Pompy filtrujące do basenów: rodzaje i wybór

Bez regularnego czyszczenia basen szybko się brudzi. Podczas korzystania z basenu do wody dostają się kosmetyki, kurz, liście i owady. Stosowane jest przede wszystkim mechaniczne oczyszczanie wody, aby zachować jej przejrzystość i czystość. W tym celu do systemu cyrkulacyjnego podłączane są basenowe pompy filtrujące.

Pompy filtrujące: zasada działania i rodzaje

Pompa filtrująca składa się z filtra i pompy cyrkulacyjnej: można je kupić w zestawie lub dobrać osobno. Podczas pracy systemu pompa przepuszcza zanieczyszczoną wodę z basenu przez filtr, który zatrzymuje wewnątrz swojej obudowy cząsteczki zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych.

Im więcej zanieczyszczeń jest w wodzie, tym wyższe ciśnienie jest wymagane do jej przepompowania przez system. W celu kontrolowania poziomu ciśnienia na wlocie do systemu montowany jest manometr. Manometr sygnalizuje również o konieczności wyczyszczenia filtra.

Pompa filtrująca może być wyposażona w dwa rodzaje filtrów:

  • piaskowy;
  • wkładowy.

Pompa piaskowa do basenu cieszy się dużą popularnością, ponieważ zapewnia wysoki poziom oczyszczania wody, a jednocześnie ma przystępną cenę. Jest to zbiornik wypełniony piaskiem kwarcowym lub szklanym. Taki wypełniacz jest w stanie zatrzymać cząsteczki brudu o wielkości nawet 20 mikronów. Główne zalety pomp piaskowych są następujące:

  • łatwość konserwacji;
  • możliwość zastosowania z basenami o dowolnym rodzaju i pojemności;
  • oszczędzanie pieniędzy na konserwacji.

Na przykład do małego basenu domowego odpowiednia jest piaskowa pompa filtrująca Hayward PowerLine D368, do której można wsypać do 25 kg piasku. Wytrzymały zbiornik wykonany z polipropylenu jest odporny na promieniowanie ultrafioletowe, wysokie i niskie temperatury oraz wilgoć. A obecność filtra wstępnego na pompie pozwala wyłapywać duże zanieczyszczenia z wody – kamyki, owady, gałęzie.

Pompy filtrujące: zasada działania i rodzaje
Pompy filtrujące: zasada działania i rodzaje

Filtry wkładowe zatrzymują zanieczyszczenia dzięki cienkim membranom polipropylenowym. Zapewniają dokładniejsze oczyszczanie wody, zatrzymując cząsteczki brudu o wielkości do 10 mikronów. Główną zaletą takich urządzeń jest ich kompaktowy rozmiar, ale ich koszt jest nieco wyższy niż w przypadku piaskowych odpowiedników.

Wkładowe pompy filtrujące są stosowane do basenów rozporowych i stelażowych. Można również wybrać model mocowany na brzegu.

Jedną z opcji jest pompa filtrująca Bestway 58469, do której dołączony jest skimmer pozwalający nie tylko oczyszczać głębokie warstwy wody, ale także zbierać zanieczyszczenia unoszące się na powierzchni. Urządzenie automatycznie zasysa wodę i nie wymaga skomplikowanego montażu.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru pompy filtrującej?

Moc pompy i zdolność przepustowa filtra powinny być zgodne. Jeśli pompa jest zbyt mocna, woda zbyt szybko przepłynie przez filtr. Obniży to jakość jej oczyszczenia. Przy niewystarczającej mocy pompy basen będzie również źle czyszczony. Uważa się, że w ciągu dnia cała objętość wody w niecce powinna mieć czas na przejście przez filtr co najmniej 4 razy.

Pompę filtrującą należy dobrać do rodzaju basenu, jego wymiarów i częstotliwości użytkowania. Ważna jest również początkowa jakość wody, ponieważ może ona zawierać dużą ilość zanieczyszczeń.

Zakup filtra do basenu pomaga stale utrzymać go w czystości, oszczędzając na zużyciu środków chemicznych. Aby nie popełnić błędu przy wyborze, zwróć uwagę na wysokiej jakości produkty znanych marek – Bestway, Emaux, Hayward. Dzięki temu możesz być pewien sprawności i niezawodności zakupionego sprzętu.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl