączący się kabel czy ograniczony zasięg koszenia ze względu na długość przedłużacza. 

Ceny kosiarek spalinowych startują od kwoty około 650 zł, a kończą na prawie 9000 zł. Dobrej jakości sprzęt kupimy jednak tak naprawdę za około 1200 – 1500 zł. 

Kosiarki elektryczne

Jak wspominaliśmy, kosiarki elektryczne są cichsze i bardziej ekologiczne niż spalinowe. Zasila je prąd elektryczny lub wbudowany akumulator – w przypadku modeli akumulatorowych.

Największym problemem, jaki może pojawić się przy ich użytkowaniu jest ciągnący się po ziemi kabel, ograniczający również zasięg koszenia. Niedogodności te nie dotyczą jednak kosiarek na akumulator – tutaj ograniczenie może wynikać jedynie z pojemności ogniwa. Takie urządzenia najlepiej sprawdzą się zatem podczas koszenia mniejszych i średnich trawników. 

Wybierając idealną kosiarkę elektryczną, musimy zwrócić uwagę na jej moc, określaną w Watach. Znajdziemy modele o mocy od 700 do 2000 W, przy czym najbardziej optymalne będą te o mocy 1000 – 12000 W. Kolejna kwestia to, podobnie jak w przypadku kosiarek spalinowych, obecność napędu, który znacząco ułatwia pracę z takim urządzeniem. 

Kosiarki elektryczne charakteryzuje różna szerokość koszenia oraz różny zakres regulacji wysokości koszenia. Przy wyborze trzeba zwracać uwagę również na pojemność kosza na trawę i funkcję mulczowania, czyli rozdrabniania ściętej trawy, którą można wykorzystać potem jako naturalny nawóz.

Jeśli kosiarka mulczuje trawę, zajmuje ona znacznie mniej miejsca w koszu i nie trzeba często go opróżniać.

Ile kosztuje kosiarka elektryczna? Ceny zaczynają się już od około 250 zł i kończą na około 3000 zł, przy czym polecane modele dostaniemy za około 500 zł.

Kosiarka traktorek

Kosiarki traktorki to spory sprzęt, dedykowany pielęgnacji bardzo dużych trawników. Takie maszyny mają szeroki korpus roboczy z nożami tnącymi, które szybko radzą sobie z koszeniem trawy na rozległym obszarze.

Traktorek oferuje też duży komfort osobie, która go obsługuje. Posiada wygodne siedzenie i jest sterowany podobnie jak pełnowymiarowy traktor. Co więcej, można podłączać do niego inny osprzęt, a następnie używać do odśnieżania, wertykulacji trawnika czy transportowania ziemi, zgrabionych liści lub piasku, co oznacza, że z traktorka będziemy korzystać przez cały rok. 

Na kosiarkę traktorek warto zdecydować się wtedy, kiedy mamy do skoszenia co najmniej 1000 m2. Przy mniejszych działkach lepszą opcją może okazać się robot koszący.

Sprzęt tego typu to spora inwestycja, bowiem ceny kosiarek traktorków rozpoczynają się od około 7000 zł, a kończą nawet na 30000 zł. Koszty te zwiększą się, jeśli zechcemy dokupić do traktorka przyczepkę czy pług śnieżny. 

O Redakcja 323 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl