Pustaki ceramiczne

Budowa domu to wiele decyzji, na tematy o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Kiedy podejmiemy już decyzję co do wyboru materiału konstrukcyjnego ścian, musimy zwrócić uwagę także na ich producenta. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pustaków ceramicznych?

Pustaki ceramiczne

Wybór materiału konstrukcyjnego do budowy ścian to dopiero początek. A odpowiednie materiały budowlane do budowy domu dla siebie, czy pod inwestycję to podstawa. Co zrobić, aby wybrać odpowiednie produkty i jak najmniej stresować się budową domu? Przede wszystkim należy zdecydować, który producent w swojej ofercie będzie mieć najlepsze pustaki ceramiczne, spełniające nasze potrzeby. Tradycja, czy nowoczesność? Jak wygląda ich wytrzymałość?

Uogólniając uważa się, że cegły oraz pustaki ceramiczne są materiałem wytrzymałym. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na naruszenia ich struktury, przede wszystkim w przypadku pustaków poryzowanych. Kiedy zamierzamy osadzić w nich kołki, albo kotwy musimy uważać podczas wiercenia i nie używać do tego udaru. Warto również zastanowić się nad liczbą pustaków, które będą niezbędne do wybudowania 1m2 ściany.

Pustaki ceramiczne
Pustaki ceramiczne

Wtedy uzyskamy realne koszty budowy. Jak i również dowiemy się coś więcej na temat ciężaru. Częstym jest, że pomimo podobnych wymiarów pustaki ceramiczne różnią się pod względem ciężaru w zależności od producenta.

Przykładem może być pustak Porotherm 25 P + W, który waży około 18kg, a konkurencyjny produkt innej firmy Leier, który pod względem wymiarów jest praktycznie taki sam, jest o około 3kg lżejszy. Jest to wynik kilku czynników, między innymi pustaki różnić się będą szerokością pionowych kanałów powietrznych.

Ceramika to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych stosowanych zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i wielomieszkaniowym.  pustaki ceramiczne doskonale akumulują ciepło i oddają je w momentach nagłego wyziębienia.

Przede wszystkim odpowiedzialne są za to ich bardzo dobre właściwości akumulacyjne i stateczność cieplna, oznacza to że łatwo gromadzą i systematycznie uwalniają zgromadzone ciepło.

Jaki pustak ceramiczny wybrać?

Czym kierować się w wyborze pustaków ceramicznych? Dla większości inwestorów będzie to ich cena. Uzależniona jest w dużej części od precyzji wykonania. Wytwarzane w wielu wersjach, między innymi takich jak cegła pełna, dziurawka, kratówka, czy cegła porotyzowana.

Te ostatnie zwykle cechują się wysoką wytrzymałością, izolacyjnością akustyczną i doskonale przenoszą obciążenia. Najczęściej stosowanym wymiarem cegły ceramicznej jest wielkość 250 x 120 x 65 mm.

Tak jak każdy inny materiał budowlany, pustaki ceramiczne oraz cegły mają również współczynnik przewodzenia ciepła. Odwrotnie niż w przypadku klasy materiału, im niższy współczynnik przewodzenia ciepła ceramiki, tym lepiej. Dla nas jako inwestora, przyszłego mieszkańca domu będzie to uzyskanie dobrze zaizolowanego budynku przed zimnem. Pamiętajmy jednak, że pustak to dość nietypowy materiał przez wzgląd na jego szczeliny oraz otwory.

Współczynnik przewodzenia ciepła ceramicznych materiałów budowlanych będzie zależeć głównie od udziału drążeń w przekroju oraz od ich geometrii. Najkorzystniejsze będą drążenia wąskie o dużej długości, gęsto i naprzemiennie ułożone, w taki sposób, aby tworzyły jak największy labirynt.

Ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych i cegieł

Cegły ceramiczne mają wiele rodzajów. Wytwarzane są zarówno te przeznaczone do wznoszenia ścian osłonowych i nośnych, działowych jak i również cegły elewacyjne oraz klinkierowe. Jest to cieszący się popularnością materiał elewacyjny, który będzie odporny na niskie temperatury oraz wilgoć. Cegły elewacyjne to również praktyczny sposób na zabezpieczenie ścian przez wiele lat.

Trójwarstwowe ściany są najdroższym rozwiązaniem, dość wymagającym pod względem precyzji wykonania warstwy elewacyjnej, ale z całą pewnością jednym z najtrwalszych jak i atrakcyjności jeśli chodzi o ich estetykę.

Ściany działowe oddzielające pomieszczenia, wykonane z pustaków ceramicznych to dobry sposób na oddzielenie hałaśliwego warsztatu, czy garażu od reszty domu. Tego typu ściany działowe nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych, więc mogą być cieńsze od ścian wewnętrznych nośnych.

Niemniej jednak materiał do budowy ścian musi być zgodny w narzuconym w projekcie ciężarze maksymalnym. Warto też już na samym początku zastanowić się nad efektami jakie chcielibyśmy uzyskać.

O tym, czy wybrać beton komórkowy, czy być może wybór pustaka ceramicznego będzie jednak lepszym rozwiązaniem, możemy również zapytać kierownika budowy, a nawet architekta podczas jeszcze fazy projektowej.

Pustak ceramiczny

Jak powstaje pustak ceramiczny oraz cegła ceramiczna? Zarówno pustaki jak i cegły wytwarza się z gliny, do której dodane zostają trociny, albo mączka drzewna. Następnie formuje się odpowiednie elementy i osusza, aby kolejno je wypalić. Spalanie zawartych w nich trocinach powoduje powstawanie mikroporów.

Spoina w przypadku pustaków ceramicznych ma zazwyczaj grubość około 12 mm. Na rynku dostępne są również pustaki szlifowane, które murowane będą na zaprawie cienkowarstwowej. Coraz większą popularnością cieszy się pustak ceramiczny pióro – wpust, dlatego że w ich przypadku nie ma potrzeby stosowania zaprawy na łączenia pionowe.

A to już generować będzie znaczącą oszczędność materiału, czyli obniżkę kosztów.

4.8/5 - (5 votes)
O Redakcja 454 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl