Pustak ceramiczny czy cegła – z czego lepiej wybudować dom w 2023 roku?

W roku 2023 należy budować przynajmniej domy energooszczędne, jeśli nie pasywne. W tym roku kolejne kraje deklarują obowiązek przejścia na pompy ciepła.

Niemcy mają wprowadzić zakaz sprzedaży kotłów grzewczych na paliwa stałe już w 2024, a Holandia w 2026 roku. W związku z eko zmianami pojawia się pytanie: co z Polską i z czego warto budować teraz domy?

Z czego budować domy – pustak ceramiczny czy cegła?

Wiele osób zastanawia się, jaki materiał lepiej wybrać do budowy domu – pustaki ceramiczne czy cegły? Otóż obydwa rozwiązania mają swoje mocniejsze i słabsze strony. Na pewno sprawdzą się pustaki Porotherm, które mają szerokie spektrum zastosowania.

Warto wiedzieć, że można je wykorzystać do budowy ścian nośnych, ale i ścian działowych. Ze względu na swoje duże rozmiary przyspieszają tempo budowy, a jednocześnie pozwalają ograniczyć ilość materiałów niezbędnych na budowie. Są lżejsze od tradycyjnych cegieł, dlatego budowa przebiega sprawnie.

Pustak ceramiczny czy cegła

Oczywiście są zwolennicy tradycyjnej cegły i nic w tym dziwnego. W końcu jest ona solidna i trwała. Rzecz jasna minusem podczas pracy może być to, że bywa ciężka. Ma mniejszy wymiar od pustaka, za to jest często bardziej odporna na naprężenia i ściskanie. W związku z tym doskonale sprawdza się do budowy filarów, nadproży czy też słupków.

Jednak tak naprawdę wcale nie trzeba wybierać, jaki materiał będzie lepszy, bowiem można wykonać ścianę w technologii trójwarstwowej. W ten sposób ściana nośna będzie wykonana z pustaków ceramicznych, następnie wykonana zostanie termoizolacja z wełny mineralnej, a z zewnątrz ściana będzie wykończona cegłą klinkierową.

W przypadku tak wykonanej ściany wystarczy zabezpieczenie cegły klinkierowej przed wilgocią i nie trzeba wykonywać tynkowania czy malowania elewacji. W związku z tym można sporo zaoszczędzić, choćby na źródło ogrzewania.

W Polsce instaluje się coraz więcej pomp ciepła, w ostatnich latach nawet więcej niż w Niemczech, choć po zmianach u naszych zachodnich sąsiadów pewnie się to zmieni. Niemniej jednak to ciągle kotły na paliwa stałe wiodą prym. W najbliższych latach raczej się to nie zmieni, chyba że zostanie wprowadzony obowiązek posiadania pompy ciepła zamiast gazu.

Jaki materiał lepiej sprawdza się do domu energooszczędnego?

Warto wiedzieć, że pustaki ceramiczne zapewniają lepszą izolację termiczną. Wszystko dzięki porowatości materiału. Powietrze zostaje zamknięte wewnątrz porowatej ścianki. Ściany dzięki takiej budowie materiału mogą być lżejsze.

Ponadto należy nadmienić, że za transport lżejszego materiału płaci się mniej, co jest kolejnym argumentem za wyborem pustaków. Z drugiej strony należy zaznaczyć, że budynek o cięższej konstrukcji, czyli wykonany z cegły wprawdzie wolniej się nagrzewa, ale za to dłużej utrzymuje ciepło.

Zatem wybór pustaków wcale nie musi być taki jednoznaczny, a w przypadku cegieł pełnych dużo zależy od izolacji. Cegły i pustaki mogą mieć różny stopień nasiąkliwości i na ten parametr warto zwrócić uwagę, podobnie jak na zabezpieczenie cegły przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.

Generalnie cegły poryzowane zapewniają mniejsze mostki termiczne, dlatego są chętniej wybierane w nowoczesnym budownictwie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że można z nich postawić ściany konstrukcyjne i działowe w krótszym czasie.

Alternatywa dla cegły i pustaka

Oczywiście jest jeszcze alternatywa zarówno dla cegły, jak i pustaka. Mowa o betonie komórkowym, który ma jeszcze lepsze właściwości termoizolacyjne. Decydując się na silikaty, można z kolei osiągnąć większą izolację od hałasu.

Na pewno materiały budowlane należy wybierać zgodnie z potrzebami, a także aktualnym cennikiem materiałów budowlanych.

Zarówno pod względem parametrów, jak i ceny pustaki wypadają bardzo dobrze. Ponadto można z nich budować nie tylko ściany trzywarstwowe, ale i jednowarstwowe. To doskonały wybór dla wszystkich inwestorów budowlanych w 2023 roku.

Artykuł sponsorowany.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl