Pellet, gaz i klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł ciepła

Zagwarantowanie komfortu cieplnego jest jednym z podstawowych warunków zapewnienia sobie dobrego samopoczucia. W dzisiejszych czasach poza efektywnością działania pieca czy innego źródła ciepła, istotna jest także jego ekologiczność oraz ekonomiczność.

Jakie rozwiązania, poza kotłami na paliwa stałe czy pompami ciepła, warto wziąć pod uwagę?

Ogrzewanie pelletem

Jednym z popularniejszych alternatywnych źródeł ciepła w Polsce jest przede wszystkim piec na pellet drzewny. Na taki rodzaj ogrzewania decydują się zwłaszcza osoby przyzwyczajone do korzystania ze stałego źródła energii, takiego jak węgiel. W przeciwieństwie do węgla pellet jest jednak surowcem ekologicznym. 

Kotły opalane pelletem to kotły na paliwo sprasowane, granulowane odpady drzewne oraz materiał, który pochodzi z biomasy. Zaletą takich pieców jest łatwość obsługi – opał ładuje się do zbiornika, a następnie kocioł sam automatycznie wprowadza je do komory spalania. Kolejny atut tego rozwiązania to niska emisja zanieczyszczeń do środowiska.

piec-na-pellet-gaz-klimatyzator

Piec na pellet jest wydajny, ponieważ zapewnia nawet do 90% konwersji ciepła, a jednocześnie wydziela znacznie mniej szkodliwych cząstek do atmosfery. Kocioł na pelet to opłacalna inwestycja. Ogrzewanie mieszkań tą metodą według najnowszych danych ma być tańsze niż ogrzewanie elektryczne czy gazowe. 

Należy pamiętać także o innych aspektach użytkowania pieca. W przypadku kotła na pellet korzyści wiążą się także z rzadszym zasilaniem zasobnika paliwem oraz rzadszym opróżnianiem zbiornika na popiół – pellet wytwarza go znacznie mniej niż inne paliwa stałe. 

Warto wspomnieć, że instalując nowoczesny kocioł na pellet, można liczyć również na dotację w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Kocioł musi spełniać jednak minimalną specyfikację wydajności oraz emisji szkodliwych substancji. 

Ogrzewanie gazowe

Choć dla wielu osób jest to zaskakujące, piec gazowy również należy do ekologicznych źródeł energii. Warto odróżnić jednak tradycyjne piece gazowe od tych nowoczesnych – kotłów gazowych kondensacyjnych, które są bardziej ekonomiczne i efektywne. Ich zalety to między innymi niższa emisja dwutlenku węgla oraz niższe koszty eksploatacji.

Kotły kondensacyjne wykorzystują ciepło pochodzące ze spalin, które są wytwarzane w procesie spalania gazu.  W zwykłych, konwencjonalnych urządzeniach ciepło to jest oddawane na zewnątrz. Tymczasem w nowoczesnych kotłach można odzyskać je w procesie kondensacji, który polega na skropleniu pary wodnej ze spalin. 

Inne zalety takich pieców na gaz to między innymi:

  • niewielkie rozmiary, 
  • brak nieczystości,
  • brak nieprzyjemnego zapachu.

Co więcej, kotły kondensacyjne pracują w pełni automatycznie. Właściciel nie musi martwić się ani o dostawy paliwa, ani o jego zapasy. Takie piece mogą pochwalić się też mniejszą awaryjnością i nie wymagają tak częstych przeglądów, jak piece na paliwa stałe.

Warto wiedzieć, że istnieją kotły kondensacyjne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Odpowiedni wariant dobiera się pod kątem zużycia ciepłej wody. W dużych budynkach lepiej sprawdza się kocioł jednofunkcyjny.

Pozwala on zgromadzić odpowiednią ilość ciepłej wody, którą potem można rozprowadzić do wszystkich punktów. Przy mniejszym zapotrzebowaniu lepszy wybór stanowią piece dwufunkcyjne. W kotłach dwufunkcyjnych woda jest podgrzewana przepływowo, tylko w momencie poboru. Nie magazynuje się zatem ciepłej wody, co prowadziłoby do strat energii.

Ogrzewanie i chłodzenie, czyli klimatyzacja

Klimatyzator kojarzy się przede wszystkim z chłodem w upalne dni, ale współczesne urządzenia tego typu nadają się także do ogrzewania mieszkań. Nowoczesne modele wyposażone są w pompę ciepła powietrze-powietrze, zatem latem chłodzą, a zimą ogrzewają mieszkania. Jakie zalety ma to rozwiązanie?

Przede wszystkim jest to opcja oszczędna, jeśli porównujemy ją na przykład do tradycyjnych form ogrzewania elektrycznego, typu grzejnik elektryczny czy farelka. Klimatyzator z jednego kW energii pozwala uzyskać bowiem do 4 kW ciepła.

Kolejna kwestia to prostota działania. Klimatyzator wdmuchuje ciepłe powietrze, bez kanałów rozprowadzających. Jeśli jest odpowiednio umiejscowiony, zapewnia ciepło w całym mieszkaniu. Ogrzewanie klimatyzacją jest też „szybkie”, to znaczy pozwala szybko podnieść temperaturę powietrza i utrzymywać ją na zadanym poziomie.

Z oczywistych względów jest to również rozwiązanie ekologiczne, gdyż praca klimatyzatora nie wiąże się z wytwarzaniem spalin, a gaz pracujący w takich urządzeniach może być używany wielokrotnie.

Dzięki ogrzewaniu klimatyzatorem domownicy nie muszą martwić się o zakup paliwa i jego składowanie. Urządzenie jest też proste w obsłudze, pracuje cicho i estetycznie się prezentuje. 

Należy pamiętać jednak, że klimatyzacja jako źródło ciepła nie sprawdzi się w każdym domu. Nie jest to rozwiązanie do mieszkań o niskiej izolacji termicznej – w takim przypadku będzie nieopłacalne. Kluczowe jest także odpowiednie dobranie mocy klimatyzatora. Zbyt niska nie spełni oczekiwań użytkowników pod kątem pokrycia zapotrzebowania na ciepło.

5/5 - (1 vote)
O Redakcja 452 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl