Obróbka blacharska balkonu to jedno z najpopularniejszych rozwiązać używanych wśród wykonawców. Do wykończenia strefy okapowej mogą zostać użyte różnorodne materiały, a jednym z najczęściej wybieranych jest blacha.
Czy jednak okucia balkonowe wykonane z niej są w stanie spełnić wszelkie wymagania tej newralgicznej strefy? Tę kwestię postaramy się właśnie omówić w poniższym artykule.
Dlaczego poprawnie wykonanie strefy okapowej jest tak istotne?
Balkony to bez wątpienia konstrukcje, które uatrakcyjniają budynki. Mogą stanowić dodatkowe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu lub efektowne przedłużenie powierzchni salonu.
Jednak, aby korzystanie z niego było w pełni komfortowe, a sam balkon nie przysparzał problemów jego użytkownikom, wymaga on wykonania nie tylko zgodnie z normami budowlanymi, ale i wykonawczymi, ze zwróceniem szczególnej uwagi na jedną z najbardziej newralgicznych powierzchni, jaką jest strefa okapowa.
To właśnie ona stawia przed użytkownikami balkonów rozwiązanie problemów z takimi kwestiami jak:
- hydroizolacja,
- termoizolacja,
- korozja źle wykonanej obróbki balkonu.
Rozwiązanie tych problemów stanowi nie lada wyzwanie, nie oznacza to jednak, że jest całkowicie niemożliwe. Wymaga bowiem jedynie fachowego podejścia do tego tematu, co zagwarantuje w przyszłości nie tylko szczelność strefy okapowej, ale i jej estetyczny wygląd.
Poprawnie wykonane okucia balkonu odpowiadają bowiem za odprowadzanie wody oraz gromadzącej się pod warstwą podposadzkową wilgoci, poza konstrukcje, tak aby nie doprowadziły one do destrukcji posadzki, a także elewacji budynku zlokalizowanej pod balkonem.
Czy okucie balkonu blachą to dobry pomysł?
Obróbka balkonu blachą to niestety najczęściej wybierane rozwiązanie, w trakcie wykańczania ich strefy okapowej. Nie oznacza to jednak, że wybór ten jest najlepszy.
Podstawową wadą, jaką posiadają okucia blacharskie balkonu, wykonywane z blachy ocynkowanej o grubości od 0,55 do 0,75 milimetrów jest to, że bardzo szybko pod wpływem czynników atmosferycznych oraz działania chemii budowlanej ulegają one skorodowaniu, przez co w efekcie nie gwarantują szczelnego wykończenia tej strefy balkonu.
Tutaj warto więc przypomnieć, że okucie balkonowe ma za zadanie przede wszystkim odprowadzać wodę z konstrukcji, a w przypadku kiedy dochodzi do jej korozji, nie jest to w pełni możliwe, więc oprócz nieatrakcyjnego wyglądu balkonu doprowadza ona także finalnie do jego uszkodzeń.
Wymaga więc wobec tego jak najszybszej wymiany, generując kolejne koszta i konieczność przeprowadzenia prac remontowych balkonu, w ekstremalnych przypadkach nawet już po jednym sezonie.
Dodatkowo blacha okapowa na balkon generuje także wiele problemów już podczas jej zamontowania. Wycinanie, przycinanie oraz formowanie arkusza blachy zajmuje wiele czasu, za który należy przecież zapłacić fachowcom, a do tego i tak nie gwarantuje uzyskania kształtu tych elementów dopasowanego do krawędzi balkonów.
W trakcie montażu sama blacha powinna być także połączona zakładkowo, co z kolei negatywnie wpływa na estetykę wykończenia balkonu.
Do czego może doprowadzić źle wykonana obróbka balkonu z blachy?
Wiedząc już, że blacha na balkonie to nie najlepsze rozwiązanie warto także mieć świadomość, jakie konsekwencje może mieć jej użycie. Do najczęstszych problemów, gdzie została zastosowana obróbka balkonu blachą, zalicza się wobec tego:
- zawilgocenie posadzki balkonu,
- powstawanie zastoisk wodnych,
- pękanie płytek na styku ze strefą okapową w wyniku powstawania naprężeń konstrukcyjnych oraz termicznych,
- pękanie płytek na całej powierzchni konstrukcji wynikające z kruszącej się warstwy podposadzkowej, w trakcie zamarzania zgromadzonej w niej wody,
- zawilgocenie elewacji budynków, w wyniku niepoprawnie odprowadzanych opadów atmosferycznych,
- powstawanie wykwitów pod płytą balkonu,
- zamszenie warstwy okapowej,
- powstawanie mostków termicznych w strefie między ścianą a przylegającą do niej konstrukcją balkonu, narażających na utratę ciepła w pomieszczeniach.
Jak więc widać problemy te, to nie tylko kwestia estetyczna, ale także dotycząca całej konstrukcji i bezpieczeństwa jej użytkowania. Zawilgocenia balkonów mogą bowiem doprowadzić do wykruszania się warstwy posadzkowej, a nawet jej pękania, obniżając tym samym ich nośność. Dlatego też blacha na balkon nie jest właściwym materiałem jeżeli chodzi o wykorzystanie jej na tarasach i balkonach.
Okucia balkonu- co wybrać zamiast blachy?
Mając na uwadze powyższe aspekty, powstaje pytanie, z czego powinno być wykonane opierzenie balkonu, aby uniknąć wszelkich nieprzyjemnych konsekwencji z jego niepoprawnym wykonaniem.
Rozwiązaniem w tym przypadku stają się dostępne na rynku specjalistyczne profile okapowe marki Renoplast, które sprzedawane są w gotowej do montażu formie, bez konieczności formowania ich w samodzielny sposób.
Ich budowa zapewnia nie tylko pełną szczelność na styku z płytkami posadzkowymi, ale także niweluje powstawanie naprężeń termicznych i konstrukcyjnych, gwarantując profesjonalne i estetyczne wykończenie strefy okapowej.
Zalety profili okapowych
Oprócz tego okucia balkonu w formie profili okapowych marki Renoplast zapewniają także pełną odporność na korozję, wykonywane są one bowiem z aluminium zabezpieczonego dodatkowo warstwą chromu oraz warstwą poliestrową.
Dodatkowo umożliwiają ich szybkie zamontowanie wraz z wykorzystaniem pozostałych rozwiązań systemowych tej marki, a także gwarantują wysoką sztywność, poprawne odprowadzanie wilgoci z warstw podposadzkowych balkonów oraz szczelne połączenie z hydroizolacją.
Oferowane są one między innymi w wariantach przeznaczonych do posadzek ceramicznych układanych na zaprawie klejowej w wersjach klasycznych, z uszczelnieniem podpłytkowym lub z możliwością zamontowania aluminiowych rynien odprowadzających wodę opadową, a także pozwalającego na szersze maskowanie czoła balkonu.
Sprzedawane są na sztuki o długości 2 metrów wraz z możliwością dopasowania ich koloru z palety RAL, dzięki temu zapewniają także estetyczny wygląd strefy okapowej.
Ogromną zaletą systemowego opierzenia balkonu marki Renoplast jest także jego prosty montaż, za pomocą kołków montażowych, umieszczonych w nawierconych już otworach. Dzięki temu wykonanie wykończenia strefy okapowej balkonu staje się o wiele szybsze i prostsze dla wykonawcy.
Jak dobierać profile okapowe?
Chcąc dobrać okucia balkonów z systemowych rozwiązań marki Renoplast, w pierwszej kolejności należy przede wszystkim wiedzieć, za pomocą jakich materiałów wykonamy posadzkę. Systemowe profile okapowe dostępne są bowiem w wersjach przeznaczonych do:
- balkonów i tarasów z posadzkami ceramicznymi na zaprawie klejowej,
- balkonów i tarasów z posadzkami żywicznymi,
- balkonów i tarasów z posadzkami uniesionymi, wentylowanymi.
Po właściwy dobraniu profili okapowych należy zaopatrzyć się także w elementy uzupełniające takie jak narożniki, łączniki oraz odbojniki, które pozwolą wykonać opierzenie na balkonie we w pełni poprawny sposób. Przydatne mogą także okazać takie elementy jak taśma wzmacniająca oraz szablon pozwalający wykonać obniżenie w wylewce pod montaż profili, dostępne także w ofercie marki Renoplast.
Opierzenie balkonu krok po kroku z wykorzystaniem profili okapowych K40
Profile okapowe K40 marki Renoplat przeznaczone są do konstrukcji wykończanej płytkami ceramicznymi na zaprawie klejowej. Przystępując do montażu okucia balkonów, należy zwrócić uwagę na to, czy warstwa posadzkowa posiada zachowany spadek wielkości do ok 3% w kierunku strefy okapowej, który ułatwi spływanie wody z jej powierzchni.
Następnie należy zadbać także o zagłębienie wzdłuż całej krawędzi balkonu o szerokości minimum 80 milimetrów i głębokości od 3 do 4 milimetrów, które można wykonać za pomocą szablonów montażowych. Tak, aby profil zlicował się z wylewką.
Właściwy montaż profili okapowych K40 przeznaczonych do posadzek ceramicznych na zaprawie klejowej należy rozpocząć od narożników, mocuje się je mechanicznie do podłoża za pomocą kołków. Następnym krokiem jest montaż profili prostych. W trakcie ich układania należy jednak zwrócić uwagę, na to, aby zachować przy ścianie odstęp niezbędny do zamocowania odbojników przyściennych, a także przerwy dylatacyjne na łączeniach poszczególnych profili o szerokości około 2-3 milimetrów, które niwelują naprężania termiczne.
Uszczelnienie przestrzeni między profilami i hydroizolacją wykonuje się natomiast z użyciem taśmy wzmacniającej i zaprawy uszczelniającej, w którą należy ją zatopić. W ten sam sposób należy także uszczelnić powierzchnie styku balkonu ze ścianą budynku. Tak przygotowana strefa okapowa balkonu gotowa jest do wykonania na niej kolejnych etapów prac czyli naniesienia zaprawy klejowej oraz montażu płytek.
Podsumowując, chcąc wykonać okucia balkonowe, najlepiej zrezygnować z blachy, która nie jest w stanie zapewnić szczelności strefy okapowej z konstrukcją balkonu. Skuteczną alternatywą dla tego materiału są natomiast systemowe profile okapowe, które pozwalają wykonać okucia balkonów w pełni poprawnie i sprawnie, gwarantując ich trwałość oraz estetyczny wygląd przez wiele lat, zapominając jednocześnie o korozji.