Włączniki światła stanowią jeden z istotnych elementów domowej instalacji oświetleniowej, bez których nie dałoby się wykonywać żadnych czynności, ani bezpiecznie przemieszczać się.
Warto jednak wiedzieć, że oprócz nich istnieje kilka innych rozwiązań, dzięki którym można zarządzać domowymi lampami w znacznie wygodniejszy sposób.
Nowoczesne rozwiązania potrafią dekorować, zwiększać komfort, a także obniżać wysokość rachunków za oświetlenie. Na jakie produkty warto postawić, aby żyło się lepiej? O tym napiszemy poniżej.
Jakie produkty pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem?
Do zdalnego sterowania oświetleniem często nie potrzeba wiele. Niekiedy wystarcza raptem odpowiednia żarówka, wkręcona do standardowej oprawy i dostęp do sieci WiFi. Ciekawie sprawdzają się też wygodne, nowoczesne włączniki w formie dotykowych paneli szklanych z opcją zdalnego kontrolowania parametrów oświetlenia.
Dla uzyskania optymalnych rezultatów można również postawić na praktyczne inteligentne lampy, które działają indywidualnie lub mogą tworzyć całe zespoły oświetleniowe, wpisujące się w wygodny system Smart House.
Zdalne sterowanie oświetleniem – praktyczne produkty dla domu
Istnieje przynajmniej kilka sposobów zdalnego sterowania oświetleniem. Wiele opcji dają energooszczędne żarówki LED, które zapewniają optymalne warunki świetlne, a przy tym pięknie dekorują wnętrza.
Do najpopularniejszych metod zarządzania domowymi lampami, bez konieczności używania włącznika, zaliczają się:
- piloty,
- aplikacje mobilne,
- asystenci głosowi,
- czujniki ruchu.
Pierwsze z rozwiązań, czyli dedykowane piloty, są niezmiernie wygodne. Stosuje się je od wielu lat. Pozwalają na praktyczne sterowanie lampami w danym pomieszczeniu, bez konieczności odrywania się od bieżących zadań.
Jeszcze większą swobodę sterowania oświetleniem dają aplikacje, jak choćby ta dla urządzeń oświetleniowych ze sklepu Azzardo.com.pl. Instaluje się ją bezpośrednio na tabletach lub telefonach z systemem Android, lub iOS. Dzięki temu centrum dowodzenia wszystkimi lampami w domu ma się zawsze w zasięgu ręki.
Niektóre produkty oświetleniowe są przystosowane do działania z popularnymi asystentami głosowymi lub czujnikami ruchu, co pozwala na jeszcze wygodniejsze sterowanie każdym z produktów, nawet bez noszenia przy sobie pilota lub telefonu z aplikacją.
Dlaczego warto stosować zdalne sterowanie oświetleniem w domu?
Podstawowym powodem, dla którego ludzie decydują się na wprowadzenie w domach zdalnego sterowania oświetleniem, pozostaje niezmiennie wygoda. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że bez trudu dopasowuje się warunki świetlne w pomieszczeniu do indywidualnych potrzeb.
Źródła światła LED i lampy inteligentne dają pod tym względem wiele możliwości. Przy pomocy pilota, aplikacji lub komend głosowych da się choćby uruchomić lub wyłączyć lampę, a także odpowiednio wyregulować kluczowe parametry światła, jak choćby natężenie, temperaturę barwową i kolor. W ten sposób tworzy się nie tylko praktyczne miejsce do pracy lub wypoczynku, ale też przyjemną przestrzeń o sporych walorach dekoracyjnych.
Zdalne sterowanie oświetleniem przynosi szereg korzyści ekonomicznych. Optymalizacja systemu, przy ograniczeniu natężenia światła do faktycznie potrzebnych wartości sprawia, że zmniejsza się wysokość domowych rachunków za prąd i zachowuje optymalny komfort oświetleniowy. Równocześnie inteligentne źródła światła LED same w sobie generują sporo oszczędności.
Sterowanie oświetleniem zdalnie to większe bezpieczeństwo domowników. Światło włącza się dokładnie wtedy, gdy jest potrzebne, co ułatwia przemieszczanie się we wnętrzach, bez obaw o upadek. W niektórych przypadkach (włączenie oświetlenia w system Smart House) potrafi też usprawnić działanie rozwiązań antywłamaniowych dzięki opcji symulowania obecności domowników, która może skutecznie zniechęcić intruzów do wtargnięcia na teren prywatny.
Nowoczesne oświetlenie – funkcjonalność, piękno i oszczędności
Okazuje się zatem, że nowoczesne systemy sterowania oświetleniem łączą w sobie wysoką funkcjonalność, wygodę użytkowania oraz spore walory estetyczne. Sprawiają, że każde wnętrze jest zawsze oświetlone dokładnie tak, jak tego aktualnie potrzebujemy, przy zoptymalizowaniu zużycia energii, co przynosi komfort i oszczędności dla domowego budżetu. Taka opcja naprawdę się zatem opłaca.