Podwyżka podatku VAT wpłynie na ceny mieszkań

Zapowiadana od przyszłego roku podwyżka podatku VAT nie ominie rynku mieszkaniowego. Wzrost podatku z 7 do 8 procent oznacza droższe mieszkania o kilka tys. zł. Wzrosną także ceny materiałów budowlanych i usług remontowo – budowlanych.

Wydawałoby się, że podwyżka podatku VAT o 1% jest symboliczna. Ale w przypadku mieszkań jest to wzrost rzędu kilku tysięcy złotych, co dla młodych ludzi, którzy są najliczniejszą grupą zainteresowaną zakupem własnego M jest już poważnym wydatkiem.

W Warszawie średnia cena nowych lokali na rynku pierwotnym wynosi obecnie 471,6 tys. zł brutto w przypadku dwóch pokoi i 646,7 tys. zł w przypadku trzech. Po podwyżce VAT cena wzrosłaby w pierwszym przypadku o 4,4 tys. zł, a w drugim o nieco ponad 6 tys. zł. Średni wzrost dla Warszawy, Krakowa, Poznania i Wrocławia wyniósłby 3,6 tys. zł dla mieszkań 2-pokojowych i 4,8 tys. zł dla 3-pokojowych.

Każdy kto remontuje mieszkanie zapłaci wyższy VAT za materiały budowlane. Te są objęte stawką 22%, po podwyżce wzrośnie ona do 23%. Na każde wiec 10 tys. netto wydane na produkty potrzebne do wykończenia mieszkania, zapłacimy 100 zł więcej. Należy przy tym pamiętać, że część wydatków na VAT od materiałów budowlanych można odzyskać na bazie stosownych regulacji podatkowych.
Więcej zapłacimy również za usługi firm budowlanych, które do tej pory objęte były stawką 7 proc. a w efekcie zmian wzrosną do 8 proc.

Jeśli wyższy VAT wpłynie na wzrost kosztów zakupu mieszkania to oczywiście będziemy musieli zaciągnąć wyższe kredyty celem sfinansowania wyższej ceny mieszkania. A więc wyższy VAT to również pośrednio wyższe koszty kredytów.

Ciągle pozostaje pytanie, czy od 1 stycznia 2011r. będzie nadal obowiązywała stawka 7 proc. (po podwyżce 8 proc.) czy  może 22 proc. (23 proc. po podwyżce)? Gdyby zrealizował się ten czarny scenariusz ceny mieszkań wzrosłyby nawet o kilkadziesiąt tysięcy złoty, ponieważ wyższy VAT prawdopodobnie zostałby przerzucony przez deweloperów na kupującego.

Rate this post