Przemysłowe Agregaty do Malowania Wielkopowierzchniowego

Agregaty malarskie to urządzenia umożliwiające szybkie i wydajne pokrycie różnorodnych powierzchni różnymi powłokami. Stanowią nieodzowne narzędzia w wielu gałęziach przemysłu, a w szczególności w branży budowlanej. W tym tekście przyjrzeliśmy się bliżej agregatom przemysłowym przeznaczonym do natryskowego malowania powierzchni o sporych wielkościach.

Jak działają agregaty malarskie przemysłowe?

Na rynku istnieje kilka rodzajów agregatów malarskich. Cechuje je odmienna technologia działania, pozwalająca na nakładanie natryskowe różnego rodzaju powłok. Wśród nich znajdziemy urządzenia do użytku domowego i półprofesjonalnego (agregaty membranowe i pneumatyczne), jak i takie, które przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów.

Agregatami o największej wydajności są obecnie agregaty tłokowe. To one znajdują zastosowanie w przemyśle i wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba efektywnego pokrycia wielkich powierzchni. Dlatego też skupimy się na zasadzie działania tych konkretnych urządzeń. 

Agregaty malarskie tłokowe są szczególnie skuteczne w nanoszeniu farb i powłok o dużej lepkości i grubości. Ich działanie opiera się o pracę pompy tłokowej, która zasysa farbę lub masę ze zbiornika, a następnie dzięki odpowiedniej konstrukcji tłoka ją spręża i kieruje do pistoletu pod wysokim ciśnieniem. Rozpylanie farb odbywa się bez wykorzystania powietrza, dzięki czemu uzyskane powłoki są gładkie i jednolite.

Agregaty tłokowe charakteryzuje duża moc, a wydajność urządzenia na poziomie przekraczającym 5 l/min pozwala nanosić ciężkie farby, a nawet gęste szpachle. Niektóre agregaty pozwalają także podłączyć dodatkowy pistolet malarski i wykonywać pracę jednocześnie przez dwie osoby korzystające z jednego urządzenia.

Jakie powierzchnie można pokrywać za pomocą agregatu do malowania wielkopowierzchniowego?

Powierzchnie, które można pokrywać natryskowo za pomocą agregatów do malowania wielkopowierzchniowego, to na przykład:

Ściany wewnętrzne i zewnętrzne budynków – agregaty malarskie umożliwiają nanoszenie farb w ciągłych strumieniach, co pozwala osiągnąć jednolite pokrycie. Ponadto nadają się także do nakładania szpachli czy powłok pian ociepleniowych.

Parki maszynowe, hale przemysłowe, elementy konstrukcji stalowych – agregaty do malowania wielkopowierzchniowego są w stanie podawać gęstszą farbę, dzięki czemu umożliwiają dokładne pokrycie konstrukcji stalowych farbami ochronnymi.

Podłogi przemysłowe – dzięki wykorzystaniu agregatów malarskich możliwe jest szybkie nakładanie powłok epoksydowych i innych odpornych na ścieranie.

Płyty meblowe, powierzchnie drewniane – agregaty malarskie z łatwością równomiernie rozprowadzają lakiery i bejce do drewna, a także inne powłoki lakiernicze.

Części samochodowe – dzięki płynnemu strumieniowi i regulowanemu ciśnieniu, można uzyskać perfekcyjne powierzchnie o niewielkich grubościach.

Są to tylko niektóre z licznych zastosowań agregatów przemysłowych do malowania natryskowego.

Zalety wykorzystania agregatów malarskich przemysłowych do malowania ścian i innych powierzchni

Wykorzystanie agregatów malarskich w pracach przemysłowych i budowlanych przynosi wiele korzyści, do których należą następujące aspekty:

  • szybki czas malowania ścian i innych powierzchni;
  • doskonała jakość i jednolitość uzyskanej powłoki;
  • wysoka precyzja pracy;
  • możliwość dostosowania ciśnienia i wielkości dyszy do indywidualnych potrzeb;
  • szerokie spektrum zastosowań;
  • oszczędność farby;
  • łatwość i wygoda obsługi.

Dlaczego sposób malowania natryskowego pozwala przyspieszyć pracę?

Przede wszystkim dzięki temu, że powłoka jest nanoszona pod wysokim ciśnieniem i w dużych ilościach, czas malowania znacznie się skraca, a praca jest bardziej efektywna. Ponadto zużycie farby jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnego malowania pędzlem lub wałkiem.

Można także wziąć pod uwagę fakt, że praca z agregatem malarskim jest mniej męcząca i wymaga mniejszej siły niż tradycyjne malowanie pędzlem lub wałkiem. Dlatego też pracownik będzie w stanie wykonać zadanie efektywniej i szybciej.

agregat malarsko - szpachlarski i akcesoria malarskie

Na co zwrócić uwagę wybierając agregat malarski do użytku przemysłowego?

Jeżeli planujesz kupić agregat malarski do użytku przemysłowego, powinieneś zwrócić uwagę na specyfikację techniczną danego urządzenia. 

Pierwszym aspektem z pewnością jest wydajność, czyli ilość farby na minutę, którą dany agregat jest w stanie przetłoczyć. Im liczba przepustowości jest wyższa, tym urządzenie szybciej pokrywa powierzchnię ściany lub inny element.

Kolejnym kluczowym aspektem jest ciśnienie robocze, czyli ciśnienie, z jakim farba zostaje wypchana z agregatu do pistoletu podczas malowania. Ciśnienie robocze wyrażone jest w barach lub PSI (ang. pounds per square inch). Im dane urządzenie cechuje wyższe ciśnienie, tym wzrośnie wydajność, jak również będzie ono w stanie rozpylać nawet bardzo gęste ciecze. Najlepiej, jeśli agregat malarski pozwala na indywidualne dopasowanie ciśnienia do aktualnych potrzeb i nakładanej powłoki.

Nie bez znaczenia jest wielkość dyszy, gdyż ma ona wpływ na jakość malowania natryskowego. Im rozmiar dyszy będzie większy, tym gęstsze i grubsze masy można za jej pomocą nakładać.

Natomiast niewielki otwór pozwala równomiernie rozpylać rzadkie farby i lakiery. Ponadto każdy pistolet malarski ma nieco inny kąt natrysku (szerokość pasa). Duży kąt natrysku pozwala szybko pokryć duże powierzchnie, natomiast mały będzie lepszy, jeśli potrzebujemy większej precyzji pokrycia.

Pojemność zbiornika określa, jak dużo farby można nalać do agregatu malarskiego. Im większa pojemność zbiornika, tym dłużej można pracować bez konieczności uzupełniania farby.

Tak więc mniejsze zbiorniki sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach i w malowaniu pojedynczych elementów, natomiast przy sporych powierzchniach (np. malowaniu elewacji, dachów itp.) znacznie lepszym wyjściem jest duży zbiornik pozwalający zachować ciągłość pracy.

Warto zwrócić uwagę także na zasilanie agregatu. W asortymencie zazwyczaj znajdziemy urządzenia elektryczne i spalinowe. Ich dobór z pewnością jest zależny od charakteru pracy i dostępu do sieci elektrycznej.

Nie zapominajmy, że równie ważny jest komfort pracy. Agregat malarski powinien być łatwy w obsłudze, ergonomiczny, cichy i posiadać funkcje, które ułatwią pracę. Co więcej, powinien być bezpieczny dla użytkownika, czyli być wyposażony w niezbędne zabezpieczenia, takie jak wyłącznik bezpieczeństwa czy osłony.

Na koniec warto zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych i akcesoriów malarskich. Agregat malarski jest urządzeniem, które wymaga konserwacji i z czasem również wymiany części.

Warto wybrać agregat malarski, do którego łatwo dostępne są części zamienne, co ułatwi serwisowanie i przedłuży żywotność urządzenia. Ponadto atutem jest urządzenie, które jest kompatybilne z różnymi akcesoriami malarskimi, takimi jak różne typy dysz, rury przedłużające, filtry itp.

mężczyzna i agregat malarski

Przemysłowy agregat malarski – Podsumowanie

Agregaty malarskie do wielkopowierzchniowego malowania natryskowego przeznaczone są do nakładania rozmaitych farb i mas bez użycia powietrza. Nadają się do profesjonalnego zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Są to wydajne urządzenia, umożliwiające pokrywanie sporych powierzchni w krótkim czasie. Właściwy agregat malarski pozwoli na szybkie i skuteczne wykończenie powierzchni w wielu różnych branżach przemysłowych.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl