Pianka montażowa – jakie są jej rodzaje?

Pianki poliuretanowe (PUR) zyskują coraz większą popularność. Wszystko za sprawą możliwości ich szerokiego zastosowania. W tym artykule opiszemy rodzaje pianek montażowych. Jak się bowiem okazuje, jest ich przynajmniej kilka. Dlatego też wybór konkretnej może być nieco uciążliwy, rozwiejemy jednak wszelkie wątpliwości, podając od razu zastosowanie każdego z rodzajów.

Rodzaje pianek montażowych – ogólnie

Na rynku dostępnych jest wiele pianek montażowych, które lepiej lub gorzej radzą sobie w konkretnych sytuacjach i warunkach. Dlatego też niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej produktu. Na początku opiszemy piany jedno i dwuskładnikowe. Następnie przejdziemy do różnych sposobów ich aplikacji (pistoletowe, wężykowe). W sprzedaży dostępne są również pianki zimowe, letnie i całoroczne. Wszystkie informacje na ich temat poniżej.

Piany jedno- i dwuskładnikowe

Najprościej rzecz biorąc, różnica w piankach jedno i dwuskładnikowych polega właśnie na liczbie składników zawartych w ich składzie. Oczywiście w praktyce nie chodzi o liczbę

rodzaje-pianki-montazowej

składników, a ich właściwości. Jeżeli używasz pianek z jednym składnikiem, wilgoć w powietrzu powinna wynosić nie mniej niż 35 procent. Pianki dwuskładnikowe z kolei nie potrzebują wilgoci, do ich twardnienia dochodzi za sprawą reakcji chemicznej. Warto zaznaczyć, że produkty o dwóch składnikach szybciej wysychają i mają lepszą wytrzymałość.

Piany jednoskładnikowe stosuje się w pomieszczeniach z dostępem do powietrza, często wykorzystuje się je także na zewnątrz budynków. Wszędzie tam, gdzie wilgoć jest wyższa od podanej wcześniej wartości. Nie wykorzystasz ich natomiast w murach warstwowych.

Piany dwuskładnikowe sprawdzają się z kolei w miejscach suchych i trudno dostępnych. Można nimi wypełniać duże otwory. Wykorzystuje się je przy ocieplaniu stropodachów.

Pianki zamknięto-komórkowe i otwarto-komórkowe

Piany zamknięto-komórkowe mają bardzo dużą gęstość, są dzięki temu odporne na ściskanie. Takie właściwości w połączeniu ze słabą paroprzepuszczalnością sprawiają, że wykorzystuje się je przy hydroizolacjach płaskich dachów. Sprawdzą się jednak także w chłodniach. Najczęściej stosowane są na zewnątrz budynków, dzięki skutecznej odporności na wodę.

Pianki otwarto-komórkowe mają w przeciwieństwie do poprzedniego rozwiązania otwarte komórki, przez co są paroprzepuszczalne. Stosuje się je więc wewnątrz budynków, wygłusza nimi ściany oraz poddasza.

Chłoną wodę, nie są dostatecznie odporne na ściskanie, a co za tym idzie, nie korzysta się z nich na zewnątrz budynków. Pianka poliuretanowa otwarto-komórkowa, inaczej lekka lub półsztywna jest popularna wśród firm remontowych i wykończeniowych

Pianki wężykowe i pistoletowe

Ostatnim podziałem, jaki chcemy zastosować, jest ten, który mówi nam o sposobie aplikacji pianki montażowej. Pianki pistoletowe, jak sama ich nazwa wskazuje, aplikowane są za pomocą pistoletu. Bez dwóch zdań sposób jej nakładania jest precyzyjniejszy od tego w wersji wężykowej.

W tym drugim przypadku nad wytryskiem piany nie mamy tak dużej kontroli. Przy mniejszych szczelinach do wypełnienia, produkt wężykowy raczej się nie sprawdzi. Należy tutaj również zaznaczyć, że pianki pistoletowe są chętniej wybierane przez profesjonalistów. Mimo że wężykowe są tańsze i nie potrzebują oprzyrządowania.

Powyżej opisaliśmy rodzaje i zastosowanie pianek poliuretanowych. Jesteśmy przekonani, że wybór konkretnego rozwiązania będzie teraz prostszy. Wiesz już także, co oznaczają poszczególne nazwy pianek montażowych. Teraz pozostaje już tylko przejść do strony ulubionego sklepu budowlanego!

4.7/5 - (3 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl