Przegląd sprzętu ogrodniczego – nowości na sezon wiosenno-letni

Podczas gdy jesienią w pielęgnacji ogrodu najbardziej przydają się między innymi dmuchawy do liści czy odkurzacze do liści, wiosenne prace w ogrodzie sprowadzają się nieco mniej do uporządkowywania terenu, a nieco bardziej do przygotowywania go pod zasiew.

Prace takie jak spulchnianie ziemi, pielenie czy koszenie, warto ułatwić sobie za pomocą odpowiednich urządzeń. W co można zaopatrzyć się na sezon wiosenno-letni?

Glebogryzarka, wertykulator, aerator

Jeśli sadzimy grządki lub staramy się zadbać o piękny trawnik wokół domu, będziemy potrzebować w ogrodzie trzech bardzo ważnych maszyn:

Glebogryzarka to urządzenie wyposażone w noże osadzone na tarczach, obracające się wokół własnej osi. Noże te wgryzają się w ziemię i podrzucają ją. Nie pozostawiają w glebie grudek ani szczelin powietrznych.

Spulchniają ziemię i odchwaszczają ją. Mogą też rozprowadzać kompost czy torf. Praca glebogryzarką przygotowuje teren pod zasiew, na przykład trawnika. Można również stosować taką maszynę do pielenia grządków.

Wertykulator dedykowany jest w głównej mierze napowietrzaniu trawnika. On również posiada noże (pionowe), których praca polega jednak na przecinaniu filcu, a nie na podrzucaniu wyciętych kawałków podłoża.

sprzet-ogrodniczy

Wertykulator rozluźnia glebę, przecinając obumarłe warstwy trawy. Pozwala napowietrzyć murawę i ułatwić dostarczanie wody do jej korzeni. Wertykulacja wzmacnia trawnik i pobudza go do wzrostu.

Aerator w przeciwieństwie do dwóch poprzednich maszyn nie posiada noży, a kolce lub rurki, które nakłuwają glebę. Ma on napowietrzać trawnik i zwiększać jego wytrzymałość. Aerator niszczy siewki chwastów. Usuwa mocno zbite grudki ziemi. Rozluźnia podłoże, dając powietrzu dostęp do jego głębszych warstw.

Wszystkie te urządzenia da się kupić zarówno w wersji spalinowej, jak i elektrycznej. O tym, która opcja sprawdzi się lepiej, powiemy w dalszej części artykułu. 

Wiosenne porządki – odkurzacze ogrodowe i rozdrabniarki

Jak zostało wspomniane, czas porządków w ogrodzie przypada przede wszystkim na jesień, czyli sezon spadających liści. Nie oznacza to jednak, że dmuchawy ogrodowe z funkcją odkurzacza nie sprawdzą się na działce również w okresie wiosny czy lata.

Odpowiednio mocne urządzenie pozbiera za nas bowiem nie tylko lekkie liście, ale również małe gałązki, na przykład te, będące “skutkiem ubocznym” przycinania kwiatów i krzewów. Poza tym, dmuchawa pomoże też posprzątać teren ogrodu i posesji, na przykład zdmuchnąć piasek i ziemię z podjazdu czy ścieżek.

Co natomiast zrobić z pozbieranymi gałęziami, zwłaszcza tymi większymi, pochodzącymi z wycinki drzewek owocowych? Jeśli posiadamy ich naprawdę sporo, warto będzie zainwestować w urządzenie nazywane rozdrabniarką.

Rozdrabniarki do gałęzi na Ceneo dzielimy na urządzenia elektryczne i spalinowe. W zależności od zastosowanego systemu tnącego, będą one lepiej radziły sobie albo z drobnymi gałęziami, albo z grubszymi konarami. Wyróżniamy zatem:

  • rozdrabniarki nożowe – tanie, nadają się do cienkich gałązek,
  • rozdrabniarki nożowe z napędem ślimakowym – odpowiednie do grubszych gałęzi,
  • rozdrabniarki wałkowe z wałkami frezującymi – nadają się największych i najgrubszych gałęzi.

Od dobrej rozdrabniarki można oczekiwać dodatkowo takich funkcji jak:

  • wciąganie gałęzi (automatyczne),
  • bieg wsteczny, przydatny w przypadku zablokowania urządzenia,
  • wyłącznik bezpieczeństwa (przeciążenia),
  • kosz na zrębki. 

Jeśli zaś chodzi o wydajność pracy rozdrabniarki, to kluczowym parametrem będzie tutaj jej moc. Model elektryczny o mocy 1200 – 2500 W poradzi sobie z gałęziami o średnicy do 4 cm.

Będzie odpowiedni do przeciętnego ogrodu. Natomiast do sadu czy do dużego ogrodu najlepiej kupić rozdrabniarkę spalinową o mocy 4 – 8 KM, która przecina gałęzie o średnicy 6-7 cm.

Lato sezonem koszenia trawy

Najważniejsze prace pielęgnacyjne w sezonie letnim sprowadzają się do regulowania wysokości trawnika. Dzisiaj można zadbać o to za pomocą:

  • kosiarki,
  • kosy (podkaszarki),
  • robota koszącego.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Robot koszący wykona za nas praktycznie całą pracę, ale stanowi bardzo kosztowną inwestycję i nie w każdym ogrodzie sprawdzi się równie dobrze (problemem będą nieregularne nasadzenia czy duże spadki terenu).

Większość osób nadal wybiera więc między kosiarką, a podkaszarką, polecaną do niewielkich trawników oraz do podkaszania obszarów trudno dostępnych. W przypadku obu rodzajów urządzeń będziemy mieć do wyboru modele:

  • spalinowe,
  • elektryczne,
  • akumulatorowe.

Kosiarki spalinowe (https://www.ceneo.pl/Kosiarki_spalinowe) będą najbardziej wydajne w swojej pracy, ale też najgłośniejsze i najmniej ekologiczne. Wysoka moc silnika spalinowego idzie bowiem w parze z głośnością pracy.

Atutem urządzeń spalinowych jest możliwość korzystania z nich na każdym terenie – również bez dostępu do źródła zasilania. Elektryczne kosiarki i kosy są cichsze, bardziej ekologiczne, ale mają ograniczony zasięg (długością przewodu).

Z kolei urządzenia akumulatorowe łączą zalety obu poprzednich modeli – mobilność i cichszą, ekologiczną pracę – ale wymagają regularnego ładowania baterii i mogą nie dysponować dostatecznie dużą mocą. 

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl