Oddano nowe mieszkania TBS w Gliwicach

5 stycznia klucze do w pełni wykończonych lokali odebrali nowi mieszkańcy bloków przy ulicy Granicznej w Gliwicach. ZBM II TBS oddał do użytku cztery nowoczesne budynki mieszczące łącznie 107 mieszkań.

Koszt inwestycji wyniósł 22 mln zł, z czego 6 mln to partycypacje mieszkańców. Wysokość partycypacji wynosiła 1000 zł/m2. Przyszli najemcy mieli do wyboru mieszkania jedno-, dwu-, trzy- i czteropokojowe.
Wszystkie mieszkania posiadają wysoki standard wykończenia. Do dyspozycji mieszkańców są podziemne garaże, a dla dzieci powstał plac zabaw. Osiedle położone jest w atrakcyjnej okolicy, w sąsiedztwie lasu.

Podczas uroczystości wręczania kluczy można było zauważyć głównie młodych ludzi.
Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nareszcie wprowadzimy się do nowego mieszkania – cieszą się Teresa i Ireneusz Mikołajczykowie. – Czekaliśmy na to prawie 3 lata, więc zdążyliśmy się już zniecierpliwić. To naprawdę niesamowite uczucie, kiedy możemy już wejść do swojego mieszkania. Jesteśmy zachwyceni lokalizacją, do tego mamy do dyspozycji mały ogródek.

Graniczna Gliwice
Nowe osiedle przy ul. Granicznej w Gliwicach

Chociaż wciąż jest zapotrzebowanie na mieszkania czynszowe w Gliwicach, to już niestety prawdopodobnie ostatnia inwestycja realizowana w systemie TBS. Rząd wycofał się z dopłat do kredytów, przez co ZBM II TBS budować będzie już na zasadach komercyjnych – na sprzedaż lub wynajem, ale będzie on droższy niż do tej pory.
Zlikwidowano program, którego cel był słuszny, czyli zwiększenie puli mieszkań dostępnych na wynajem, tak by młodzi ludzie byli mobilni, mogli szukać pracy w całej Polsce i wynajmować mieszkanie w TBS-ach – mówi prezes ZBM II TBS, Bożena Orłowska. – W Gliwicach się to świetnie sprawdzało, nie dochodziłam skąd są wnioski kredytowe w tym mini-osiedlu, ale przy poprzedniej inwestycji, którą oddawaliśmy w Łabędach, 90% wniosków było od młodych ludzi, którzy pracują w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, czyli ewidentnie poruszają się za pracą. Niestety ten cel został pominięty przez państwo.

W Gliwicach realizacją inwestycji zajmują się dwie miejskie spółki – ZBM I TBS oraz ZBM II TBS. Do tej pory wybudowały prawie 1400 mieszkań na wynajem w ramach TBS-ów.

Rate this post