Penetrometr – czym się charakteryzuje ten przyrząd pomiarowy?

Żeby dobrze poznać i opisać właściwości asfaltu, trzeba do tego zadania użyć specjalnego urządzenia – penetratora. Poznajmy lepiej jego specyfikę!

Penetracja pozwala określić miarę konsystencji asfaltu, a konkretnie, żeby sprawdzić, jaka jest jego twardość. Wysoki wynik oznacza, że asfalt jest miękki, niski zaś pokazuje, że jest on twardszy. Penetrometr to specjalistyczny przyrząd, dzięki któremu można to dokładnie określić!

Badanie penetracji asfaltu – na czym polega?

Żeby wykonać takie badanie, należy zanurzyć znormalizowaną igłę penetracyjną poddaną obciążeniu 100 g w czasie 5 sekund w asfalcie. Waga i czas są tu kluczowe, ale też temperatura, w jakiej przeprowadza się badanie.

Penetrometr
Penetrometr

Wiele zależy jednak od tego, jak głęboka ma być penetracja. W przypadku asfaltów do 50 mm temperatura powinna wynosić 25 stopni Celsjusza, jak zaś jest wyższa (od 50 mm), optymalna temperatura music być równa 15 stopni Celsjusza.

O czym pamiętać podczas badania?

Powyżej opisane warunki są optymalne i zawsze trzeba się zatroszczyć, aby tak wyglądało badanie. Trzeba jednakże pamiętać o wielu innych kwestiach, o jakich teraz napiszemy. Przede wszystkim na samym początku badania, musimy upewnić się, czy sworzeń i jego prowadnica są odpowiedni czyste, jak i suche.

Istotną czynnością jest również oczyszczenie igły penetracyjnej, którą należy zamocować w sworzniu. W następnym kroku ustawiamy naczynie penetracyjne w wyznaczonym miejscu na stanowisku badawczym, by doprowadzić w nim asfalt do określonej temperatury.

Jak już w ten sposób wszystko przygotujemy, możemy powoli opuścić igłę, ale w ten sposób, że jej koniec pokrywał się z jej obrazem odbitym w wodzie, która znajduje się na powierzchni próbki. W ten sposób ustawiona jest właściwa, czyli zerowa pozycja igły.

Naciskamy przycisk startowy, po czym następuje zwolnienie sworznia i badanie może wystartować. Żeby określić, na jakiej głębokości znajduje się igła w badanej próbce asfaltu, wystarczy odczytać je z elektronicznego urządzenia lub tarczy urządzenia.

Jaki penetrometr warto wybrać?

Żeby pomiary były zawsze precyzyjne, a wyniki miarodajne, warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Polecamy szczególnie penetrometr automatyczny 20-20670, dostępny pod adresem https://viateco.eu/produkt/penetrometr-do-badania-penetracji-asfaltu/.

Ten cyfrowy przyrząd do badania penetracji asfaltu zgodnie z norną PN-EN 1426, zapewnia dokładny pomiar zagłębienia igły w próbce w standardowych warunkach, a więc uwzględniający parametry, jak obciążenie, czas i temperaturę, za pomocą niezależnego systemu elektronicznego.

To gwarancja precyzyjnych odczytów, także ze względu na wyeliminowane ryzyka dodatkowego obciążenia i tarcia. Co ważne, ustawienie igły w pozycji początkowej pomiaru następuje automatycznie, za co odpowiada układ pomiarowy.

Można ją też, jeśli taką mamy potrzebę, ustawić w trybie półautomatycznym za pomocą joysticka, lecz niezależnie od tego, co wybierzemy, mamy pewność, że pomiar w obu przypadkach odbywa się w sposób automatyczny.

Wynik pomiaru prezentowany jest na graficznym wyświetlaczu dotykowym lub wyświetlaczu cyfrowym (zależnie od modelu). Prezentowany penetrometr do asfaltu twardolanego jest warty polecenia, ponieważ wykonany został wyłącznie z najwyższej jakości materiałów, co zapewnia, że będzie nam służył przez długi czas, zapewniając dokładne pomiary.

Odporny na uszkodzenia mechaniczne i bardzo łatwy w obsłudze, ponieważ rozpoznanie wszystkich jego funkcji nie zajmuje dużo czasu.

Używają więc takiego rodzaju penetrometru, mamy pewność precyzyjnych wyników, łatwości obsługi i efektywności.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl